5 березня Козельщанської ікони Божої Матері. Пам'ять Прп. Тимофія, що в Символах. Свт. Євстафія, архієп. Антіохійського. Свт. Георгія, єп. Амастридського

Козельщанська ікона Божої Матері
Козельщанська ікона Божої Матері належить до ікон пізніших за часом прославлення (1881) і разом з тим до найбільш шанованих. Ікона ця італійського походження і була привезена до Росії однією з придворних імператриці Єлизавети Петрівни (1741 - 1761). Власниця ікони вийшла заміж за писаря Запорізького війська Сиромаху. Так ікона потрапила на Україну. У XIX столітті вона належала роду Капнистів і була їхньою сімейною святинею. Ікона знаходилася в селі Козельщині, на Полтавщині. На сирній седмиці 1880 р. дочка В. І. Капниста Марія захворіла. Місцевий лікар визначив незначний вивих ноги, від неправильного ухилу вбік, і наклав гіпсову пов'язку. Через деякий час її повезли до харківського хірурга. Він також визначив вивих. Щоб зменшити біль ноги при ходьбі, був зроблений особливий черевик із сталевими пружинами, що обхвачували ногу вище за коліно, і наказано приймати теплі ванни. Минув піст, але хвора не відчувала полегшення.
Після Великодня Марія відчула страшний біль і в іншій нозі, яка у неї скривилася, як і перша. В. І. Капнист знову звернувся до лікаря, який знайшов і в лівій нозі вивих, і надів на цю ногу сталеві пружини, порадивши негайно везти дівчинку на Кавказ для лікування мінеральними водами і гірським повітрям. Подорож на Кавказ і лікування заподіяли ще більші страждання. Сили дівчинки впали, вона втратила всяку чутливість в руках і ногах і не відчувала навіть вколовши. При огляді, окрім колишніх пошкоджень організму, були знайдені ще вивихи в плечових суглобах, в лівому стегні і крайня чутливість в хребетному стовпі по цілій його довжині. Такий сильний ступінь хвороби і невідомість її причини примусили повернутися додому. У жовтні місяці батько поїхав з хворою дочкою до Москви. Тут він звертався до відомих лікарів, які заявили, що вони безсилі перед хворобою.
Батьки і хвора вже зневірялися в порятунку. Але несподівано надалася можливість звернутися до допомоги закордонного професора. Оскільки до його приїзду до Москви залишався тривалий час, хвора просилася додому. Батько відпустив її в село, узявши з своєї дружини слово привезти хвору дочку до Москви, коли отримає сповіщення про приїзд професора. 21 лютого 1881 року отримали телеграму, що професор їде до Москви. Така звістка стривожила хвору: чи не опиниться і вона, як інші, безсилою?
Матір, вирішивши їхати наступного дня, указуючи на сімейний образ Божої Матері, сказала дочці: "Марічко, ми завтра їдемо до Москви, візьми образ Божої Матері, почисти Його ризу і міцніше помолися перед нашою Заступницею. Проси, хай допоможе нам благополучно подолати шлях і вилікувати твою хворобу". Хвора і сама, втративши надію на земних лікарів, всю надію поклала на Бога і ввірила свою долю Небесній допомозі. Ікона ця відвіку була відома як чудотворна. За переказами, вона особливо допомагала дівчатам, що вдавалися до неї з благанням влаштувати сімейне щастя. При цьому встановився звичай, щоб той, що молиться чистив ризу на іконі, протираючи її ватою або рушником. Притиснувши до грудей святу ікону, хвора, за допомогою матері, протерла її і всю тяжкість недуги, скорботу і відчай душі вилила перед лицем Божої Матері. І старанна, полум'яна молитва хворої дівчинки була почута. Вона відразу відчула силу в руках і ногах і голосно закричала: "Мамо! матусю! я відчуваю ноги! Матусю, я відчуваю руки". Вона зірвала металеві підпори та бинти і стала вільно ходити по кімнаті, продовжуючи тримати благоговійно в своїх руках образ Божої Матері. Негайно запрошений був парафіяльний священик і перед образом Божої Матері був здійснений подячний молебень. Радісна подія зробилася скоро відомою в навколишніх селах. Мати поїхала до Москви з дочкою, що видужала, і узяла з собою святий образ Божої Матері. Чутка про зцілення швидко розповсюдився по Москві і народ став стікатися спочатку в номер в готелі, а потім до церкви, куди перенесли ікону. Від ікони відбулося ще декілька зцілень. Коли сім'я повернулася додому в Козельщину, вся околиця вже знала про зцілення від Козельщанськї ікони Божої Матері, доконаних в Москві, і багато хто зібрався для поклоніння образу. Зберігати далі ікону в будинку не було можливості, і, з дозволу Високопреосвященного Іоанна, архієпископа Полтавського, 23 квітня 1881 року ікона була перенесена до спеціально влаштованої тимчасової каплиці. Щодня з раннього ранку не замовкав перед образом молебний спів і читання акафістів.
У 1882 році був побудований храм, а визначенням Святійшого Синоду від 1 березня 1885 року була установлена жіноча община, 17 лютого 1891 року перетворена в жіночий монастир на честь Різдва Пресвятої Богородиці.
В даний час Козельщанська ікона Божої Матері знаходиться в Красногорському Покровському жіночому монастирі (Київська єпархія). Козельщанській іконі Божої Матері складена Служба (на 6 березня) та акафіст.

