2 червня Знайдення мощей свт. Олексія митрополита Київського і всієї Русі чудотворця

Знайдення мощей святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі.
Перед своєю блаженною кончиною в 1378 році митрополит Олексій, святитель Києво-Московський, заповідав покласти тіло його в Чудовому монастирі в Кремлі і вказав місце поховання за вівтарем храму, не бажаючи, за своїм смиренням, бути похованим у храмі. Але благочестивий великий князь Димитрій Донський (1363-1389), що глибоко поважав великого Святителя, наказав покласти тіло митрополита Олексія в церкві, поблизу вівтаря.
20 травня 1431 склепіння храму, в якому спочивав Святитель, обрушився від старості. Під час побудови нового храму були знайдені нетлінні мощі святителя Олексія. Собором руських святителів було встановлено святкування митрополиту Олексію в день його кончини 12 лютого і в день знайдення мощей 20 травня. У 1485 році мощі Святителя були перенесені в храм, присвячений його імені. Нині вони покояться в Патріаршому Богоявленському соборі в Москві.

Мученики Фалалей, Олександр і Астерій († бл. 284)
У царювання Нумеріана (283-284) правитель міста Егеі розіслав воїнів розшукувати християн. До нього привели Фалалея, 18-річного білявого юнака. На розпитування правителя святий Фалалей відповідав: "Я християнин, родом з Лівану (Сирія). Батько мій, на ім'я Берук, був воєначальником, а матір звуть Ромілієй. У мене є брат в сані іподиякона. Я ж навчений лікарській справі лікарем Макарієм. Під час гоніння на християн у Лівані я був приведений до правителя Тиверія, але ледве уникнув страти. Тепер стою перед судом, роби зі мною, що хочеш. Бажаю померти за Христа Спасителя і Бога мого, сподіваючись з Його допомогою перетерпіти всі муки ".
Лютий правитель наказав двом катам Олександру та Астерію просвердлити гомілки мученику, протягнути в отвір мотузку і повісити вниз головою. Проте кати, за влаштуванням Божим, просвердлили обрубок дерева, який повісили замість мученика. Коли правитель побачив, що його обдурили, то наказав жорстоко бити Олександра та Астерія, які визнали себе християнами і прославили Бога. Правитель наказав негайно відсікти їм голови. Двічі намагався сам виконати кару - просвердлити гомілки святому, але благодать Божа не допускала його, і він в безсиллі наказав утопити святого Фалалея.
Повернувшись слуги доповіли правителю про здійснену ними страту, але раптово, коли вони ще не закінчили говорити, з'явився святий Фалалей в білому одязі. Всі довго перебували в заціпенінні, нарешті правитель сказав: "Дивіться, цей чарівник зачарував навіть море". Тоді один з наближених, волхв Урвікіан, порадив правителю кинути мученика на поживу звірям, але ні люта ведмедиця, ні голодні лев і левиця не чіпали святого, але смиренно припали до його ніг. Бачачи, що сталося, народ почав голосно кричати: "Великий Бог християнський, Бог Фалалея, помилуй нас!". Натовп схопила Урвікіана і кинула його звірам, які тут же розірвали волхва. Нарешті правитель наказав вбити мечем святого мученика. Свідка Христового відвели на місце страти, що називалося Егеі, де він помолився Богу і схилив голову під меч. Це відбулося в 284 році. Мощі святого мученика Фалалея знаходяться в храмі святого Агафоніка в Константинополі і виточують багато чудес. Святий мученик Фалалей як лікар, безоплатно лікував хворих, названий Церквою безсрібником і закликається в молитвах над хворими в таїнстві Єлеопомазання і при освяченні води.

