6 червня пам'ять прп. Симеона стовпника на Дивній горі. Прп. Микити, стовпника Переяславського

Преподобний Симеон стовпник на Дивній горі
Преподобний Симеон Стовпник народився в 521 році в Антіохії Сирійській від благочестивих батьків Іоанна і Марфи. Свята Марфа (пам'ять 4 липня) з юних років призначала себе до безшлюбної життя і прагнула до чернецтва, але батьки наполягали на вступі в шлюб з юнаків Іоанном. Після старанної молитви в церкві в ім'я святого Іоанна Предтечі преподобній у видінні було зазначено підкоритися волі батьків і вступити в шлюб. У подружньому житті свята Марфа прагнула в усьому догоджати Богові і своєму чоловікові. Часто вона молилася про дарування їй дитини й обіцяла віддати її на служіння Господу. У своєму явленні святий Іоанн Предтеча відкрив благочестивій Марфі, що у неї народиться син, який буде служити Богу. Народжене немовля було названо Симеоном і хрещене у віці двох років.
Коли Симеону йшов шостий рік, в місті Антіохії стався землетрус, під час якого загинув його батько. Симеон під час землетрусу був у церкві. Вийшовши з неї, заблукав і сім днів провів у благочестивої жінки, що прихистила його. Знову з'явився блаженній Марфі Іоанн Предтеча і вказав, де знаходиться загубився хлопчик. Мати святого, знайшовши свою дитину, оселилася після землетрусу в передмісті Антіохії. Уже в дитинстві святому Симеону кілька разів являвся Господь Ісус Христос, пророкуючи йому майбутні подвиги і нагороду за них.
У шість років отрок Симеон пішов у пустелю, де якийсь час перебував у повній самоті. В цей час його охороняв і плекав світлоносний Ангел і, нарешті, привів у відокремлений монастир, настоятель якого ігумен Авва Іоанн, що трудився на стовпі, з любов'ю прийняв отрока.
Через деякий час святий Симеон звернувся з проханням до старця Іоанна дозволити йому теж подвизатися на стовпі. З благословення ігумена неподалік від його стовпа братією монастиря було споруджено новий стовп. Здійснивши постриг семирічного хлопчика в чернецтво, авва Іоанн сам звів його на цей стовп. Юний подвижник, зміцнюваний Господом, швидко зростав духовно, перевершуючи в подвигах свого досвідченого наставника. За суворі подвиги святий Симеон отримав від Бога благодатний дар зцілень. Слава про подвиги юного ченця почала поширюватися за межі обителі, і до нього стали приходити з різних місць ченці та миряни, які хотіли почути його поради і отримати зцілення від хвороб. Смиренний подвижник продовжував користуватися настановами свого духовного керівника авви Іоанна.
На 11-му році життя юнак вирішив боротись на більш високому стовпі, до вершини якого вели 40 сходинок. До місця подвигів преподобного прийшли єпископи Антіохійський і Селевкійскій, які висвятили святого подвижника в сан диякона, а потім дозволили йому зійти на новий стовп, на якому преподобний Симеон трудився протягом 8 років.
Преподобний Симеон полум'яно молився про дарування йому Святого Духа, і свята молитва подвижника була почута. Дух Святий зійшов на нього у вигляді палаючої свічки, спвнивши подвижника Божественної Премудрості. Поряд з усними настановами святий Симеон посилав письмові повчання про покаяння, чернецтво, про втілення Христа і про майбутній Суд.
Після смерті старця святий Симеон так влаштував своє життя: зі сходу сонця до 9:00 пополудні він молився, потім до заходу сонця читав книги і переписував Святе Писання, після чого знову вставав на молитву і молився всю ніч. Коли починався новий день, він, трохи відпочивши, зі сходом сонця починав звичайне молитовне правило.
Преподобний Симеон завершив подвиги на другому стовпі і за вказівкою Божою переселився на дивну Гору, залишивши в своєму монастирі досвідченого старця для керівництва ченцями. Сходження на дивну Гору ознаменувалося видінням Господа, що стояв на вершині пагорба. Святий Симеон продовжив подвиги на тому місці, де бачив Господа, спочатку на камені, а потім на зведеному знову стовпі. Преподобному Симеону було відкрито майбутні події, так, він передбачив смерть архієпископа Антіохійського Єфрема і хворобу єпископа Домна, що спіткала його як покарання за немилосердя. Нарешті, преподобний Симеон передбачив місту Антіохії землетрус і переконував всіх жителів покаятися в гріхах. На Дивній Горі святий Симеон влаштував монастир, храм якого будували зцілені ним від хвороб люди, в подяку за надану їм милість. Для потреб монастиря преподобний виклопотав молитвою джерело води, і одного разу, під час нестачі зерна, за його молитвою до Господа, в коморі обителі збільшилась пшениця. У 560 році за наказом Господа святий подвижник на 39-му році життя прийняв від єпископа Селевкійского Діонісія священний сан. В 75-ть років преподобний Симеон був повідомлений від Господа про швидку свою кончину. Він закликав братію монастиря, дав їм у прощальній бесіді благословення і мирно відійшов до Бога в 596 році, попрацювавши в подвигу стовпництва 68 років.
Як за життя, так і після кончини преподобний здійснював чудеса, зцілюючи сліпих, кульгавих і прокажених, багатьох рятував від звірів, виганяв бісів і воскрешав мертвих.

