Що таке Євхаристійний Агнець?

Diskos

Євхаристійний Агнець - це четверовугольна частинка, вирізана під час проскомидії з першої просфори, яка в кінці Євхаристійного канону перевтілюється в Тіло Христове.

Приступаючи безпосередньо до проскомидії, священик лівою рукою бере просфору для Агнця, а правою - святе копіє і, роблячи їм тричі знак хреста над печаткою просфори, промовляє кожного разу слова "На спомин Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа"та ріже просфору з правого боку печатки (там, де букви ІС та NI-з боку священика ліворуч) зі словами "Як Ягня на заколення ведено Його"; ріже з лівого боку (там, де букви ХС і КА - з боку священика праворуч (зі словами "І як агнець непорочний, перед тим, що стриже його мовчить, так і Він не відкривав вуст своїх "; потім надрізає верхню сторону печатки (де слова 1С ХС) вимовляючи зі словами" В смиренні Його відбувся суд над Ним "; надрізає нижню сторону просфори (зі словами NI КА), вимовляючи:" А про рід Його хто оповість ". І таким чином обрізану середину виймає з просфори зі словами:" Бо візьметься від землі життя Його "- і ложить на дискос.

Слід пояснити значення цих слів. Хресна смерть Спасителя не була подією несподіваною, непередбаченою - Господь Бог задовго відкрив про неї своїм обраним, а вони передбачили про це в Святому Письмі. Наприклад, цар і пророк Давид у псалмі так точно передбачив обставини хресної смерті Господа Ісуса, як ніби сам був очевидцем: Боже мій! Боже мій! Зглянься на мене! Нащо Ти покинув мене? Далекі від спасіння мого слова плачу мого. Боже мій, взиваю вдень, - і Ти не чуєш мене, вночі, - і немає мені спокою. Всі, хто дивиться на мене, насміхаються з мене, зневажають устами, киваючи головою: "Він надіявся на Господа, і нехай же спасе його, нехай визволить його, коли він угодний Йому". Висохла, як черепок сила моя і язик мій прилип до піднебіння мого. В порох смерти Ти звів мене. Бо пси оточили мене, зграя злих обступила мене, прибили руки мої і ноги мої. Можна перелічити всі кості мої, а вони дивляться і зневажають мене; Розділили ризи мої собі й за одежу мою кидали жереб (Пс. 21, 2-3. 8-9. 16-19). Хресна смерть Богочоловіка була відкрита і пророку Ісаї: Він був знехтуваний і умалений перед людьми, муж скорбот, що пізнав болісті, і ми відвертали від Нього лице своє; Він був зневажуваний, і ми ні у що ставили Його. Але Він узяв на Себе наші немочі і поніс наші хвороби; а ми думали, що Він був уражений, покараний і принижений Богом. Але Він укритий виразками був за гріхи наші і мучимий за беззаконня наші; покарання світу нашого було на Ньому, і ранами Його ми зцілилися. Усі ми блукали, як вівці, зведені були кожен на свою дорогу: і Господь поклав на Нього гріхи усіх нас. Він був мучимий, але страждав добровільно і не відкривав уст Своїх; як агнець, ведений був Він на заколення, і як агнець, перед тим, хто стриже його, безмовний, так Він не відкривав уст Своїх. Від пут і суду Він був узятий; але рід Його хто пояснить? Бо Він відірваний від землі живих; за злочини народу Мого перетерпів страту. Йому призначили гріб із злочинцями, але Він похований у багатого, тому що не вчинив гріха і не було неправди у вустах Його (Іс. 53, 3-9).

До страшної очисної смерті Боголюдини Господь готував людей не тільки пророцтвами, але і деякими визначними подіями. Так, агнець пасхальний, якого повинні були з'їсти євреї перед виходом з Єгипту містив у собі подобу Агнця Божого і Його хресної смерті. Ось лише одна риса цієї подібності. Так як в цю ніч повинні були бути винищені всі первістки єгипетські, то, щоб разом з тим не загинули і первістки євреїв, їм заповідано було перемазати кров'ю цього агнця входи в свої будинки. Так кров жертовного Агнця стала засобом спасіння. Так і кров Агнця непорочного Господа нашого Ісуса Христа - спасіння людей. Ці особливі, знаменні події, називаються попередніми образами і подобами того, як обіцяний Спаситель світу повинен був принести Самого Себе в жертву за гріхи людей.

Спогадом цього пророцтва і починається принесення безкровної жертви. Деякі слова з цього пророцтва і вимовляє ієрей, коли відділяє частину з просфори з цієї жертви. А так як на підставі цього пророцтва святий Іоанн Предтеча назвав Господа Ісуса Агнцем: «Ось Агнець Божий, який бере на Себе гріх світу» - то й частина просфори, призначалася бути тілом Господа Ісуса в очищення гріхів усього світу, отримала назву «Агнця».

Поклавши на Дискос відокремлену середину просфори печаткою вниз, ієрей робить на нижній стороні Агнця глибокий Хрестоподібний надріз (до печатки) і каже: «приноситься в жертву Агнець Божий, що взяв гріхи світу за життя світу і спасіння ".

