21 вересня - Різдво Пресвятої Богородиці

rizdvo presvjatoi BogorodyciРіздво Пресвятої Богородиці є велике дванадесяте свято, яке святкується 21 вересня за новим стилем. Господь, перш ніж народитися на землі як людина для спасіння світу, приготував свою Пречисту Матір.

27 вересня - Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього

Vozdvyzhenia KhrestaПодія знайдення Чесного Хреста. Після того як здійснилися найбільші події в історії людства - Розп'яття, Поховання, Воскресіння і Вознесіння Христові, св. Хрест, що послужив знаряддям страти Спасителя, був загублений.

30 вересня вшанування пам'яті свв. мцц. Віри, Надії, Любові та матері їх Софії

sophiaiconУ II столітті, за царювання імператора Адріана (117-138 рр.) в Римі жила благочестива вдова Софія (ім'я Софія означає мудрість). У неї були три дочки, які носили імена головних християнських чеснот: Віра, Надія і Любов.

1 вересня Донської ікони Божої Матері

Донська ікона Пресвятої Богородиці.
Донська ікона Пресвятої Богородиці була написана Феофаном Греком. У день Куликовської битви (8 вересня 1380, на свято Різдва Пресвятої Богородиці) ікона знаходилася серед руського війська, подаючи йому допомогу, а після перемоги була передана донськими козаками в дар великому князю Димитрію Донському (1363-1389), який переніс її до Москви.
Ікона знаходилася спочатку в Успенському соборі Кремля, а потім у Благовіщенському (нині ікона перебуває в Державній Третьяковській галереї). У пам'ять перемоги на берегах Дону вона отримала найменування Донської.
У 1591 році кримський царевич Нурадін і його брат Мурат-Гірей з численним військом вторглися на Русь, і, підступах до Москви, розташувалися на Воробйових горах. Для захисту від ворогів навколо Москви був здійснений хресний хід з Донською іконою Пресвятої Богородиці.
У день битви вона перебувала у похідній церкві серед військових рядів і сполошила татар аж до втечі. У подяку Пресвятій Богородиці за Її милість, явлену через Донську ікону, в 1592 році на тому місці, де вона стояла серед воїнів, був заснований Донський монастир, у якому була поставлена чудотворна ікона та встановлено здійснювати святкування 1 вересня.

2 вересня пам'ять прор. Самуїла

Святий пророк Самуїл
Пророк Самуїл був п'ятнадцятий і останній суддя Ізраїльський, що жив за 1146 років до Різдва Христового. Він походив від коліна Левія, був сином Елкани із Раматаїм-Цофіму, з гори Єфремової. Народився випроханий у Господа молитвами своєї матері Анни (тому й одержав ім'я Самуїл, що означає "випроханий") і ще до народження був присвячений Богу. Коли хлопчикові виповнилося 3 роки, мати пішла з ним до Шіло, і за обітницею віддала його до скинії на піклування первосвященика Ілія, який в той же час був і суддею над народом Ізраїльським. Пророк зростав у страху Божому, і вже в 12 років йому було одкровення про те, що Бог покарає весь дім первосвященика Ілія за те, що він не приборкує своїх нечестивих синів.
Пророцтво збулося, коли филистимляни, вбивши 30000 ізраїльтян (серед них були і сини первосвященика Офні та Фінеєс), здобули перемогу і взяли Ковчег Божий. Почувши про це, первосвященик Ілій впав з стільця наознак при брамі і, зламавши хребет, помер. Дружина Фінеєса, до якої чутка про подію дійшла у той час, коли народжувався младенець, померла зі словами: "Відійшла слава від Ізраїля, бо взятий Ковчег Божий" (1. Цар 4,22).
Після смерті Ілія Самуїл став суддею народу ізраїльського. При ньому Ковчег Божий був повернутий з полону самими филистимлянами, а після навернення ізраїльтян до Бога вони повернули собі і всі міста, які взяли филистимляни. Постарівши, пророк Самуїл поставив своїх синів - Іоїла й Авію - суддями над Ізраїлем, але вони не успадкували чеснот та правосуддя батька, оскільки були користолюбиві. Тоді старійшини Ізраїлю, бажаючи, щоб народ Божий був "як інші народи" (1 Цар. 8, 20), зажадали в пророка Самуїла поставити їм царя. Пророк Самуїл побачив у цьому глибоке падіння народу, яким до того часу керував Сам Бог, сповіщаючи волю через святих обранців. Залишаючи посаду судді, пророк Самуїл запитував народ, не скривдив він кого у продовж свого правління, але ніхто не знайшов за ним нічого. Після викриття першого царя Саула в непослуху Богові, пророк Самуїл помазав на царство святого Давида, який знаходив у нього притулок, рятуючись від переслідувань царя Саула. Пророк Самуїл помер, досягши глибокої старості. Життя його описане в Біблії (1 Цар;. Сір 46, 16-23.). У 406 році мощі пророка Самуїла були перенесені з Юдеї в Константинополь.

