Прощена неділя

wests-the-expulsion-of-adam-and-eve-from-paradise-cora-wandelПрощена неділя – останній день Сирної седмиці (Масляної) і остання неділя перед Великим постом. У цей день, стоячи на Літургії, парафіяни слухають біблійні читання про піст, прощення гріхів і небесні скарби. Православні просять один в одного пробачення і вступають в піст з чистою душею і серцем.

Така традиція прийшла до нас від єгипетських ченців, які перейняли її у перших християн. У ті часи, згідно з церковним статутом, прощення просили на кінець кожного дня. Напередодні Великого посту, єгипетські подвижники йшли на 40 днів у пустелю, підносити молитву на самоті. Багато гинули там від лап хижаків і, пам'ятаючи про це, просили вибачення один в одного загодя.

В Україні здавна існують неповторні традиції та обряди пов'язані з Прощеною неділею. У цей день православні (в основному жінки) ходили на кладовище, до могил родичів. Йшли невеликими групами, зберігаючи мовчання, просити у покійних вибачення за минулі образи. У кожної могили відбивали 3 поклони і клали на гріб поминальні частування. Після закінчення церковної служби, покладено було роздавати милостиню, прохаючи при цьому прощення.

У наш час, православні йдуть до храму і слухають там Боже слово про зловживання Адамом і Євою дарами свободи і віддання себе в рабство гріха, про порятунок від нього, що приніс Спаситель, про необхідність прощення зі всією волею і вірою. Церква наставляє віруючих про правила поведінки під час Великого посту, необхідності покаятися і, подаючи приклад, священики першими просять вибачення у пастви.

І нехай зараз багато традицій вже загублені, але залишається головне для православного християнина – очистити душу від вільних і невільних гріхів.