2 березня пам'ять свт. Льва, папи Римського. Свт. Флавіана, спов, патріарха Царгородського

Святитель Лев, папа Римський
Святитель Лев Великий, папа Римський (440 - 461), отримав прекрасну і різнобічну освіту, яка відкривала перед ним блискучу світську кар'єру. Однак, прагнучи до духовного життя, він обрав інший шлях і став архідияконом при святому папі Сиксті III (432 - 440), а після його смерті був обраний, у вересні 440 року, папою Римської Церкви. Це був важкий для Церкви час, коли єретики облягали твердиню Православ'я своїми спокусливими псевдовченнями. Святитель Лев умів поєднувати пастирську м'якість і доброту з незламною твердістю в питаннях віросповідання. Саме він став основним захисником Православ'я проти єресі Євтихія і Діоскора, що вчили про одну природу в Господі Ісусі Христі, і єресі Несторія. Він використав увесь свій вплив для того, щоб примирити збентежену єретиками Церкву і своїми посланнями до святих Константинопольських царів Феодосія II (408 - 450) і Маркіана (450 - 457) діяльно сприяв скликанню IV Вселенського Халкидонського Собору (451) для засудження єресі монофізитів. На Соборі, де були присутні 630 єпископів, було оголошено послання святителя Льва до вже покійного тоді святителя Флавіана, Патріарха Константинопольського (447 - 449), потерпілому за Православну віру від розбійницького Ефеського собору в 449 році. У посланні святителя Льва було викладено Православне вчення про дві природи в Господі Ісусі Христі. З вченням цим погодилися всі присутні на Соборі єпископи. Єретики Євтихій і Діоскор були відлучені від Церкви. Святитель Лев з'явився також захисником своєї батьківщини від натиску варварів. У 452 році він силою свого слова утримав від розорення Італії грізного ватажка гунів Аттіли, а в 455 році, коли ватажок вандалів Гензеріх вторгся в Рим, він зумів переконати його не піддавати місто руйнуванню, не палити будівель і не проливати крові. Святитель Лев дожив до глибокої старості. Він заздалегідь знав про свою смерть і приготував себе теплою молитвою і добрими справами до переходу з цього світу у вічність.
Він упокоївся в 461 році і був похований в Римі, у Ватиканському соборі. Його літературна і Богословська спадщина складається з 96 проповідей та 143 послань, з яких найвідоміше - до святителя Флавіана.

Святитель Флавіан, сповідник, патріарх Царгородський
Святитель Флавіан сповідник, Патріарх Царгородський, займав кафедру при святому Константинопольському царі Феодосії Молодшому (408 - 450) і його сестрі благовірній цариці Пульхерії (+ 453; пам'ять 10 вересня).
Спочатку він був пресвітером і сосудохранителем в Соборній церкві. На патріарший престол він був зведений після смерті святого Патріарха Прокла (+ 447; пам'ять 20 листопада). У цей період історії внутрішня смута і єресь роздирали церковну єдність.
У 448 році святитель Флавіан скликав Помісний Собор в Константинополі для розгляду єресі Євтихія, що стверджував про одне єство в Господі Ісусі Христі. Нерозкаяний єретик Євтихій був відлучений від Церкви і позбавлений сану. У єретика був могутній покровитель в особі Хрісафія, наближеного до імператора євнуха. Хрісафій інтригами схилив на сторону Євтихія Діоскора, єпископа Александрійського, і добився від імператора дозволу на скликання в Єфесі собору, що отримав згодом назву розбійницького.
На розбійницькому соборі головував Діоскор, що добився погрозами і силою виправдання єретика Євтихія і засудження святого патріарха Флавіана. Святий Флавіан на засіданні собору був жорстоко побитий зухвалими ченцями під керівництвом якогось Варсуми. Навіть сам нечестивий голова розбійницького собору єретик Діоскор взяв участь в цьому побитті. Після цього на святителя Флавіана були покладені важкі вериги, і він засуджений був на вигнання до Ефесу. Проте Господь припинив його подальші страждання, пославши йому смерть (+ у серпні 449 або 459). Благовірна цариця Пульхерія віддалилася з палацу. Незабаром відкрилися інтриги Хрісафія. Імператор його відчужив, а свою сестру святу Пульхерію знову наблизив.
Її стараннями мощі святителя патріарха Флавіана були з честю перенесені з Ефесу до Константинополя.

Преподобний Косма Яхромський
Преподобний Косма Яхромський був слугою одного боярина і під час тривалої хвороби свого господаря утішав його читанням книг. Якось, переїздвши з міста в місто, вони зупинилися на річці Яхромі. Тут преподобному Космі з'явилася на дереві ікона Успіння Пресвятої Богородиці, від якої він чув голос, що повелівав бути йому ченцем і влаштувати монастир. Його хворий господар тоді ж отримав від ікони зцілення, а преподобний Косма відправився до Києва і в Києво-Печерському монастирі прийняв постриг. Потім з іконою Богоматері, що явилась, він, по навіюванню зверху, знову відправився на Яхрому і неподалік від м. Владимира, при допомозі добрих християн, побудував храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці. До преподобного стала збиратися братія, і утворився монастир. Преподобний Косма був вибраний ігуменом. Слава про чернечі подвиги святого доходила в ті часи навіть до великого князя. Преподобний Косма упокоївся в глибокій старості 18 лютого 1492 р. і був похоронений в заснованій ним обителі. Пам'ять йому також творилася 14 жовтня, в день святкування Божої Матері ради Її ікони Яхромської.

Святитель Агапіт сповідник, єпископ Синадський
Святитель Агапіт сповідник, єпископ Синадський, народився в Каппадокії в часі управління імператорів Діоклитіана (284 - 305) і Максиміана (284 - 305). Батьки його були християнами. З молодих років він прагнув чернечого життя і поступив в монастир, де трудився в пості, молитвах і служінні всім браттям обителі.
Господь сподобив святого Агапіта дару чудотворінь. Імператорові Лікінію (307 - 324) стало відомо, що чернець Агапіт володіє великою фізичною силою, і він розпорядився всупереч бажанню святого призвати його на військову службу.
Під час гоніння на християн, розпочатого Лікінієм, святий Агапіт приєднався до святих мучеників Віктора, Дорофея, Феодула і Агрипи, був поранений списом, але залишився живим. Після смерті імператора Лікінія він дістав можливість звільнитися від військової служби. Святому рівноапостольному цареві Костянтину Великому (306 - 337) стало відомо, що по молитві святого Агапіта здійснюються зцілення. Він послав до нього свою хвору служницю, яка отримала зцілення. Імператор хотів щедро нагородити Агапіта, але той просив тільки одного, щоб йому було дозволено залишити військову службу і повернутися до свого монастиря. Дозвіл був отриманий, і він з радістю повернувся до обителі.
Незабаром після цього Синадський єпископ призвав до себе святого Агапіта і висвятив в сан пресвітера. Після смерті єпископа духівництвом і всім народом святий Агапіт був одностайно вибраний на кафедру єпископа Синадського. Новий святитель мудро управляв своєю паствою, наставляючи її в Православній вірі і добродійному житті. За молитвами його здійснювалися численні чудеса. Упокоївся святитель мирно.