3 вересня пам'ять прп. Аврамія Працелюбного, Печерського

Преподобний Аврамій Працелюбний, Печерський
До великого сонму преподобних отців Києво-Печерських відноситься також святий Аврамій Працелюбний. Як і про більшість угодників Печерських про нього відомо дуже мало відомостей. Знаємо, що преподобний Аврамій відбував подвиг у Києво-Печерському монастирі в XІІ-ХІII ст. Коли і де він народився, з якої сім’ї — невідомо. В монастирі Аврамій відзначився великою працьовитістю і тому був названий Працелюбним. Упокоївся на початку XIII ст. Його мощі знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Аврамію, бо Христа Господа ти всім серцем і всією душею полюбив, радуйся, бо ради Нього труди великі життя печерного на себе ти прийняв». Пам’ять преподобного Аврамія вшановується 3 вересня (21 серпня за ст. ст.).

Апостол Фаддей від 70-ти, за походженням єврей, народився в сирійському місті Едесі. (Святого апостола від 70-ти Фадея слід відрізняти від апостола з числа 12-ти Іуди, прозваного Фадеєм або Левеєм -. Пам'ять 19 червня). Прийшовши в Єрусалим на свято, він почув проповідь святого Іоанна Предтечі і, прийнявши від нього Хрещення в Йордані, залишився в Палестині. Побачивши Спасителя, він зробився Його учнем, і був обраний Господом до числа тих 70-ти учнів, яких Він послав по двоє на проповідь у міста і місцевості, які Сам мав намір відвідати (Лк. 10, 1). Після Вознесіння Спасителя на Небо, апостол Фадей благовістив в Сирії та Месопотамії. Він прийшов з проповіддю Євангелія в Едесу і навернув до Христа князя Авгаря, народ і жерців. Проповідь свою він стверджував багатьма чудесами (про які Авгарь писав асирійському цареві Нарсесу); поставив священиків і влаштував Едеську Церкву. Князь Авгарь хотів нагородити апостола Фадея багатими дарами, але той відмовився і пішов з проповіддю в інші міста, навертаючи багатьох язичників до християнської віри. Дійшовши з проповіддю до фінікійського міста Віріта (Бейрута), він заснував там Церкву і в тому ж місті мирно упокоївся у 44-му році. (Це місце кончини вказується в слов'янській мінеї, за іншими джерелами він помер у Едесі, за стародавнім вірменським переданням, апостол Фадей після різних мук був усічений мечем 21 грудня в Артазській області в 50 році).

Преподобний Аврамій Смоленський
Преподобний Аврамій народився у Смоленську в 1172 Після смерті своїх батьків він, наслідуючи приклад святих, по навіюванню Божому прийняв чернечий постриг в обителі Богоматері, що знаходилася в 6 верстах від Смоленська.
Більше 30 років трудився він в обителі, коли ігумен переконав його прийняти в 1198 р. сан пресвітера. Виисвячений в сан пресвітера і обраний духівником, преподобний жодного дня не опускав без здійснення літургії і проповідування слова Божого. І народ приходив в обитель не лише через проповідь святого Аврамія, але й через строге подвижницьке його житіє. Сам він написав дві ікони на теми, які найбільше цікавили його: на одній зобразив Страшний суд, а на іншій - катування на митарствах.
Коли через наклепи єпископ Ігнатій заборонив йому священнодіяти, в місті відкрилися різні біди: посуха і хвороби. Але за старанними молитвами преподобного Аврамія за місто і жителів пішов рясний дощ і засуха скінчилася. Тоді всі переконалися наочно в його праведності й стали високо почитати і поважати його.
Єпископ Ігнатій заснував церкву в пам'ять Положення чесної ризи Богоматері у Влахерні, зібрав при ній кілька братії і доручив настоятельство преподобному Аврамію, звівши його в сан архімандрита. Помер преподобний Аврамій в 1224 р., Проживши в чернецтві 50 років.

