28 червня пам'ять свт Михаїла , першого, митр. Київського і всієї Русі. Прор. Амоса. Свт. Іони митр. Київського і всієї Русі

Святитель Михаїл, перший митрополит Київський і всієї Русі
Святитель Михаїл, перший митрополит Київський, за Іоакимівським літописом був сирійцем, за рештою літописів – болгарин, або серб. В 989 році він прибув з Корсуня разом з іншими священнослужителями до святого рівноапостольного князя Володимира, який незадовго до цього прийняв Хрещення. На долю першого митрополита нашої Церкви випало нелегке, але благодатне служіння. Він ревно обходив новопросвічену Руську землю, проповідуючи Святе Євангеліє, хрестячи і повчаючи новонавернених людей, закладаючи перші храми та духовні училища. В Ростові він заснував першу дерев’яну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці і поставив там єпископом Феодора Грека. Святитель Михаїл був мудрим і тихим, хоча і строгим ієрархом. Церква на землях Русі зберегла пам’ять про заслуги первосвятителя: в синодиках Київського і Новгородського Софійських соборів він по праву називається першоначальником.
Упокоївся святитель Михаїл в 992 році і був похований в Десятинній церкві Пресвятої Богородиці в місті Києві. Приблизно 1103 року при святому ігумені Феоктисті ( пізніше святитель Чернігівський), мощі його були перенесені в Антонієві (Ближні) печери, а 1 жовтня 1730 року у Велику Печерську церкву Успіння Пресвятої Богородиці. На даний час нетлінні мощі святителя знаходяться в Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври. Пам’ять святителя Михаїла свято шанується в нашому українському народі. Православний люд прославляє митрополита Михаїла як великого угодника Божого. Свята Церква щиро звертається до нього: Радуйся, Михаїле, великий ієрарше, Церкви нашої преславний первопрестольниче.

Святий пророк Амос
Святий пророк Амос, третій з 12 малих пророків, жив у VIII столітті до Різдва Христова. В цей час єврейський народ був розділений на два царства: Іудейське і Ізраїльське. В Єрусалимі правив іудейський цар Озія а у 10-ти ізраїльських колін що відокремилися, - Єровоам 11-й, ідолопоклонник. В Вефилі він поставив кумира у вигляді золотого тільця, якому і поклонялися відкидає від Істинного Бога ізраїльтяни.
Пророк Амос був юдеєм, уродженцем селища Фекуі. Простий і невчений, але сповнений гарячої вірою і ревнощами про славу Істинного Бога пастух був обраний Господом на пророче служіння і посланий в Ізраїльське царство для викриття нечестивого царя Єровоама та відпалих від Бога ізраїльтян. Пророк передбачав їм великі лиха, яким повинні були піддатися Ізраїльське царство і язичницькі народи , що оточували його за своє нечестя. За свої викриття пророк Амос неодноразово переносив побої і вигнання. Але він знову повертався в Вефиль і, погрожуючи неминучими лихами, продовжував закликати ізраїльтян до покаяння. Особливо ненавидів пророка жрець ідольського капища Амація. Пророк передбачив йому і всьому його дому швидку погибель і за це зазнав побиття. Син Амації Уззійя вдарив святого по голові дубиною і важко поранив. Пророк Амос, ледве живий, дістався свого рідного селища і там помер близько 783 року до Різдва Христова.

Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Русі
Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Русі народився в м. Галичі. Його батько Федір був християнином. У 12 років хлопець прийняв чернецтво з ім'ям Іона, пізніше прийшов у Москву в Симонів монастир. У той час митрополитом у Москві був Фотій. Одного разу після закінчення служби в монастирі він зайшов у пекарню і там побачив Іону, який заснув після важкої праці. Фотій благословив його. Через декілька років Фотій благословив Іону на єпископа Разанського і Муромського. Коли митрополит Фотій помер, князь Василій Васильович зібрав собор єпископів, які вибрали Іону на посаду митрополита Київського і всієї Русі. Іона поїхав у Царгород за призначенням до патріарха. Коли Іона приїхав у Царгород, то вселенський патріарх уже призначив Ісидора, який спочатку приїхав до Києва, потім у Москву. Після Флорентійського собору Ісидора в Москві не прийняли, приписавши йому єресь. Він тайно втік до Риму.
Собор єпископів знову вибрав Іону на посаду митрополита Київського і всієї Русі. Він був першим митрополитом, висвяченим московськими архієреями. Литовський князь Свидригайло просив вселенського патріарха висвятити митрополита для православних його князівства. В Царгороді на митрополита Київського і всієї Русі висвятили Григорія.
Митрополит Іона багато працював на благо своєї пастви, мав від Бога дар чудотворця: зціляв недуги й передбачав майбутнє.
На території Київської митрополії було фактично два митрополити: Григорій та Іона й дві митрополії. Одна митрополія — у Москві для восьми великоруських єпархій – Новгородської, Тверської, Ростовської, Велико-пермської, Суздальської, Коломенської, Рязанської, Сарептської, інша – у Києві, для дев’яти українських єпархій.
Митрополит Іона був останнім митрополитом, який мав титул Київського і всієї Русі. Святитель Іона упокоївся в 1461.