25 червня пам'ять прп. Онуфрія Великого, прп. Петра Афонського

Преподобний Онуфрій Великий
Житіє преподобного Онуфрія Великого і інших пустельників IV століття, що подвизалися у внутрішній Фіваїдській пустелі в Єгипті (в тому числі преподобного Тимофія пустельника, преподобних Іоанна, Андрія, Іраклемона (Іраклавмона), Феофіла і інших) написано їх сучасником, ченцем одного з Фіваїдських монастирів преподобним Пафнутієм.
Одного разу йому прийшла думка піти в глиб пустелі, щоб самому побачити отців подвижників і почути від них, як вони спасаються. Він вийшов із обителі і заглибився в пустелю. Через чотири доби інок дійшов до печери і знайшов у ній тіло давно померлого старця. Поховавши відлюдника, преподобний Пафнутій пішов далі. Через наступні чотири доби він зустрів ще печеру і по слідах на піску дізнався, що в ній хтось мешкає. На заході сонця він побачив стадо буйволів і чоловіка, що ходив серед них. Він був нагий, але покритий, немов одягом, довгим волоссям. Це був преподобний Тимофій пустельник. Побачивши людину, преподобний Тимофій подумав, що це привид, і почав молитися. Святий Пафнутій запевнив пустельника, що він жива людина-християнин. Преподобний Тимофій надав йому гостинність і розповів, що в пустелі він трудиться вже 30 років і вперше за цей час бачить людину. У молодості преподобний Тимофій жив у спільножитному монастирі, але його збентежив помисел спасатися самому. Преподобний Тимофій пішов з монастиря і жив поблизу міста, харчуючись від праці своїх рук (він був ткач). Одного разу до нього із замовленням прийшла жінка і він впав з нею в гріх. Оговтавшись, інок, що згрішив, пішов далеко в пустелю, де з терпінням переносив скорботи і хвороби як заслужене покарання від Бога. Коли він вже готувався померти від голоду, то дивним чином отримав зцілення.
З тих пір преподобний Тимофій мирно жив у повній самоті, харчувався плодами фінікової пальми, втамовуючи спрагу водою з джерела. Преподобний Пафнутій просив старця дозволити йому залишитися в пустелі. Але той відповів, що йому не винести бісівських спокус, яким піддаються пустинножителі, благословив його і забезпечив на дорогу фініками і водою.
Відпочивши в пустинному монастирі, преподобний Пафнутій зробив другу подорож у глиб пустелі. Він йшов 17 днів. Запас хліба і води скінчився, і преподобний Пафнутій двічі падав від знемоги. Його підкріплював Ангел. На 17-й день преподобний Пафнутій дійшов до гори і сів спочити. Тут він побачив чоловіка, що наближався до нього, з голови до ніг покритого білим волоссям і підперезаного по стегнах листям. Вид старця настрашив святого Пафнутія, він схопився і побіг на гору. Старець сів біля підніжжя гори. Коли, піднявши голову, він побачив преподобного Пафнутія, то покликав його до себе. Це і був великий пустельник - преподобний Онуфрій. На прохання, святого Пафнутія він розповів про себе.
Преподобний Онуфрій жив у повній самоті в дикій пустелі 60 років. У молодості він виховувався в Фіваїдському монастирі Ериті. Дізнавшись від старців про великий тягар і висоту життя пустельників, яким Господь посилає через Ангелів Свою допомогу, преподобний Онуфрій запалав духом наслідувати їх подвиги. Вночі він таємно вийшов із обителі і побачив перед собою світлий промінь. Святий Онуфрій злякався і вирішив повернутися, але голос Ангела-Хранителя підбадьорив його на подальший шлях. У глибині пустелі преподобний Онуфрій знайшов пустельника і залишився навчатися у нього пустельному життю та боротьби з диявольськими спокусами. Коли старець переконався, що святий Онуфрій зміцнився в цій страшній боротьбі, він довів його до зазначеного для подвигів місця і залишив одного. Щорічно старець приходив до нього і через кілька років, прийшовши до преподобного Онуфрія, помер.
На прохання преподобного Пафнутія, преподобний Онуфрій розповів про свої подвиги і труди, і про те, як Господь потішив його: поблизу печери, де він жив, виросла фінікова пальма і відкрилося джерело чистої води. Дванадцять гілок пальми по черзі приносили плоди, і преподобний не терпів голоду і спраги. Тінь пальми укривала його від полуденної спеки. Ангел приносив святому хліб і кожні суботу та неділю причащав його, як і інших пустельників Святих Тайн.
Преподобні розмовляли до вечора. Увечері між старцями з'явився білий хліб, і вони скуштували його з водою. Ніч старці провели в молитві. Після ранкового співу преподобний Пафнутій побачив, що обличчя преподобного Онуфрія змінилося, і злякався за нього. Святий Онуфрій сказав: "Бог, Милосердний до всіх, послав тебе до мене, щоб ти поховав моє тіло. У сьогоднішній день я закінчу моє тимчасове життя і відійду до життя нескінченного, у спокої вічному до Христа мого". Преподобний Онуфрій заповідав святому Пафнутієві, щоб він розповів про нього всім братам-подвижникам і всім християнам заради їхнього спасіння.