4 вересня пам'ять свв. мчч. Агафоника, Зотика, Феопрепія(Боголіпа), Акиндина, Северіана та інших

Мученики Агафоник, Зотик, Феопрепiй (Боголiп), Акиндин, Северiан та iнші (305-311) прийняли смерть за Христа під час правління імператора Максиміана (284-305). Мученик Агафоник походив зі знатного роду Гіппасієвого, жив в Нікомидії.
Будучи обізнаним у Священному Писанні, він навернув до віри в Христа багатьох язичників, зокрема і самого головуючого в Сенаті (принцепса). Комит Евтолмій, посланий до Понтійської (Причорноморської) країни, в місцевості Карпен розіп'яв учнів християнина Зотика, що відмовилися принести жертву ідолам, а самого Зотика взяв із собою. У Нікомидії Евтолмій схопив мученика Агафоника (з принцепсом), Феопрепія, Акиндина і Северіана.
Після катувань Евтолмій повів мучеників у Фракію на суд імператора, але по дорозі, в місцевості Потама, умертвив мучеників Зотика, Феопрепія і Акиндина, оскільки вони не могли далі йти за колісницею правителя через отримані ними під час катувань рани. Мученик Северіан був убитий в Халкідоні, а мученик Агафоник з іншими усічені мечем, за наказом імператора, в Силиврії.
Мощі мученика Агафоника в церкві на честь його імені в 1200 році в Константинополі бачив український прочанин Антоній. У ХIV столітті архієпископ Сіліврійський Філофей присвятив мученику Агафонику похвальне слово.

6 вересня пам'ять сщмч. Євтихія. Перенесення мощей свт. Петра, митр. Київського і всієї Русі

Священномученик Євтихій
Священномученик Євтихій, учень святих апостолів Іоанна Богослова і Павла; жив в I-початку II ст, походив з міста Севастії Палестинської . Хоча святий Євтихій і не зарахований до лику 70 апостолів, але отримав найменування апостола за свої труди разом зі старшими апостолами, якими він був поставлений єпископом. Почувши проповідь про Христа Спасителя, святий Євтихій спочатку зробився учнем апостола Іоанна Богослова, а потім, зустрівшись з апостолом Павлом, проповідував разом з ним в різних країнах. Святому Євтихію довелося перенести багато мук: його морили голодом, стругали тіло залізом, кидали у вогонь і на поживу звірам. Одного разу на святого був випущений лев, який привів всіх в жах тим, що віддав хвалу Творцеві, заговоривши людським голосом. Свій подвиг священномученик Євтихій закінчив у рідному місті, де був усічений мечем на початку II століття.

Перенесення мощей святителя Петра, митрополита Київського і всієї Русі
Святитель Петро, митрополит Києво-Московський, помер 21 грудня 1326. Перше перенесення його мощей було 1 липня 1472, тоді ж встановлено святкування. Друге перенесення мощей святителя Петра було після освячення новозбудованого Успенського собору, 24 серпня 1479, а святкування 1 липня було скасовано. Відомо також святкування прояви мощей святителя Петра (4 серпня) з нагоди явлення дружині Івана Грозного (1533-1584) цариці Анастасії (1547-1560). Святитель Петро з'явився цариці Анастасії і не дозволив нікому розкривати свого гробу. Він повелів запечатати гріб печаткою та встановити свято.
Від святителя Петра збереглося три послання. Перше до священиків з умовлянням гідно проходити пастирське служіння, старанно пасти духовних чад. Воно закінчується викладом церковного законоположення про овдовілих священиків: з метою огородження їх від нарікання і спокус їм пропонувалося поселятися в монастирях, а діти повинні були віддаватися на виховання і навчання в монастирські школи. У другому посланні Святитель закликає священиків бути істинними пастирями, а не найманцями, піклуватися про прикрасу себе християнськими і пастирськими чеснотами. У третьому посланні святитель Петро знову дає настанови священикам про їхні пастирських обов'язки, а мирян застерігає виконувати заповіді Христові.
Видатна церковно-державна діяльність святителя Петра вже сучасникам давала підставу порівнювати його зі святителями Василієм Великим, Григорієм Богословом і Іоанном Золотоустим. Святитель Петро вважається одним із небесних заступників і покровителів Волинської землі і всієї Руси-України.

