Ісламісти зруйнували стародавню християнську церкву в Маалюлі

maalyulБойовики - ісламісти зруйнували стародавню християнську церкву Святих Сергія і Вакха в Маалюлі, викравши або знищивши її всесвітньо відомі ікони. У цьому кореспондент ІТАР - ТАСС сьогодні зміг переконатися особисто.

Ця найдавніша сакральна споруда на Близькому Сході була побудована на початку IV століття на честь цих двох християн, страчених за віру при римському імператорі Максиміліані. Останнім часом тут знаходився жіночий монастир, проте з приходом місяць тому бойовиків терористичного фронту "Ан - Нусра" черниці знайшли притулок в монастирі Святої Рівноапостольної Теклі, де в даний час разом з 40 дітьми - сиротами ховаються від бойовиків. Підійти до цього монастиря досі не можливо через щільний вогонь снайперів, які не щадять і журналістів.

"Провина" церкви Святих Сергія і Вакха в тому, що поруч з нею побудований готель "Сафір", в якому раніше зупинялися численні християнські паломники і туристи, а потім його захопили ісламські екстремісти. Сирійська армія практично зрівняла готель із землею, але бойовики як і раніше ховаються в його підвалах та прилеглих гротах, перероблених у келії. Звідти, де в стародавні часи жили ченці, ведеться безперервний вогонь.

Назавжди втрачені унікальна ікона Сергія і Вакха, написана в XIII столітті, яка знаходилася прямо при вході. Зруйнований іконостас і його центральна ікона, написані у XVIII столітті, ікони Богоматері і Христа Архієрея. Остання завжди викликала здивування дослідників, оскільки на ній Христос був зображений у довгій сукні з шовку із золотими нитками, що характерно більше для Дамаска XVIII століття, ніж для часів зародження християнства. Немає більше вівтаря, присвяченого Сергію і Вакху. Він мав напівкруглу форму з невисоким бортиком - спадщина ще язичницьких вівтарів. Сьогодні від нього залишилися лише уламки.

Важко передбачити, скільки часу і сил знадобиться вченим, щоб підрахувати завдані збитки, але, на погляд дилетанта, церква не піддається відновленню. З купола впав головний хрест, знищені, розстріляні і посічені осколками фрески на стінах, самі стіни десь повністю зруйновані, а десь спотворені дірами від снарядів. При цьому бойовики продовжують розстрілювати залишки стін храму з мінометів .

Як розповіли кореспонденту ІТАР - ТАСС солдати, одну з ікон їм вдалося врятувати, щоправда, і вона пошкоджена осколками. На даний момент вона перебуває вдома у сирійського військовослужбовця, в державних органах знають про це. Але про яку саме ікону йде мова, солдати пояснити не змогли.

У самій же стародавньої Маалюлі, яка століттями служила резиденцією єпископів, не припиняється операція сирійської армії по зачистці від терористів, які поховалися в гірських ущелинах і не бажають залишати місто. Військові впевнені в успіху операції, проте не виключають, що в якості помсти бойовики здатні розстріляти не тільки монастир Святої Рівноапостольної Теклі, але і п'ять інших церков міста, жителі якого останніми на планеті говорили арамейською мовою. Можливо, хтось із них і повернеться в свої будинки, але колишню Маалюлю людство втратило назавжди.

За матеріалами: Православного Оглядача