7 березня пам'ять сщмч. Полікарпа, єп. Смирнського. Прп Полікарпа Брянського

 

Священномученик Полікарп, єпископ Смирнський
Святитель Полікарп, єпископ Смирнський, народився близько 80 р., жив у Малій Азії, в м. Смирні. Рано залишившись сиротою, він був вихований, за вказівкою Ангела, благочестивою вдовою Каллістою. Після смерті нареченої матері Полікарп роздав свій маєток і став вести цнотливе життя, служачи хворим і немічним. Його дуже полюбив і наблизив до себе святий єпископ Смирнський Вукол (пам'ять 6 лютого). Він присвятив Полікарпа в диякона, доручивши йому проповідувати в храмі Слово Боже.
У той час був живий святий апостол Іоан Богослов. Святий Полікарп був особливо близький до святого Іоанна Богослова, якого супроводжував в його апостольських подорожах. Святитель Вукол висвятив святого Полікарпа в пресвітера, а незадовго до кончини заповідав поставити його єпископом на Смирнской кафедру. Коли відбувалося висвячення святого Полікарпа в єпископи, йому з'явився Господь Ісус Христос. Святитель Полікарп з апостольською ревністю керував своєю паствою. Користувався він великою любов'ю і серед священства. З великою теплотою ставився до нього святий Ігнатій Богоносець. Вирушаючи в Рим, де його чекала страта (він був розтерзаний дикими звірами), він писав святому Полікарпу: "Як керманичам потрібні вітри або свильованому бурею - пристань, так теперішньому часу потрібний ти для того, щоб досягти Бога".
На Римський престол вступив імператор Марк Аврелій (161 - 180), на християн було піднято одне з найжорстокіших гонінь. Язичники вимагали, щоб суддя шукав святого Полікарпа - "батька всіх християн" і "спокусника всієї Азії". В цей час святитель Полікарп на наполегливе прохання своєї пастви перебував в невеликому селищі недалеко від Смірни. Коли воїни прийшли за ним, святий Полікарп вийшов назустріч і велів їх нагодувати, а сам в цей час став молитися, готуючись до мученицького подвигу. Його страждання і смерть описані в "Посланні християн Смирнської Церкви до інших Церков" - одній з найдавніших пам'яток християнської писемності. Будучи приведений на суд, святитель Полікарп твердо сповідав свою віру в Христа і був засуджений до спалення. Кати хотіли прибити його до стовпа, але він спокійно їм сказав, що не зійде з багаття, і його тільки зв'язали мотузкою. Полум'я оточило святого, але не торкнулося його, зімкнувшись в повітрі над його головою. Бачачи, що вогонь не шкодить йому, натовп язичників та іудеїв став вимагати, щоб він був убитий мечем. Коли святому Полікарпу завдали рану, з неї витекло так багато крові, що вона погасила полум'я. Тіло священномученика Полікарпа спалили. Смирнський християни з благоговінням зібрали його чесні останки, свято шануючи його пам'ять.
Збереглася розповідь про святого Полікарпа його учня, святого Іринея Ліонського, який призводить Євсевій в "Церковній Історії" (V, 20): "Я був ще дуже молодий, коли бачив тебе в Малій Азії у Полікарпа, - звертається святий Іриней до свого друга Флорина - ... Я міг би тепер вказати місце, де сидів блаженний Полікарп і розмовляв, - міг би зобразити його ходу, спосіб його життя, зовнішній вигляд, його бесіди до народу, його дружнє поводження з Іоанном, як він сам розповідав, і з іншими самовидцями Господа, - те, як він пригадував слово їх і переказував, що чув від них про Господа, Його вчення і чудеса ... З милості Божої до мене, я і тоді ще уважно слухав Полікарпа і записував слова його не на дошці, але в глибині мого серця ... Отже, можу засвідчити перед Богом, що якби цей блаженний і апостольський старець почув щось подібне твоїй помилці, то він негайно загородив би слух свій і виявив би обурення своє звичайною приказкою: "Боже Благий! До якого часу Ти допустив мені дожити ".
За життя святитель написав декілька Послань до пастви і листів до різних осіб. До нашого часу дійшло його Послання до Филип'ян, яке, за повідомленням Блаженного Ієроніма, читалося в малоазійських церквах за Богослужінням. Воно було написано святителем у відповідь на прохання Филип'ян надіслати їм збереглися у святителя Полікарпа листи священномученика Ігнатія Богоносця.