7 вересня пам'ять перенесення мощей св. ап. Варфоломія і св. ап. Тита

Перенесення мощей святого апостола Варфоломія
Перенесення мощей апостола Варфоломія було в кінці VI століття. Його апостольська діяльність та мученицька кончина згадуються Церквою 11 червня. Апостол Варфоломій постраждав за Христа в Албанії Вірменській (нині Баку) в 71 році, де і перебували його святі мощі. Від мощей святого апостола відбувалися численні чудеса, і багато невірних наверталося до Христа. При імператорі Анастасії (491-518) мощі апостола Варфоломія були принесені у знову побудоване місто Анастасіуполь (або Дару) і знаходилися там до кінця VI століття.
Коли місто Анастасіуполь було захоплене перським царем Хозроєм, християни, взявши ковчег з мощами апостола Варфоломія, бігли з ним до берегів Чорного моря. Наздогнавши їх жерці кинули ковчег з мощами апостола Варфоломія в море. Разом з ним були кинуті в море ще 4 ковчега з мощами святих мучеників Папіана, Лукіана, Григорія і Акакія. Силою Божою ковчеги не потонули в морській безодні, але зробили чудесне плавання по морях і досягли Італії. Ковчег із мощами апостола Варфоломія пристав до берега біля острова Ліпарі, а інші ковчеги продовжували свій шлях і пристали до берега в різних місцях Італії. Ковчег із мощами мученика Папіана зупинився у Сицилії, мученика Лукіана - в Мессіні, мученика Григорія - в Калабрії і мученика Акакія - в Аскулусі. Про прибуття святих мощей апостола Варфоломія було одкровення єпископу острова Ліпарі Агафону, який вийшов з кліром до берега моря, взяв ковчег з води і урочисто переніс до церкви. Від мощей апостола Варфоломія витікало миро, подавати зцілення від різних хвороб. У церкві островах Ліпарі святі мощі залишалися до середини ІХ століття. Коли острів був захоплений язичниками, християнські купці взяли святі мощі апостола Варфоломія і перевезли в місто Беневент, де їх прийняли з великою честю і поклали в головній церкві міста.

