3 березня пам'ять Апп. від 70-ти Архипа і Филимона і мц рівноап. Апфії

За свідченням блаженного Амвросія, святий Апостол Архип, один з числа сімдесяти, був єпископом після святого Епафраса в місті Колоссах, у Фригії, святий Апостол Павло у своєму посланні до Филимона називає святого Архипа своїм сподвижником (Флм.2). Святий Филимон був іменитий громадянин в Колосах, свята ж Апфія, за свідченням Іоанна Золотоустого, була дружиною Филимона. Останній, увірувавши в Христа, зробив з будинку свого церкву, таким чином в будинку Филимона збиралися всі віруючі в Колосах і тут відбувалися, ніби в церкви, божественні служби. Потім святий Филимон був поставлений єпископом для того, щоб допомагати Апостолам у поширенні Євангелія.
За часів святих Апостолів одні з єпископів мали постійне проживання і займали одну певну кафедру, інші ж, не маючи цього, обходили різні міста і селища, такі називалися єпископами апостольськими, так як посилалися на апостольську проповідь. Таким єпископом був і святий Филимон, що сподобився бути причисленим, подібно до деяких помісних єпископів, до числа сімдесяти святих Апостолів, він обходив міста Фригії і деякі інші і скрізь ревно проповідував слово Боже. Збереглася до нас відомість, що він був єпископом і в Газі.

Свята Апфія, влаштувавши в своєму будинку в Колосах церкву, старанно служила в день і вночі Господу, пеебуваючи в молитві і пості, вона з радістю приймала і давала притулок тим, хто трудився, благовістячи вчення Христове, вона доставляла їжу бідним, убогим і мандрівникам, так що будинок її був не тільки церквою, але також і странноприїмницею, лікарнею та притулком для всіх, хто не мав місця, де б міг відпочити і заспокоїтися.
Одного разу в Колосах відбувався богомерзенне свято в честь язичницької богині Артеміди. В цей час були у цьому місті, святі апостоли Архип і Филимон, зібравши всіх віруючих в будинок Филимона і Апфії, підносили Господу звичайні свої моління і відправляли божественну службу. Між тим ідоляни, що мали сильну ненависть до віруючих, дізналися, що всі християни зібралися в будинку Филимона. Скориставшись такою нагодою, язичники напали раптово на віруючих, розігнали все стадо Христове, одних побили, інших убили, потім, схопивши святих Апостолів Архипа і Филимона, а також святу Апфію, привели їх до Ефеського градоначальника Артокліса і, за велінням останнього, піддали святих мукам : спочатку мучителі розпростерли їх на землі і стали тягнути їх, немилосердно завдаючи їм при цьому удари, потім кожного з них окремо закопали до стегон в землю і почали побивати камінням. Святого Филимона і святу Апфію вони зовсім закидали камінням, а святого Архипа ледве живого залишили на посміховище дітям, сюди зібралося безліч юнаків, які стали мучити святого ножами. Так оці троє святих постали на небесах перед престолом Пресвятої, Животворчої, Божественної і нероздільної Тройці

Преподобні Євгеній та Макарій Антиохійські
Преподобні сповідники Євгеній і Макарій були пресвітерами Антиохійської Церкви. У царювання Юліана Відступника (361 - 363), їх привели на суд імператора за відмову брати участь в язичницьких оргіях. Пресвітери безбоязно викрили його у відступництві і були віддані на жорстокі катування, які переносили з молитвою і духовною радістю. Після мук їх відправили в оковах на заслання в Оасім, оазис Аравійської пустелі, де вони хотіли оселитися на горі. Місцеві жителі попередили святих, щоб вони негайно пішли від того місця, бо там мешкає величезний змій. Святі мученики просили показати їм це місце, і за їх молитвою в печеру вдарила блискавка, спопелила чудовисько. Святі Євгеній і Макарій стали подвизатися в цій печері. Сповідники молилися, щоб їм померти разом. Господь почув їх молитву, і вони упокоїлись одночасно в 363 році.

Преподобний Досифей, учень преподобного авви Дорофея
Преподобний Досифей, учень преподобного авви Дорофея (пам'ять 5 червня), жив в кінці VI - початку VII ст, виховувався в багатій і знатній родині . Від слуг свого дядька, який був воєначальником, юнак Досифей почув розповіді про святе місто Єрусалим, і йому захотілося побувати там. Незабаром мрія його здійснилася. Будучи в Гефсиманії, він довго дивився на зображення Страшного суду. Раптом він побачив поруч з собою жінку, яка пояснила Досифею, що саме зображено на картині. Юнак запитав: "Як можна уникнути вічних мук" На це була відповідь: "Пости, не вживай м'яса, частіше молися", Слідом за тим дивна наставниця стала невидимою. Досифей почав шукати її, але марно, бо співбесідницею була Сама Пресвята Богородиця. Явлення Божої Матері справило на юнака велике враження, і він вирішив поступити в обитель, де настоятелем був авва Серид, а в числі насельників такі великі подвижники, як старці Варсонофій (пам'ять 6 лютого) та Іоанн (пам'ять 19 червня). Досифей, що ретельно просив прийняти його в число братії, був відданий в учні старцю Дорофею. Преподобний Досифей ніс послух у монастирській лікарні, служачи всім недужих. Преподобний Дорофей привчав свого учня до стриманості і посту, потроху зменшуючи кількість щодня з'їденого хліба. Він також відучив юнака від дратівливості і гніву, постійно нагадуючи, що всяке лихе слово, сказане хворому, говориться одночасно Самому Ісусу Христу. Відкриванням помислів старцю і беззаперечним послухом чернець Досифей абсолютно звільнив свою душу від пристрастя. Проживши п'ять років в подвигу служіння хворим і слухняності своєму старцю, преподобний Досифей сам впав у тяжкий недуг. Терпляче переносячи страждання, він ніколи не нарікав і безперестанку молився. Незадовго до смерті він просив передати старця Варсонофію: "Отче, відпусти мене, не можу більше жити". Той надіслав йому відповідь: "Терпи, чадо, недалеко вже милість Божа". Через кілька днів преподобний Досифей знову послав до старця сказати: "Владико мій, не можу більше жити". Тоді преподобний Варсонофій благословив його відійти до Бога і сам просив вмираючого про молитви за всю братію, коли він постане перед Святою Тройцею. Братія здивувалися, що великий авва Варсонофій просив молитов у ченця, який жив у монастирі всього п'ять років і великими подвигами не прославився. Але після смерті преподобного один досвідчений подвижник, молився, щоб йому було відкрито місцеперебування покійних отців обителі, побачив уві сні в сонмі святих і юнака Досифея. Преподобний удостоївся великої слави в Царстві Небесному за свій досконалий послух старцеві і повне зречення від своєї волі.