Преподобний Полікарп Брянський
Преподобний Полікарп Брянський, як припускають, у миру був князем Петром Івановичем Борятинським, нащадком святого Михаїла, князя Чернігівського (пам'ять 20 вересня). Це припущення висунуто через участь Борятинського у долі Брянського Спасо-Преображенського монастиря. Час життя його відносять до ХVI ст. Ім'я князя Петра Борятинского нерідко зустрічається в актах ХVI ст. Так він в числі інших був відправлений на річку Сестру воювати проти шведського короля. У 1576 р. він був призначений воєводою в Тулу. У 1580 р. Борятинський, поставлений воєводою в Пагорба, був полонений литовцями разом з облоговим головою Паніним. Після повернення з полону при Борисі Годунові, Борятинского піддався опалі. У 1591 р. він був призначений воєводою в Тюмень, а через кілька років залишив світ, пішов у Брянськ і прийняв постриг з ім'ям Полікарп. Преподобний на свої кошти влаштував обитель на честь Преображення Господнього і проводив в ній суворе подвижницьке життя. Святий Полікарп був першим настоятелем цієї обителі. Там він упокоївся в 1620 або 1621 і був похований.

Преподобні пустельники Сирійські: Іоан, Мойсей, Антиох, Антонін, Зевин, другий Мойсей і Даміан
Преподобний Іоан, учень святого Лімна (пам'ять 22 лютого), жив у V ст. в Сирії, обравши для себе подвиг "беспокровного житія". Він оселився на пагорбі, відкритому з усіх боків вітрам, і жив там 25 років. Харчувався він тільки хлібом з сіллю, тіло виснажував важкими веригами. Коли хтось із тих, що відвідували подвижника посадив на пагорбі мигдальне дерево, щоб преподобний міг ховатися в його тіні від палючої спеки, святий велів зрубати його, щоб не давати своєму тілу ніякого відпочинку.
Преподобний Мойсей, наслідуючи святого Іоанна, оселився на вершині гори біля селища Рами.
Таким же подвигом воювала і преподобні Антиох і Антонін. До похилого віку вони продовжували здійснювати свої подвиги, подаючи приклад духовної кріпості, яка перемагає всякі немочі.
Преподобний Зевін, трудився на тій же горі, досяг глибокої старості, але ніколи не сідав під час свого молитовного правила, лише іноді спирався на жезл. Навколишні мешканці почитали преподобного Зевіна і отримували за його молитвами велику допомогу в своїх скорботах і потребах.
Святий Поліхроній, учень преподобного Зевіна, наслідував життя свого старця, дні і ночі проводив у пості та недосипанні. Вериг у преподобного Поліхронія не було, але під час молитви він накладав собі на плечі важкий дубовий корінь, який сам викопав із землі. Своєю молитвою святий Поліхроній попросив у Бога дощ під час посухи, і для нужденних наповнив єлеєм кам'яний посуд. З преподобним Поліхронієм жив його учень преподобний Мойсей. У всьому наслідуючи свого старця, святий Мойсей також явив зразок суворого аскетичного життя.
Інший учень - преподобний Даміан пішов в обитель, за назвою Іера, і трудився там, маючи у своїй келії лише малу коробочку з сочевицею, якою харчувався. Всі ці преподобні отці мирно упокоїлись в V ст. в Сирії.