Святий апостол Тит
Святий апостол Тит народився на острові Крит у шляхетній родині язичників, що походила з роду царів крітських. Його дядько був правителем Криту.
Тит був вихований в язичницькій вірі, з ревнощами вивчав грецьку філософію і грецьких поетів і з юних років мав хист до знань. Хоча він і не знав істинного Бога, але людиною був хорошою, проводив добродійне життя, був незлобивий і вів життя в чистоті, цнотливо зберігаючи дівственість.
Тому Тит сподобався Богові своїм життям та добрими справами.
Коли йому виповнилося двадцять років, він почув голос з неба: «Тите! Тобі потрібно піти звідси і врятувати свою душу: грецьке вчення не приведе тебе до спасіння ».
Тит не повірив цьому голосу і бажав вдруге почути його. Тому було йому уві сні божественне веління прочитати єврейські книги. Він почав читання з пророка Ісайї і, розкривши книгу його на 41 главі, побачив слова, як би застосовані до нього. «Ти раб Мій, - прочитав він, - Я вибрав тебе, й не відкинув тебе. Не бійся, бо Я з тобою не озирайся, бо Я Бог твій »(Іс. 41:9-10). З цієї книги він дізнався про нікчемність ідолів. Ці слова й інші пророцтва, як ключ, відкрилося двері розуму його до пізнання єдиного правдивого Бога - і Тит запалав любов'ю до Господа.
У той час до острова Крит дійшла звістка про Ісуса Христа, що він є Богом, який зійшов з неба щоб спасти людство і творить великі чуда. Правитель Криту, дядько Тита по матері, для того щоб переконатись чи правда це, вирішив послати в Єрусалим Тита, як людину розсудливу і мудру.
Прибувши в Єрусалим, Тит побачив Господа Ісуса Христа і в числі інших послідував за Ним, бачив творені ним чуда, бачив рятівні страждання Ісуса і впевнився в Його воскресінні.
Після вознесіння Христа на небо, коли в день п'ятидесятниці Дух Святий злинув на апостолів, і вони почали говорити на різних мовах, Тит, в числі інших, дивувався, чуючи, що апостоли говорять і критською мовою про велич Божу. Про все це Тит сповістив і проповідував на своїй батьківщині, на острові Крит.
Увірувавши в Христа, Тит з тих пір постійно перебував при апостолах і згодом прийняв хрещення від апостола Павла. Це сталося після хрещення Корнилія сотника - тоді відкрилися двері віри Христової для язичників, і новонавернених не стали примушувати до старозавітного обрізання, яке Тит вважав для себе важким.
Незабаром Тита було зараховано до лику сімдесяти апостолів і посланий був він з апостолом Павлом проповідувати віру Христову язичникам.
Апостол Павло щиро любив Тита, що поділяв з ним тягар апостольського життя. Тит послідував за ним не як учень за вчителем, а як люблячий син за батьком. І в своїх посланнях апостол Павло називає його то сином, то братом.
Апостол Павло доручав Титові найважливіші справи, посилав Тита з проповіддю до Далматії, доручив йому віднести своє послання до Коринф’ян.
Він сумував у розлуці за ним і радів, коли вони були разом. Коли апостол Павло, відвідавши Крит, навернув там багатьох до Христа, то поставив Тита єпископом новозаснованої церкви, а сам пішов проповідувати Христа язичникам в інші країни.
З македонського міста Нікополя Павло написав Титу послання, в якому вчив його, як управляти церквою. Маючи намір пробути в Нікополі зимовий час, апостол Павло закликав туди до себе Тита (Тит. 3:12). Коли потім апостол Павло взятий був у Єрусалимі під варту і в ланцюгах посланий до Риму, Тит, почувши про це, поспішив туди.
У Римі апостол Тит залишався до самої кончини апостола Павла і, по його смерті поховав тіло вчителя. Після цього він повернувся на острів Крит до своєї пастви і продовжував невтомно працювати на славу Божу, звертаючи до Христа ідолопоклонників греків, повчаючи їх і підтверджуючи свої слова ділами.
В одному містечку він молитвою розсипав на порох ідола богині Артеміди і цим в один день навернув до Христа п'ятсот чоловік.
Іншим разом, коли за наказом царя на острові будувався великий ідольський храм, апостол Тит, йдучи повз, помолився Господу, і храм раптово впав. Уражені дивом, язичники в увірували у Христа, а на місці язичницького храму була створена церква в ім'я Господа.
Так апостол Тит просвітив світлом віри острів Крит і навколишні країни і в глибокій старості у віці 94 років мирно помер.
В момент смерті він удостоївся бачити святих ангелів, які прийшли взяти його душу, і просвітліло обличчя його, як сонце, в ознаменування того, що і все життя його було світлом світу.