Святий благовірний князь Довмонт Псковський
Святий благовірний князь Довмонт (Домант) Псковський, князь Нальшінайский (Нальшанський), був родом з Литви, спочатку ревно сповідував язичництво. У 1265 році, рятуючись від міжусобиць литовських князів, був змушений тікати з Литви та з 300 литовськими сім'ями прийшов у Псков. Псковська земля стала його другою батьківщиною. Тут, за висловом літописця, "дихнула на нього благодать Божа", коли з усією своєю свитою він прийняв святе Хрещення з ім'ям Тимофій і сподобився великих дарів від Господа. Уже через рік за доблесть і істинно християнські чесноти псковичі обрали його своїм князем. Протягом 33 років він керував містом і був єдиним князем за всю історію Пскова, який зумів так довго прожити в мирі та злагоді з псковським вічем. Він був справедливий і строго стежив за правосуддям інших, щедро творив милостиню, приймаючи жебраків і подорожніх, благоговійно шанував церковні свята, допомагав храмам і монастирям і сам заснував обитель на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Через шлюб з дочкою великого князя Димитрія, онукою святого благовірного князя Олександра Невського (пам'ять 23 листопада і 30 серпня), він поріднився з руським великокнязівським родом. Князь Довмонт, як і святий Олександр Невський, був славним захисником Руської землі. Основна заслуга благовірного князя Довмонта як полководця і державного діяча полягає в тому, що протягом багатьох років він надійно захищав північно-західний кордон Руської держави від ворожих нападів.
У 1268 році князь Довмонт був одним з героїв історичної битви при Раковорі, де руська рать здобула перемогу над данськими і німецькими військами. Перед кожною битвою святий Довмонт приходив до храму, клав свій меч до підніжжя святого престолу і брав благословення духівника, який підперізував йому меч.
Святий Довмонт зробив Псковську фортецю неприступною. В пам'ять про славного захисника міста кам'яна оборонна стіна, зведена святим князем поряд з Кромом у кінці ХІІІ століття, була названа Довмонтова, а територія, огороджена стіною, до цих пір називається Довмонтовим містом. У святого захисника "Дому Святої Тройці" був ще один благочестивий звичай: в подяку Господу, Іменем Якого він здобував перемоги, не знаючи поразок, благовірний князь Довмонт поруч з Кремлем зводив храми на честь того святого, в день пам'яті якого здобував перемогу. Ставили там храми за особливими обітницям і інші жителі Пскова. Невелика територія нинішнього Довмонтового міста була суцільно покрита храмами. (Перший храм на честь святого Довмонта-Тимофія був побудований в Довмонтовому місті в 1574 році.)
Свою останню перемогу доблесний князь-воїн здобув 5 березня 1299 на березі річки Великої, де він з малою дружиною розбив велике німецьке військо. Лівонські лицарі несподівано напали на посад біля Пскова, захопили приміські Снетогорський і Мірожскій монастирі і спалили їх, жорстоко розправившись з насильниками. Вони вбили засновника Снетогорского монастиря преподобного Іоасафа з 17 ченцями і преподобного Василія, ігумена Мірожского (пам'ять 4 березня). Святий князь Довмонт, не чекаючи, поки збереться велика псковське військо, вийшов назустріч ворогові з дружиною і вигнав святотатців за межі Руської землі.
Через декілька місяців святий благовірний князь Довмонт-Тимофій помер і був похований в Троїцькому соборі Пскова. Літопис свідчить, що "бисть же тоді жалість велика в Плескова мужам і дружинам, і малим дітям по добром господине благовірном князє Тимофії". Псковичі згадували, як святий князь дбав про них в мирні дні і особливо, коли місту загрожувала небезпека, як вів їх у бій зі словами: "Добрі мужі псковичі! Хто з вас старий, той мені батько, хто молодий, той брат. Постоїмо за Святу Тройцю! "
Незабаром після смерті князя почалося шанування його як святого покровителя, що перед Богом, молитовно охороняє нашу землю від ворогів і лих. Не раз і після смерті захищав Псков святий князь. Так, в 1480 році, коли більше ста тисяч німців обложили місто, він явився у сні одному городянину і сказав: "Візьміть вбрання (покривало) гробу мого, обнесіть його три рази навколо міста з хрестами і не бійтеся". Псковичі виконали його вказівку і німці відступили від міста. Після цього чудесного порятунку від ворогів святому князю була складена служба. Поруч з мощами благовірного князя в Троїцькому соборі висів його бойовий меч (в даний час меч зберігається в Псковському історико-художньому і архітектурному музеї-заповіднику), який вручався в храмі Святої Тройці псковським князям при зведенні на престол.
Святий благовірний князь Довмонт-Тимофій та його дружина, в схимі преподобна Марфа († 1300; пам'ять 8 листопада) удостоїлися особливої почесті бути зображеними на чудотворній Мірожській іконі Божої Матері (святкування 24 вересня. При явлення Божої Матері старцю Дорофею під час облоги Пскова поляками 27 серпня 1581 святий благовірний князь Довмонт-Тимофій був серед обранців Божих, які супроводжували Небесну Заступницю Пскова.
Мощі святого благовірного князя Довмонта-Тимофія покояться в Псковському кафедральному соборі Живоначальної Тройці.
Святі князі Псковські Всеволод і Довмонт не раз допомагали руським воїнам в захисті західних меж Вітчизни. Але настав час і, з тієї ж священної непохитністю, послані Взбранной Воєводою небесного воїнства, встали вони на захист наших східних кордонів.