Преподобний Микита, стовпник Переяславський
Преподобний Микита Стовпник Переяславський був уродженцем міста Переславля Залеського і завідував збором казенних податів і податків. У 1152 році князь Юрій Долгорукий переніс місто Переславль і кам'яний храм в ім'я Всемилостивого Спаса на нове місце. У зв'язку з витратами з будівництва міста та храму був проведений посилений збір податків з жителів міста. Микита, який керував цими зборами, нещадно грабував жителів, збираючи величезні суми грошей для себе. Так тривало багато років. Але Милосердний Господь, який бажає всіх грішників спасти, і Микиту привів до покаяння.
Одного разу він прийшов до церкви і почув слова пророка Ісаї: «Обмийтеся, очистіться, віддаліть злі діяння ваші від очей Моїх ... Навчіться чинити добро... рятуйте пригнобленого, захищайте сироту, заступайтеся за вдову»(Іс. 1, 16-17). Як громом, був вражений він цими словами, які проникли в глибину серця. Всю ніч Микита провів без сну, згадуючи слова: «Омийтеся, очистіться». Проте вранці він вирішив запросити друзів, щоб у веселій бесіді забути жахи минулої ночі. Господь, знову, закликав Микиту до покаяння. Коли дружина стала готувати обід для частування гостей, то раптом побачила в киплячому казані то спливала людську голову, то руку, то ногу. У жаху покликала вона чоловіка, і Микита побачив те ж саме. Раптово в ньому пробудилась заснула совість, і Микита ясно усвідомив, що своїми поборами він поступає як вбивця. «Горе мені, багато я згрішив! Господи, настав мене на шлях Твій! »- З такими словами вибіг він з дому.
У трьох верстах від Переславля стояв монастир в ім'я святого великомученика Микити, куди і прийшов приголомшений страшним видінням Микита. Зі сльозами він припав до ніг ігумена: «Спаси загиблу душу. Тоді ігумен вирішив випробувати щирість його покаяння і дав перше послух: три дні стояти при монастирських воротах і сповідувати всім, хто проходить гріхи свої. З глибоким смиренням Микита прийняв перший послух. Через три дні ігумен згадав про нього і послав одного ченця подивитися, що він робить біля монастирських воріт. Але чернець не знайшов Микиту на колишньому місці, а виявив його лежачим в болоті, він був покритий комарами і мошками, тіло його було в крові. Тоді сам ігумен з братією прийшов до добровільного страждальця і запитав: «Сину мій! що ти робиш з собою? »« Отче! Спаси загибаючу душу », - відповів Микита. Ігумен одягнув Микиту у волосяницю, сам ввів в монастир і постриг в чернецтво.
Всім серцем прийнявши чернечі обітниці, преподобний Микита проводив дні і ночі в молитві, співі псалмів і читанні житій святих подвижників. З благословення настоятеля він поклав на себе важкі вериги і на місцях своїх чернечих подвигів викопав два глибоких колодязя. Незабаром преподобний підсилив свій подвиг - він викопав глибоку круглу яму і там, поклавши на голову кам'яну шапку, став, подібно древнім Стовпника, на полум'яну молитву. Тільки блакитне небо та нічні зірки бачив він з дна свого стовпа-колодязя, та вузький підземний хід вів під церковну стіну - по ньому преподобний Микита ходив до храму на Богослужіння.
Так подвизаючись добрим подвигом в обителі великомученика Микити, преподобний Микита і сам завершив життя мученицькою смертю. Одного разу вночі родичі святого, які приходили до нього для благословення, спокусилися його блискучими веригами і хрестами, прийнявши їх за срібні, і вирішили оволодіти ними. У ніч на 24 травня 1186 вони розібрали покриття стовпа, вбили подвижника, зняли з нього хрести і вериги, загорнули їх у грубу полотнину і втекли.
Перед ранковим Богослужінням паламар, що прийшов за благословенням до святого Микити, виявив розібраний дах і повідомив про це ігумену. Ігумен з братією поспішив до стовпа преподобного і побачив убитого святого, від тіла якого виходили пахощі.
Тим часом вбивці, зупинившись на березі роки Волги, вирішили поділити здобич, але з подивом побачили, що це не срібло, а залізо, і кинули вериги у Волгу. Господь прославив і ці видимі знаки таємних подвигів і трудів святого. У ту ж ніч Симеон, благочестивий старець Ярославського монастиря на честь святих апостолів Петра і Павла, побачив над Волгою три яскраві променя світла. Він повідомив про це настоятелю монастиря і старійшину міста. Собор священиків та численні городяни, які зійшлися до річки, побачили три хрести і вериги «що як дерево у водах Волзьких плавали». З благоговінням і молитвами перенесли вериги в обитель великомученика Микити та покладені: на гріб преподобного Микити. При цьому відбулися зцілення. Близько 1420-1425 рр.. святитель Фотій, Митрополит Києво-Московський, благословив відкрити мощі святого Микити. Ігумен монастиря з братією звершив молебень, потім відкрили бересту, якою було обгорнуте нетлінне тіло, але раптом могила закрилася землею і мощі залишилися під спудом. В 1511-1522 рр.. був споруджений вівтар в ім'я преподобного Микити, а в XIX столітті протоієрей А. Свірелін склав акафіст святому.