8 вересня Стрітення Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері

Володимирська ікона Божої Матері
Володимирська ікона Божої Матері написана євангелістом Лукою на дошці від столу, за яким був за трапезою Спаситель з Пречистою Матір'ю і праведним Йосифом. Божа Мати, побачивши цей образ, промовила: "Віднині ублажатимуть Мене всі роди Благодать Народженого від Мене і Моя з цією іконою нехай буде" ..
У 1131 році ікона була надіслана на Русь з Константинополя святому князеві Мстиславу († 1132, пам'ять 15 квітня) і була поставлена в Дівочому монастирі Вишгорода - давнього удільного міста святої рівноапостольної великої княгині Ольги. Саме тому ця ікона в українській традиції має назву Вишгородська .
Син Юрія Долгорукого святий Андрій Боголюбський у 1155 році приніс ікону у Володимир і помістив у спорудженому ним знаменитому Успенському соборі. З того часу ікона отримала назву Володимирської. В 1395 році ікону вперше принесли в Москву. Так благословенням Божої Матері скріпилися духовні узи Візантії і Русі - через Київ, Володимир і Москву.
Вшанування Володимирської ікони Пресвятої Богородиці відбувається кілька разів на рік (21 травня, 23 червня, 26 серпня). Найбільш урочисте святкування відбувається 26 серпня / 8 вересня, встановлене на честь стрітення Володимирської ікони при перенесенні її з Володимира до Москви. В 1395 році страшний завойовник хан Тамерлан (Темир-Аксак) досягнувши меж рязанських, взяв місто Єлець і, прямуючи до Москви, наблизився до берегів Дону. Великий князь Василій Дмитрович вийшов з військом до Коломни і зупинився на березі Оки. Він молився святителям Московським і преподобному Сергію за порятунок Вітчизни і написав митрополитові Московському, святителеві Кипріану (пам'ять 16 вересня), щоб розпочатий Успенський піст був присвячений посиленим молитвам про помилування й покаяння. У Володимир, де перебувала прославлена чудотворна ікона, було надіслано духовенство. Після літургії і молебню у свято Успіння Пресвятої Богородиці духівництво прийняло ікону та із хресним ходом понесло її до Москви. Незліченна безліч народу по обидва боки дороги, стоячи на колінах, благала: "Матір Божа, спаси землю Руську" У той самий час, коли мешканці Москви зустрічали ікону на Кучкова поле, Тамерлан спав у своєму наметі. Раптом він побачив у сні велику гору, з вершини якої до нього йшли святителі із золотими жезлами, а над ними в променистому сяйві з'явилася Велична Дружина. Вона звеліла йому залишити межі Росії. Прокинувшись у трепеті, Тамерлан запитав про значення видіння. Знаючі відповіли, що сяюча Дружина є Матір Божа, велика Захисниця християн. Тоді Тамерлан дав наказ полкам йти назад. На згадку чудесного порятунку Руської землі від Тамерлана на Кучковому полі, де була зустрінута ікона, побудували Стрітенський монастир, а на 26 серпня було встановлено всеруське святкування на честь стрітення Володимирської ікони Пресвятої Богородиці.
Володимирська(Вишгородська) ікона по особливому вшановується не тільки Російською, але й Українською Православною Церквою.

Святі мученики Адріан і Наталія
Мученики Адріан та Наталія одружилися молодими, всього за один рік до страждань. Вони жили в Нікомидії Віфінській при імператорі Максиміані (305-311). Почавши гоніння, він обіцяв нагороди тим, хто буде вказувати на християн і приводити їх на суд. Почалися доноси, і по одному з них були взяті 23 християнина, які переховувалися в печері поблизу Нікомидії. Їх мучили, примушували поклонитися ідолам, а потім привели в судову палату, щоб записати їх імена і відповіді. Начальник судової палати Адріан, спостерігаючи, з якою мужністю переносять люди страждання за віру, як твердо і безстрашно сповідують Христа, запитав: "Який нагороди очікуєте ви від свого Бога за муки" Мученики відповіли: "Такої нагороди, якою ми не можемо описати, а розум твій не може осягнути". Надихнувшись, святий Адріан сказав писарям: "Запишіть і мене, оскільки і я християнин і з радістю помру за Христа Бога". Писарі донесли про це імператору, який закликав святого Адріана і запитав: "Невже і ти збожеволів і хочеш загинути. Піди, викресли своє ім'я зі списків і принеси жертву богам, просячи в них прощення?». Святий Адріан відповідав: "Я не збожеволів, а навернувся до здорового розуму". Тоді Максиміан наказав посадити Адріана в темницю. Його дружина, свята Наталія, дізнавшись, що чоловік страждає за Христа, зраділа, тому що сама була таємною християнкою. Вона поспішила в темницю і зміцнювала чоловіка, кажучи:. ». Блаженний ти, господарю мій, що увірував у Христа, ти придбав великий скарб Не шкодуй нічого земного, ні краси, ні молодості (Адріану тоді було всього 28 років), ні багатства Все земне - прах і тлін Богу ж угодні тільки віра і добрі справи ".. За порукою інших мучеників святого Адріана відпустили з темниці повідомити дружині про день страти. Свята Наталія подумала, що він відрікся від Христа і його відпустили на свободу, і не хотіла впускати його додому. Святий переконав дружину, що він не тікав від мук, а прийшов сповістити її про день своєї кончини.
Святого Адріана жорстоко мучили. Імператор радив святому пожаліти себе і закликати богів, але мученик відповідав: "Нехай твої боги скажуть, яке благодіяння вони мені обіцяють, і тоді я поклонюся їм, а якщо вони не можуть говорити, то навіщо я буду їм кланятися" Свята Наталія не переставала зміцнювати чоловіка. Вона просила його принести за неї першу молитву Богу, щоб її не примусили вийти заміж за язичника після його смерті. Мучитель наказав відбити святим руки і ноги на ковадлі. Свята Наталія, побоюючись, щоб чоловік, бачачи страждання інших мучеників, не похитнувся, просила мучителів почати страту з нього і сама допомагала класти його руки і ноги на ковадло. Тіла мучеників хотіли спалити, але піднялася сильна гроза, і піч згасла. Багато катів було вбито блискавкою. Свята Наталія взяла собі руку свого чоловіка і зберігала в будинку. Незабаром тисяцький армії просив у імператора дозволу одружитися на святій Наталії, яка була молода і багата. Але вона зникла в Візантію. Тут їй явився у сні святий Адріан і сказав, що вона буде скоро упокоєна Господом. Безкровна мучениця, виснажена попередніми стражданнями, дійсно, незабаром преставилася до Бога.