Преподобний Олександр, першоначальник обителі «Невсипущих»
Преподобний Олександр, першоначальник обителі "Невсипущих", народився в Азії і здобув освіту в Константинополі. Він перебував деякий час на військовій службі, однак, відчуваючи покликання до іншого служіння, залишив світ і прийняв постриг в одній з пустельних обителей поблизу Антіохії під керівництвом ігумена Іллі. Сходячи з міри в міру сходами чернечих подвигів, він отримав благословення ігумена на пустельництво. Подвизався преподобний в пустелі, наодинці зі Святим Євангелієм, єдиним, що він взяв із собою. Потім Господь покликав його на проповідь язичникам. Він звернув до віри місцевого градоначальника Раввулу, який процвітав згодом у церковному служінні, був удостоєний святительського сану і цілих 30 років керував єпископською кафедрою в місті Едесі.
Нарешті, преподобний Олександр оселився неподалік від річки Євфрат. Ченці збиралися навколо нього, захоплюючись висотою його молитовного подвигу і духовною досвідченістю. Виник монастир, який налічував до 400 ченців. Тоді святий ігумен у своїй молитовній ревності вирішив влаштувати в обителі славослів'я Господа , яке б не припинялося ні вдень ні вночі. Три роки преподобний авва молився, щоб Бог відкрив йому,угодне Йому буде встановлення такого монастирського правила. І, за одкровенням Божим, ввів в обителі наступний порядок: всі ченці були розділені ним на 24 молитовні варти. Щогодини змінюючись, день і ніч вони співали на два лики святі псалми, за винятком годин, коли в церкві відбувалося Богослужіння. Звідси і пішла назва "обителі Невсипущих", тому що невсипущий спів підносився подвижниками Богу.
Двадцять років керував преподобний Олександр монастирем на Євфраті. Потім, залишивши ігуменом свого учня, досвідченого старця Трофима, відправився з обраною братією по містах, прикордонних з Персією, з проповіддю Євангелія і звернення до духовного життя. Дійшовши до Константинополя, столиці Візантійської імперії, він і тут заснував обитель з улюбленим для нього уставом "Невсипущих". Помер преподобний авва в глибокій старості після п'ятдесяти років безперестанних чернечих подвигів. Датою його кончини називають 430 рік.

Свята Горгонія, сестра святителя Григорія Богослова
Свята Горгонія, сестра святителя Григорія Богослова, відрізнялася високими чеснотами, благочестям, лагідністю, розсудливістю і працьовитістю. Її будинок був завжди притулком бідняків. Померла маючи 39 років, близько 372 р. зі словами псалма: "У світі вкупі засну і спочину".

Преподобний Мойсей Білозерський
Преподобний Мойсей Білозерський був подвижником Троїцького монастиря на Білоозері в кінці XV - початку XVI ст. Троїцький Устьшехонський монастир, в якому подвизався преподобний Мойсей, перенесений ним з гирла р. Шексни на посад Білозерська близько 1480 р. Про преподобного Мойсея відомо, що він відрізнявся даром прозорливості.

Преподобний Даміан Афонський
Преподобний отець наш Даміан був мовчальником поблизу монастиря Есфігменського, на горі, що зветься Самарія, і мав особливу дружбу з св. Космою Зографським, як видно з його житія.Блаженний Даміан був справжнім послушником і твердим хранителем отцівських наказів: це видно особливо з такого. Він мав від старця свого заповідь - ніколи не спати поза своєю келією. Одного разу пішов він до одного духівника, який жив поблизу обителі Хіландарської, але, не заставши його вдома, очікував до тих пір, поки день не схилився вже до вечора. Виконавши своє доручення, святий пішов в свою келію. А так як був уже вечір і час трапився туманний і дощовий, то братія тієї келії просили його переночувати у них, але Даміан, пам'ятаючи заповідь свого старця, не погодився на їх прохання і пішов у свою келію, через же великий дощ й темряву збився скоро з дороги. Не знаючи ні того, куди йому йти, ні де він знаходиться, преподобний покликав з глибини душі: «Господи Ісусе Христе, спаси мене, гину!», - І - о диво! - У той же час опинився якимось чином перед своєю келією. Після успіння ж триблаженного, до 40 днів, з гробу його виходило невимовні і настільки великі пахощі, що навіть внизу, в монастирі Есфігменському, на відстані майже півгодини ходу, батьки відчували його. Так Бог прославив Свого угодника за богоугодну чистоту і справжню висоту його життя! Нехай подобимось і ми за його молитвами успадкувати вічну славу. Амінь.