Потім від пророцтва він переходить до самого події і, торкаючись копієм правого боку Агнця, говорить: один із воїнів списом проколов йому ребра Йому і відразу витекла звідти кров та вода. І той що бачив засвідчив і свідчення його правдиве (Ін. 19, 34-35). Разом з тим в Чашу (грецькою – ποτήρ-потір) вливається вино, трохи розведене водою на згадку того, що з пробитого ребра Христового витекла кров і вода.

Історичні свідоцтва про Агнця та його приготування не вирізняються глибокою старовиною. Відсутність древніх свідоцтв про євхаристійному Агнця пояснюється тим, що проскомидія, на якій він готується, - з’явилась порівняно пізніше. Протягом довгого часу вона складалася в простому виборі кращих хліба і вина з того, що приносилось народом. Обраний хліб освячувався в цілому, недоторканому вигляді, в якому приносився і роздрібнювався на частини лише безпосередньо перед причащанням.

Свідоцтва про євхаристійного Агнця починають зустрічатися з IX-Х століть, хоча його приготування не є ще загальноприйнятою літургійною дією. Перша за часом згадка про євхаристійнного Агнця належить Константинопольському патріарху Герману (упокоївся в 740 р.). В основній частині це послідування священнодійств склалося таким чином в Х-XII століттях, інші додавання були зроблені в XIV-XV століттях.

agnecЯк під час проскомидії використовуються інші просфори?
З решти чотирьох просфор виймаються частки, що знаменують склад Церкви Небесної і земної. Ієрей бере другий просфору і, згадуючи Пресвяту Діву Богородицю, виймає з просфори частку, яку кладе на Дискос з правого боку Агнця (від себе з лівої), поблизу від його середини, із словами з псалма: « Стала Цариця праворуч Тебе в ризи позолочені прикрашена» (Пс. 44, 10). Ця просфора називається "Богородичною".

З третьої - в пам'ять святих Старого і Нового Завітів.

З четвертої - за живих членів Церкви, з п'ятої - за спочилих.

Крім того, виймаються також частинки і з просфор, що подаються віруючими за здоров'я і упокій з поминанням імен.

Вийняті з просфор часточки в кінці Літургії занурюються в Святу Чашу, при проголошенні священиком слів: "Омий, Господи, гріхи тих, що поминаються тут Чесною Твоєю Кров’ю, молитвами святих Твоїх".

Копіє, яким вирізаються частинки з просфор - знаряддя Промислу Божого. Для вирізування Агнця з першої богослужбової просфори, а також для вирізання частинок з інших просфор вживається копіє - плоский залізний ніж у вигляді наконечника списа, загострений з двох сторін, вставлений в дерев'яну або з іншого матеріалу рукоять. Він є образом того списа, яким воїн, бажаючи упевнитися в смерті Христа на Хресті, проколов Його в ребра. При згадці страждання Спасителя на службі проскомидії Агнець злегка простромлює копієм з правого боку зі словами: " один із воїнів списом проколов йому ребра Йому і відразу витекла звідти кров та вода. І той що бачив засвідчив і свідчення його правдиве ". Як образ одного зі знарядь страти Спасителя і як взагалі знаряддя війни і смерті, гострий залізний спис, що ріже м'який хліб просфор, є символом жорстокості світу цього. Сили жорстокості і смерті прагнуть уразити й умертвити у земному все Божественне і небесне. Але, за Божим промислом, вони виявляються знаряддями виділяючими, витягують з середовища людського світу все те, що не від світу цього, що, будучи в світі, потребує випробування, щоб виявилася явною або видимою всім приналежність його до іншого світу, богообраність того, що випробовується. Іншими словами, знаряддя жорстокості світу цього промислительно, проти волі диявола і ангелів його, служать для слави Божої, перетворюються в знаряддя Промислу Божого за спасіння людського роду, в знаряддя, які дозволяють виявити і явити глибину любові Божої до Свого створіння і відповідної його любові до Бога. Тому церковне копіє, з іншого боку, означає саме знаряддя Промислу Божого, що виокремлює з-поміж людства обраних Його. У цьому сенсі копіє подібне до того меча, образ якого використовує у Своїй проповіді Ісус Христос, кажучи, що не мир, але меч приніс Він на землю, меч, який духовно ніби розтинає людство на тих, хто приймає і хто не приймає Христа (Мф . 10, 34 - 38; Лк. 12, 51-53).

У своєму духовному значенні копіє в деякій мірі подібне також до Хреста Христового, бо як Хрест був спочатку знаряддям ганебної страти, а у Христі зробився знаряддям спасіння і слави Божої, так і копіє, будучи знаряддям смерті, стає у Христі знаряддям спасіння вірних для життя вічного в славі Царства Небесного. Остання обставина повідомляє освяченому церковному копію благодатну силу, здатну чинити цілющу дію. У Требнику міститься коротке "Послідування проти недуги ... зі святим копієм", яке творить священик над хворою людиною, осіняючи її хрестоподібно копієм.

Підготував прот. Миколай Капітула