9 вересня пам'ять Прпп. Сщмч. Кукші і Пимена посника, Печерських. Прп. Пимена Великого

Преподобні священномученик Кукша і Пимен, посник Печерські
Преподобний Кукша тривалий час був ченцем Києво-Печерського монастиря. Займаючись місіонерською працею, він проповідував християнську віру серед в’ятичів на річці Оці. Багатьох з них охрестив, бо був ієромонахом. Кукша творив багато великих чудес — виганяв бісів, викликав дощ, висушував озера. Язичницькі жерці підбурили проти Кукші людей і він був замучений язичниками, які відрубали йому голову. За одними даними мученицька смерть сталася після 1114 р., за іншими — у середині XII ст.
У той же час у Печерському монастирі відбував подвиг блаженний Пимен постник. За свою велику чернечу працю він був нагороджений Богом великим даром зцілення хворих і міг пророкувати майбутнє. Пимен зцілив багатьох хворих і навіть за два роки передбачив свою блаженну смерть, а також убивство блаженного Кукші, який перебував далеко від монастиря. Одного разу, знаходячись у Печерському монастирі, вигукнув: «Брат наш, Кукша, сьогодні убитий!» І, сказавши це, віддав Богу душу в один день із преподобним Кукшою. Мощі обох преподобних священномученика Кукші та Пимена постника зберігаються в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Кукшо, священномученику, бо язичників множество до Христової віри привів ти; радуйся, бо за Христа з учнями своїми ти усічення голови притерпів». «Радуйся, Пимене, посудино Духа Святого вибрана». Пам’ять блаженних Кукші та Пимена вшановується 9 вересня (27 серпня за ст. ст.).

