Православне вчення про Ангелів

angelyУ Священному Писанні є натяки на неправильне шанування ангелів. Лаодикійський Собор своїм 35 правилом засуджує "ангелолатрію". Все це продиктовано, ймовірно, надмірним поклонінням небесним силам, може бути, під впливом вчення гностиків про еони. Але до VIII століття вже визначається шанування архангелів Михаїла та Гавриїла.

Храми на їхню честь будувалися в Константинополі і раніше цього століття. Один з них побудований імператором Анастасієм I, другий оновлений імператором Юстиніаном. Були ще храми на честь архангелів: поблизу Аркадієвих бань, потім храм, побудований Василем Македонянином. Згодом коптська церква постановила святкувати в честь безплотних кожен місяць. У більш пізній час виникли свята на честь окремих чудес, явлених архангелом Михаїлом або Гавриїлом.

Для еортології велике значення має питання про встановлення певних календарних дат для того чи іншого свята. При утворенні календаря помісні церкви встановлювали пам'ять тієї чи іншої події за своїм розсудом. Певне число, в яке дана область здійснювала поминання якогось мученика, зовсім не відрізнялася абсолютною точністю. Іншими словами, дата його пам'яті в даному календарі не позначала завжди точного дня його кончини. Той чи інший месяцеслов або мартиролог міг у себе зафіксувати день перенесення мощей даного святого або їх знайдення, день освячення храму його імені, а іноді й самий день його мученицької кончини, якщо такий був збережений в мученицькому акті. Звідси відмінності однієї і тієї ж пам'яті в різних календарях. Наприклад, мученики Юліанія і Павло за одними календарями згадуються 4-го березня, за іншими - 17 серпня.
Якщо цим пояснюється невідповідність пам'ятей в календарях з фактичним днем "народження у вічність" християнських мучеників, то природно постає питання: чим керувалася Церква, визначаючи день пам'яті старозавітних мучеників (братів Маккавеїв) або пророків Мойсея, Іллі, Ісаї, Єремії, день смерті яких зовсім не відомий і відновлений бути не може. Ще більш здивування викликає дата святкування Собору безплотних сил Михаїла, Гавриїла та інших архангельських чинів. Природно, що тут могла мати місце тільки воля Церкви, у якій були якісь свої міркування. Точно так само і щодо новозавітних подій. Якщо можна без зусиль встановити дату хресної смерті Господа за збереженими календарним записами, що і привело в давнину до святкування Пасхи, як нерухомого свята в певний день року, то день Різдва Христового, Преображення, Різдва Богородиці, Благовіщення, Успіння та ін ніякими датами встановлено бути не може. Звідси і розбіжності в церковному переданні: Різдво Христове, за Климентом Александрійським, було 18-го квітня або 29-го травня; Африканська традиція встановила його 28-го березня; за Іполитм Римським - 25-го березня; за східною традицією - 6-го січня; по західною, римською - 25-го грудня, день, який згодом і був прийнятий всією Церквою, крім вірмен, що зберегли 6-е січня.
У встановленні точності дат святкування Церква керувалася нерідко своїми особливими, такби мовити. "Педагогічними" або місіонерськими міркуваннями. Фіксуючи той чи інший день, Церква мала на увазі долати якісь місцеві традиції, пережитки колишніх релігійних звичаїв і т. д. З цього приводу дуже корисно звернутися до еортологічних етюдів проф. В. В. Болотова, безперечного авторитета в питаннях історії календаря, свят, літочислення та ін. Він каже: "Язичництво, з яким веде боротьбу Церква, є не тільки релігія, але й сформований відомим чином побут. Довести язичнику неспроможність його уявлень про богів і переконати його вірувати в єдиного християнського Бога означало зробити багато, але ще не все. Порвати свої життєві відносини з сусідами-язичниками новонавернений не мав можливості. Потрібно було зберегти його від рецидиву, і свята займали чи не головне місце між тими речами, якими відкинуте язичництво могло вести партизанську війну з християнством, що перемагало його ". Він додає: "Засновуючи у дні язичницьких свят свої свята, Церква вибивала з рук політеїзму один з останніх засобів оборони. Встановити християнське свято в день свята язичниького значило скликати християн до церкви і поставити їх під вплив таких спогадів, що для багатьох ставало потім психологічно неможливо брати участь у язичницьких святах. Хто вранці чув про те, що серед шумного бенкету поведено було усікнути голову найбільшого Між народженими жінками, у того язичницьки новорічний настрій був уже на весь день зіпсований ".
Цим принципом заміни будь-якого язичницького свята спогадом про християнські події Церква і керувалася дуже широко. Дуже багато святкових дат можуть бути цим пояснені. Так в першу чергу наука пояснює західну римську традицію святкувати Різдво Христове 25-го грудня.
Свято архангела Михаїла 8-го листопада - олександрійського походження і замінило собою найдавніше свято Хрещення Господнього, встановлений єгипетським Церквою на противагу Кроном і торжество на честь Усіри.


Переклад з російської прот. Миколай Капітула