6 березня знайдення мощей святих мучеників, що в Євгенії (395-423 рр.). Мч. Маврикія і 70-ти воїнів

Знайдення мощей мучеників в Євгенії
Під час гонінь на християн останки святих мучеників зазвичай хоронилися віруючими в потаєних місцях. Таким чином, в Царгороді, поблизу воріт і башти, званих Євгенієвими, виявилися похороненими безліч тіл мучеників, імена яких залишалися невідомими Церкві. Коли на цьому місці стали відбуватися чудесні зцілення, мощі святих були виявлені і з великою честю перенесені до храму. Одному благочестивому клірику, Миколаю Каліграфу, було відкрито, що серед мощей, знайдених в Євгенії, знаходяться мощі святого апостола від 70-ти Андроника і помічниці його Юнії, про яких згадує святий апостол Павло в посланні до Римлян (Рим. 16, 7). У XII столітті на місці отримання мощей святих мучеників був побудований прекрасний храм імператором Андроником (1183 - 1185), ангелом якого був святий апостол Андроник.

Мученик Маврикій
Святий Маврикій, воєначальник з Апамеї Сирійської, постраждав в 305 році при імператорі Максиміані Галерії (305 - 311) разом з сином Фотином і підлеглими йому 70-ма воїнами (з воїнів відомі на ім'я тільки два - Феодор і Филип).
Під час гоніння язичницькі жерці донесли імператорові, що святий Маврикій поширює віру в Христа. Приведені на судилище, святий Маврикій з сином і його воїни твердо і непохитно сповідували свою віру і не схилилися ні на ласки, ні на загрози. Тоді їх немилосердно били, палили вогнем і терзали залізними крюками. Юнака Фотина, який твердо переносив катування, усікли мечем на очах батька. Але і це жорстоке випробування не зломило святого Маврикія, який зрадів, що син його сподобився мученицької кончини.
Тоді мученикам придумали ще жахливіше катування: їх відвели на болотисте місце, де були цілі хмари комарів, ос, оводів, і прив'язали до дерев, обмазавши їх тіла медом. Комахи жорстоко жалили мучеників, томили спрага і голод. Ці муки святі зазнавали впродовж 10 днів, але не переставали молитися і славити Бога, поки, нарешті, Господь не припинив їх страждань. Злісний мучитель наказав відрубати їм голови і кинути їх тіла без поховання, але християни таємно вночі поховали чесні останки святих мучеників на місці їх жахливої страти.

Преподобний Фаласій, пустельник Сирійський
Преподобний Фаласій ще в юному віці побудував собі на одній горі житло і оселився в ньому. Відрізняючись за природою щирість і смиренномудрістю, він скоро відчув потяг до чернечих подвигів. Він пішов на вершину гори, розташованої поблизу селища Таргала, і провів на ній в подвигах 38 років, при чому не мав ніякого житла: ні келії, ні намету, ні навіть якогось навісу, але спорудивши з каменів лише невелику огорожу і маючи покровом одне небо, весь час перебував у ній.
За такі подвиги Господь удостоїв святого подвижника благодаті чудотворення. Преподобний Фаласій виганяв бісів, зціляв різні хвороби і силою свого чудодійного дару уподібнювався святим апостолам. Одного разу на нього напав змій і хотів пожерти його, але він помолився і молитвою врятував себе від смерті. Іншим разом його спіткала шлункова хвороба, яка завдавала йому жорстокі страждання, але він закликав ім'я Боже і тим зцілився від болісного недуга. До преподобного приходило завжди багато народу з тим, щоб бачити його подвиги, і багато хто з тих, що приходили просили його прийняти їх в число його сподвижників. Преподобний не противився таким проханням. Побудувавши для бажаючих подвизатися з ним келії, він дозволив їм жити в них, при чому роздавав їм ту їжу, яку приносили для нього з різних місць його шанувальники. Проживши в таких подвиги життя своє, преподобний Фаласій з миром спочив.

Преподобний Лимній
Ще в молоді роки він трудився разом з преподобним Фаласієм. Наситившись вченням блаженного старця і засвоївши собі його чесноти і, подібно до нього, полюбивши життя під відкритим небом, преподобний Лимній оселився поблизу селища Таргома. Будучи надзвичайно людинолюбним і жалісливим, він особливо шкодував бідних, сліпих, калік і жертвував для них навіть люб'язними йому самотою і тишею. За допомогою безлічі відвідувачів, що сходилися до нього, преподобний Лимній влаштував житла, в яких помістив престарілих, жебраків і різного роду калік; утримання для них доставляли відвідувачі. Догодити Богові, преподобний Лимній сподобився від Нього дару чудотворіння. Одним призиванням імені Спасителя він і хвороби зціляв, демонів виганяв, здійснював і інші чудесні дії, і себе лікував тим же рятівним засобом.

Преподобний Варадат Сирійський
Преподобний Варадат Сирійський почав подвиг пустельництва в хижині, в околицях Антіохії. Потім він влаштував собі на горі кам'яну келію, настільки тісну і низьку, що подвижник міг знаходитися в ній тільки в зігнутому положенні. У ній не було ні вікон, ні дверей, в спеціально залишеніщілини проникав вітер, дощ і холод, а влітку вона не рятувала від спеки. Через багато років ві Александрійський Патріарх Феодорит відвідавши його переконав преподобного залишити тісне житло. Тоді святий пішов в новий затвор: покритий з голови до ніг шкіряним хітоном з невеликим отвором для дихання, він молився стоячи з піднятими до неба руками. Благодать Божа підкріплювала його в трудах і очистила його серце від пристрастей. До нього стали стікатися люди за духовними порадами, і святий Варадат з глибоким смиренням наставляв їх. Досягнувши багатьох благодатних дарувань, преподобний з миром відійшов до Господа.

Преподобний Афанасій сповідник
Преподобний Афанасій сповідник народився в Константинополі від багатих і благочестивих батьків. Він з дитинства мріяв цілком присвятити себе Богу, і досягнувши повнолітнього віку, віддалився в одну з Никомидійський обителей, під назвою Павлопетрі (тобто в ім'я святих апостолів Петра і Павла), і прийняв там чернечий постриг. Високе подвижницьке життя його стала відоме при дворі імператора. У царювання іконоборця Льва Вірменина (813-820) святий Афанасій за шанування ікон був підданий тортурам, переніс вигнання, скорботи і страждання. До кінця свого життя сповідуючи православну віру, преподобний Афанасій мирно упокоївся в 821 році.