Преподобний Пимен Великий
Преподобний Пімен Великий народився близько 340 р. в Єгипті. З двома своїми братами Анувієм і Паїсієм він пішов в один з єгипетських монастирів, де всі троє взяли чернечий постриг. Брати настільки були строгими подвижниками, що, коли їх мати прийшла в монастир, щоб побачити дітей, вони не вийшли до неї зі своїх келій. Мати довго стояла і плакала. Тоді преподобний Пимен сказав їй через закриті двері келії: "Якщо ти перенесеш тимчасову розлуку з нами, то в майбутньому житті будеш бачити нас, так ми сподіваємося на людинолюбство Боже" Мати змирилася і повернулася додому.
Слава про подвиги і чесноти преподобного Пимена поширилася по всій країні. Одного разу правитель області побажав бачити його. Преподобний Пимен, уникаючи слави, розсудив: "Якщо вельможі стануть приходити до мене і шанувати, тоді й багато людей з народу почнуть приходити до мене і заважати моїй безмовності, і я втрачу благодаті смирення, яке придбав за допомогою Божою". І передав він з посланим відмову. Для багатьох ченців преподобний Пимен був духовним наставником і керівником. Вони записували його відповіді для повчання себе й інших. Один чернець запитав: "Чи слід покрити мовчанням гріх брата, який згрішив, якщо трапиться побачити його" Старець відповів: "Якщо ми приховаємо гріхи братів, то й Бог приховає наші гріхи, і якщо ти побачиш брата, що грішить не вір своїм очам і знай, що твої гріхи подібні колоді, а гріхи брата твого подібні сучку, і тоді ніколи не будеш приходити в збентеження і спокусу ". Інший чернець звернувся до преподобного, сказавши: ".? Я дуже згрішив і хочу провести в покаянні три роки, достатній такий термін" Старець відповів: "Цього багато". Інок продовжував запитувати, який термін покаяння преподобний вважатиме для нього потрібним - рік або сорок днів? Старець сказав: "Я думаю, що якщо людина від усього серця покається і покладе твердий намір більше не повертатися до гріха, то Бог прийме і його триденне покаяння". На питання, як позбавитися від нав'язливих злих думок, старець відповів: ". Якщо людина має по одну сторону себе вогонь, а по іншу посудину з водою, то, коли загориться від вогню, бере з посудини воду і гасить вогонь Подібно до цього злі помисли, вселяється ворогом нашого спасіння, можуть, немов іскра, розпалити в людині гріховні побажання. Треба гасити ці іскри водою, тобто молитвою і устремлінням душі до Бога ".
Преподобний Пімен був суворим постником і не приймав їжі по тижню і більше. Однак іншим він радив їсти кожен день, але без пересичення. Про одного ченця, разрешали собі приймати їжу тільки на сьомий день і гнівається на брата, преподобний сказав: "Навчився постити по шість днів, а від гніву не може утриматися і один день". На питання, що краще - говорити або мовчати, старець сказав: «Хто говорить Бога ради - добре робить, і хто мовчить Бога ради - теж добре надходить". І ще: "Буває, що людина здається мовчазним, але якщо серце його осуджує інших, то він говорить завжди І є такі, які весь день говорять мовою, але всередині себе дотримують мовчання, тому що не засуджують нікого.».
Преподобний говорив: "Людині необхідно дотримуватися трьох головних правил: боятися Бога, часто молитися і робити добро людям". "Злоба ніколи не знищить злоби. Якщо хто тобі зробив зло, зроби йому добро, і твоє добро переможе його злобу". Одного разу, коли преподобний з учнями прийшов в єгипетську пустелю (так як мав звичай переходити з місця на місце, щоб уникнути слави від людей), йому стало відомо, що жив там старець незадоволений його приходом і заздрить йому. Щоб перемогти злобу відлюдника, преподобний пішов до нього з братами, захопивши з собою їжі для частування. Старець відмовився вийти до них. Тоді преподобний Пімен сказав: "Ми не підемо звідси, поки не сподобилися бачити і поклонитися святому старцю", - і залишився стояти на сонячному спеці біля дверей його келії. Бачачи таке терпіння і незлобие преподобного Пимена, старець прийняв його з любов'ю і сказав: "Справедливо, що я чув про вас, але бачу в вас добрі справи в сто разів більші". Так вмів преподобний Пімен гасіте злобу і подавав собою приклад іншим. Він мав таке велике упокорювання, що часто зітхаючи казав: "Я буду кинутий на те місце, куди буде кинуто сатана"
Одного разу до преподобному прийшов інок здалеку, щоб послухати його повчання. Він почав говорити про високе і труднопостігаемом. Преподобний відвернувся від нього і мовчав. Здивованому іноку пояснили, що преподобний не любить розмов про піднесених предметах. Тоді чернець став питати його про боротьбу з душевними пристрастями. Святий звернувся до нього з радісним обличчям: "Ось тепер ти добре сказав, і я буду тобі відповідати", - і довго повчав, як слід боротися з пристрастями і перемагати їх.
Преподобний Пімен помер у віці 110 років, близько 450 року. Незабаром же по кончині він був визнаний святим угодником Божим і отримав найменування Великий - на знак великого смиренномудрості, скромності, правдивості і самовідданого служіння Богові.