Преподобний Пафнутій просив благословення залишитися у пустелі, але святий Онуфрій сказав, що на це немає волі Божої, і звелів повернутися в обитель і розповісти всім про життя Фіваїдських пустельників. Благословивши преподобного Пафнутія та попрощавшись із ним, святий Онуфрій довго зі сльозами молився, потім сів за стіл на землю, промовив свої останні слова: "У руки Твої, Боже мій, доручаю я духа свого",- і помер.
Преподобний Пафнутій з плачем віддер від свого одягу підкладку і загорнувши у неї тіло великого пустельника поклав у поглиблення великого каменя, на зразок труни, і засипав безліччю дрібних каменів. Потім він став молитися, щоб Господь дозволив йому до кінця життя залишитися на місці подвигів преподобного Онуфрія. Раптово печера обвалилася, пальма засохла, а джерело вичерпалося.
Зрозумівши, що йому немає благословення залишитися, преподобний Пафнутій вирушив у зворотний шлях.
Через 4 дні преподобний Пафнутій дійшов до печери, де його зустрів пустельник, що перебував в пустелі більше 60 років. Крім двох інших старців, з якими він подвизався разом, цей пустельник нікого не бачив. Весь тиждень подвижники проводили на самоті в пустелі, а в суботу та неділю сходилися разом для псалмоспіву. Харчувалися вони хлібом, який приносив Ангел. Так як була субота, пустинники зібралися разом. Скуштувавши отриманий від Ангела хліб, вони всю ніч провели в молитві. Йдучи, преподобний Пафнутій запитав імена старців, але вони сказали: "Бог, що знає все, знає і імена наші. Поминай нас, нехай сподобить бачити один одного у наднебесних оселях Божих".
Продовжуючи шлях, преподобний Пафнутій зустрів оазу, яка вразила його красою і достатком плодоносних дерев. З пустині до нього вийшли четверо юнаків, що мешкали тут. Юнаки розповіли преподобному Пафнутію, що в дитинстві вони жили в місті Оксинрихі (Верхня Фіваїда) і разом навчалися грамоті. Вони горіли бажанням присвятити своє життя Богові. Змовившись піти у пустелю, юнаки вийшли з міста і після декількох днів шляху досягли пустелі. Їх зустрів сяючий світлом чоловік і привів до старця-пустельника. "Ось вже шість років, - сказали хлопці, - ми живемо на цьому місці. Старець наш прожив тут один рік і спочив. Ми живемо зараз одні, харчуємося плодами дерев, а вода у нас із джерела". Юнаки назвали свої імена. Це були святі Іоанн, Андрій, Іракламвон (Іраклемон) і Феофіл. Весь тиждень юні пустельники подвигом добрим трудилися окремо один від одного, а в суботу та неділю сходилися в оазу і підносили загальну молитву. У ці дні був Ангел і причащав їх Святих Тайн. Заради преподобного Пафнутія вони не пішли в пустелю, а весь тиждень молилися всі разом. У наступну суботу і неділю святий Пафнутій разом з юнаками сподобився причаститися з рук Ангела Святих Тайн і почути сказані Ангелом слова: "Хай буде вам Їжею нетлінною, Веселістю Нескінченною і Життям Вічним Тіло і Кров Господа Ісуса Христа, Бога нашого".
Преподобний Пафнутій насмілився випросити у Ангела дозволу до кінця днів залишитися в пустелі. Ангел відповів, що Бог вказав йому інший шлях - повернутися в Єгипет і розповісти всім християнам про життя пустельників.
Попрощавшись з юнаками, преподобний Пафнутій через три дні шляху вийшов до краю пустелі. Тут знаходився невеликий скит. Браття зустріли його з любов'ю. Преподобний Пафнутій розповів усе, що дізнався про святих отців, яких зустрів у глибині пустелі. Браття детально записали розповідь преподобного Пафнутія і розповсюдили його по інших скитах і монастирям. Преподобний Пафнутій дякував Богові, що сподобив його дізнатися про високе життя відлюдників Фіваїдскої пустелі, і повернувся у свою обитель

Преподобний Петро Афонський
Преподобний Петро Афонський, грек за походженням, служив воєводою в імператорських військах і жив у Константинополі. У 667 році під час війни з сирійцями святий Петро був узятий в полон і ув'язнений у фортеці міста Самари на річці Єфраті.
Довгий час він томився в темниці і розмірковував про те, за які гріхи покараний Богом. Святий Петро згадав, що одного разу мав намір залишити світ і піти в монастир, але так і не виконав його. Він став дотримуватися у в'язниці строгого посту, старанно молитися і просив у святителя Миколая Чудотворця заступництва перед Богом. Святитель Миколай з'явився святому Петру уві сні і дав пораду закликати на допомогу святого Симеона Богоприїмця. Зміцнюючи в'язня в терпінні й надії, святитель ще раз явився йому уві сні. У третій раз він з'явився разом зі святим Симеоном Богоприїмцем наяву. Святий Симеон торкнувся жезлом ланцюгів святого Петра, і залізо при цьому розтануло, немов віск. Двері темниці розкрилися, і святий Петро вийшов на свободу. Святий Симеон Богоприїмець став невидимим, а святитель Миколай провів святого Петра до кордону грецької землі. Нагадавши про обітницю, святитель Миколай також став невидимим. Для прийняття чернечого образу при гробниці апостола Петра святий Петро пішов до Риму. Святитель Миколай не залишив його без своєї допомоги: він явився уві сні Римському Папі і розповів про обставини звільнення святого Петра з полону, наказавши Папі постригти колишнього в'язня у чернецтво.