Преподобний Тимофій, що в Символах
Преподобний Тимофій пустельник, родом італієць, з юних років трудився в монастирі, званому "Символи" в Малій Азії, при горі Олімп. Архімандритом обителі був преподобний Феоктист. Святий Тимофій був його учнем і товаришем за навчанням преподобного Платона, сповідника Студійського (+ 814; пам'ять 18 квітня).
Дійшовши до вищих ступенів духовної досконалості, він отримав від Бога дар зцілення хвороб і вигнання нечистих духів. Багато років преподобний провів у відлюдництві, поневіряючись по пустелях, горах і лісах, день і ніч підносячи молитви до Господа Бога. Упокоївся він в глибокій старості, у 795 році.

Святитель Євстафій, архієпископ Антіохійський
Святитель Євстафій, архієпископ Антіохійський (323 - 331) народився в Сіді Памфілійського у другій половині III століття. Він був єпископом міста Берії, користувався любов'ю і повагою народу і за клопотанням пастви був возведений отцями I Вселенського Собору (325) на Антіохійську кафедру.
Святитель Євстафій був глибоко освіченою Богословом, а також відрізнявся великими знаннями в науках світських. Коли на Сході стала розповсюджуватися єресь Арія, який не визнавав єдиносущності Сина Божого з Отцем, святитель Євстафій ревно боровся - усно і письмово - за чистоту Православної віри. У 325 році святим рівноапостольним царем Костянтином Великим (306 - 337) був скликаний I Вселенський Нікейський Собор. Першим головою на цьому Соборі був святитель Євстафій. Собор засудив вчення Арія і виклав Православне сповідання в Символі віри. Несамовитого Арія, як назвав його святитель Євстафій, не побажав відмовитися від свого омани, і його однодумців Собор, позбавивши сану, відлучив від Церкви. Проте серед єпископів, які підписали Нікейський Символ, були і такі, які співчували єресі Арія і підписали акти Собору не за переконанням, а боячись відлучення. Після Собору почалися їх підступи проти святителя Євстафія. З великою хитрістю вони добилися його згоди на скликання в Антіохії Помісного Собору. Підкупивши одну блудницю, вони намовили її з'явитися на Собор з грудним немовлям і лжесвідчити про те, що батьком немовляти є святитель Євстафій. Порушуючи Апостольські правила про те, що звинувачення на священнослужителя слід приймати при підтвердженні двох свідків, аріани оголосили святителя Євстафія позбавленим влади. Він без суду був відправлений на заслання, у Фракію. Але хибність звинувачення незабаром відкрилася: тяжко захворівши після наклепу, жінка розкаялася, закликала кліриків і в присутності багатьох людей сповідала свій гріх. Проте до цього часу святий Костянтин Великий помер, і на престол вступив його син Констанцій (337 - 361), який розділяв єретичні погляди Арія і покровительствував аріанським єпископам. Святитель Євстафій і на засланні так само ревно боровся за Православ'я. Помер на засланні, в місті Филипах або Траянополі, в 337 році.
II Вселенський Собор, що відбувся в 381 році в Константинополі підтвердив Православний Символ віри, який так ревно захищав святитель Євстафій. Аріанське псевдовчення було ще раз віддане анафемі як єресь.
В 482 р. мощі святителя Євстафія з честю були перенесені з Филип в Антиохію до великої радості антиохійців, які не переставали почитати і любити свого Патріарха-сповідника.
Святителя Євстафія шанували великі святителі IV століття Василій Великий, Іоанн Золотоустий, Афанасій Александрійський, Епіфаній Кіпрський, Анастасій Синаїт і Ієроним. Відомий церковний історик єпископ Феодорит Кирський називає святителя Євстафія стовпом Церкви і благочестя, нарівні зі святителем Афанасієм Александрійським та іншими єпископами, головними поборниками Православ'я.

Святитель Георгій, єпископ Амастридський
Святитель Георгій єпископ Амастридський походив з міста Кромни, поблизу міста Амастриди біля Чорного моря. Благочестиві і знатні батьки його Феодор і Мігефуса дали йому хорошу освіту, духовну і світську. Святий Георгій віддалився до Сирікийських гір, прийняв чернецтво і став вести суворе подвижницьке життя під керівництвом відлюдника. Після смерті старця святий Георгій поселився в чернечій обителі у Вонісі, і там продовжував свої подвиги. Після смерті єпископа міста Амастриди він був вибраний кліром і народом в єпископа і рукопокладений в Константинополі архиєпископом Тарасієм (784 - 806; пам'ять 25 лютого). Прибувши до Амастриди, святитель Георгій невпинно повчав свою паству, піклувався про прикрасу храмів, був захисником вдів і сиріт, кормителем жебраків і всім виявляв приклад Богоугодного життя. Силою молитви він відігнав від міста Амастриди сарацин, що спустошували її околиці; позбавив від смерті безневинно засуджених в місті Трапезунті амастридських купців. Святитель Георгій упокоївся мирно - 16 березня - серед своєї пастви в часі правління імператора Никифора I (802 - 811).