Наступного дня, при багатолюдному скупченні народу під час Богослужіння, Папа голосно сказав: "Петре, який прийшов з грецької землі, якого святитель Миколай звільнив в Самарі з в'язниці, прийди до мене". Святий Петро постав перед Папою, який постриг його в чернецтво при гробниці апостола Петра. Папа вчив святого Петра правилами чернечого життя і тримав інока при собі. Потім він з благословенням відпустив святого Петра туди, куди Бог зволить його направити.
Святий Петро сів на корабель, що плив на схід. Мореплавці, під час зупинки сходивши на берег, просили святого Петра прийти помолитися в один будинок, де господар і всі домашні лежали хворі. Святий Петро зцілив їх своєю молитвою.
Уві сні святому Петру з'явилася Пресвята Богородиця і вказала місце, де він повинен був жити до кінця своїх днів - Святу Гору Афон. Коли корабель пропливав повз Афон, то зупинився сам по собі. Святий Петро зрозумів, що в цьому місці йому належить зійти, і зійшов на берег. Це було в 681 році. Преподобний Петро провів у безлюдних місцях Святої Гори, не бачачи нікого з людей, 53 роки. Одяг його зотлів, а волосся і борода відросли і покрили тіло замість одягу.
У перший час преподобний Петро багаторазово піддавався нападам бісівським. Намагаючись примусити святого покинути печеру, біси брали вигляд то озброєних вояків, то лютих звірів і гадів, готових роздерти відлюдника. Але гарячою молитвою до Бога і Матері Божої преподобний Петро перемагав бісівські напади. Тоді ворог почав діяти хитрістю. З'явившись під виглядом юнака, посланого до нього з рідного дому, він зі сльозами благав преподобного залишити пустелю і повернутися у свій будинок. Преподобний просльозився, але без коливань відповів: "Сюди мене привів Господь і Пресвята Богородиця, без Її дозволу, я звідси не піду". Почувши ім'я Матері Божої, біс зник.
Через сім років біс постав перед преподобним у вигляді світлого Ангела і сказав, що Бог повеліває йому йти у світ з питань просвіти та спасіння потребуваючих його керівництва людей. Досвідчений подвижник знову відповів, що без наказу Божої Матері не покине пустелі. Біс зник і більше не наважувався приступати до преподобного. Матір Божа з'явилася преподобному Петру уві сні разом зі святителем Миколаєм та сказала мужньому відлюдникові, що кожні 40 днів Ангел буде приносити йому Небесну манну. З того часу преподобний Петро 40 днів постив, а на сороковий день підкріплювався Небесною манною, отримуючи наснагу на подальше сорокаденне утримання.
Одного разу мисливець, що гнався за оленем, побачив нагого чоловіка, котрий обріс волоссям і підперезаний на стегнах листям. Він злякався і кинувся тікати. Преподобний Петро зупинив його і розповів про своє життя. Мисливець просив дозволу залишитися з ним, але святий відіслав його додому. Преподобний Петро дав мисливцеві рік для самовипробовування і заборонив розповідати про зустріч з ним.
Через рік мисливець повернувся з братом, одержимим бісом, і іншими супутниками. Коли вони ввійшли до печери преподобного Петра, то побачили, що він вже відійшов до Бога. Мисливець з гірким плачем розповів своїм супутникам про життя преподобного Петра, а його брат, як тільки доторкнувся до тіла святого, отримав зцілення. Преподобний Петро помер у 734 році. Його святі мощі перебували на Афоні в обителі святого Климента. Під час іконоборства вони були заховані, а в 969 році перенесені до Фракійського селища Фотоками. З ім'ям преподобного Петра Афонського пов'язаний священний заповіт Матері Божої про своє земний наділ - Святу Гору Афон, який і понині залишається в силі: "На Афонській Горі буде спокій його, бо це є жереб Мій від Сина Мого і Бога, даний Мені, щоб той хто ухиляється від людських обмов і духовні подвиги за силою своєю приймає, з вірою і любов'ю з глибини душі закликає ім'я Моє, там тимчасове своє життя проведе без печалі, і заради богоугодних справ своїх життя вічне отримає: бо дуже люблю це місце і бажаю тут примножити чин чернечий, і милість Мого Сина і Бога до всіх тамтешніх ченців не спустошиться на віки, якщо і вони дотримаються спасительних заповідей, поширю їх на Горі на південь і північ, і заволодіють нею від світу до світу, й імена їхні по всій землі під сонцем славнозвісними вчиню і захищу тих, хто там з терпеливістю в пості подвигом добрим трудитися буде".