1 квітня Ікони Божої Матері « Розчулення» Смоленської. мчч. Хрисанфа і Дарії. Прав. Софії, кн. Слуцької

Ікона Пресвятої Богородиці « Розчулення» Смоленська
Смоленська ікона Божої Матері, іменована "Розчулення", з'явилася в 1103 році в Смоленську. Відома інша Смоленська ікона "Розчулення" з містечка Окопи (під Смоленськом). Ця ікона знаходилася в таборі руських військ воєводи Шеїна, що утримували протягом 20 місяців (1611 - 1613) польських загарбників від розграбування Смоленська.

Святі мученики Хрисанф і Дарія
Святий Хрисанф походив з язичницької сім'ї; здобув високу освіту. Серед книг йому траплялися такі, в яких язичники міркували про християнство. Але юнак захотів прочитати книги, написані самими християнами. Йому довелося знайти книги Нового Завіту. Священне Писання просвітило душу розумного хлопця. Він знайшов пресвітера Карпофора, який ховався від гонінь, і прийняв від нього Святе Хрещення. Після цього він почав відкрито проповідувати Євангеліє. Батько хлопця всіляко прагнув відвернути сина від християнства і одружив його на красуні Дарії, жриці Афіни Паллади. Проте святий Хрисанф зумів навернути свою дружину до християнства, і молоде подружжя зі спільної згоди вирішило вести невинне життя. Після смерті батька вони почали жити в окремих будинках. Святий Хрисанф зібрав навколо себе кількох навернених до Христа юнаків, а навколо святої Дарії зібралися благочестиві жінки.
Люди поскаржилися єпарху Келеріпу, що святі Хрисанф і Дарія проповідують безшлюбність. Святий Хрисанф був відданий на муки трибунові Клавдію.
Проте тортури не змогли похитнути мужність молодого мученика, бо сила Божа допомагала йому. Вражений цим, трибун Клавдій увірував в Христа і прийняв святе Хрещення разом із дружиною Іларією, і з синами Ясоном і Мавром і зі всіма домашніми і воїнами. Коли звістка про це дійшла до імператора Нумеріана (283 - 284), то він наказав всіх їх стратити. Мученик трибун Клавдій був втоплений у морі, а його сини і воїни були обезголовлені. Християни поховали тіла святих мучеників недалеко в печері, і свята Іларія почала постійно ходити туди, щоб молитися. Одного разу її вислідили і привели на муки. Свята попросила дати їй декілька хвилин для молитви, закінчивши яку померла. Служниця поховала святу в печері поряд із синами.
Святу Дарію мучителі віддали в блудилище (дім розпусти). Але там її охороняв посланий Богом лев. Всіх, хто намагався поганьбити святу, лев валив на землю, але залишав живими. Мучениця проповідувала їм християнство і навертала на шлях спасіння.
Святого Хрисанфа кинули до сморідної ями, куди стікалися всі нечистоти міста. Але йому засяяло Небесне Світло, і замість смороду яма наповнилася пахощами.
Тоді імператор Нумеріан звелів віддати святих Хрисанфа і Дарію в руки катів. Після катувань мученики були живими зариті в землю.
В печері, розташованій недалеко від місця страти, почали збиратися християни, вшановуючи день мученицької смерті святих. Вони здійснювали Богослужіння і причащалися Святих Таїн. Дізнавшись про це, язичницькі власті наказали засипати вхід в печеру, заповнену християнами, які прийшли на молитву.
Так в муках загинуло безліч християн, з яких двоє відомі за іменами: мученики пресвітер Діодор і диякон Маріан.

Свята праведна Софія, княгиня Слуцька
Праведна Софія була останньою княгинею славного роду князів Слуцьких і Копильських, нащадків великого князя Ольгерда з роду Рюриковичів. Деякі з цього роду сиділи на Київському престолі, інші були князями Новгороду Великого. Родоначальником князів Олельковичів-Слуцьких був онук Ольгерда Олелько Володимирович.
Блаженна Софія народилася 1 травня 1585. У тому ж році померла її мати, а 6 травня наступного року помер і батько, князь Юрій Семенович. Опіку над сиротою взяли на себе далекі родичі: спочатку Жмудський староста Юрій Ходкевич, який взяв її з собою у Вільно, а потім Віленський каштелян, Брестський староста Ієронім Ходкевич.
Обидва опікуни юної Софії заборгували князям Радзивіллам значні грошові суми і хотіли використовувати свою опіку: за рахунок величезних маєтків єдиною прямої спадкоємиці багатого роду звільнитися від боргів, помноживши при цьому власні статки. З цих міркувань Ходкевич і князі Радзивілли уклали письмову угоду щодо видачі княжни Софії після досягнення нею повноліття за Януша Радзивілла, князя Несвижського, сина Віленського воєводи князя Христофора Радзивілла.
Князю Янушу дозволено було бачитися з юною Софією, яка жила тоді в віленському будинку Ходкевичів. Княжні було тоді одинадцять років, вона вважалася нареченою Несвижського князя.
Після деякого часу Радзивіли раптово наклали заборону на маєток Ходкевича Копили під Оршею в рахунок оплати старого боргу. Розгнівані боржники негайно заборонили побачення князя Януша з княжною Софією і ні та, ні інша сторона не думала поступатися, всі готувалися до міжродової війні. Радзивілли зібрали 6000 чоловік збройної піхоти і кінноти, зміцнили гарматами свій палац. Ходкевичі у свою чергу виставили 24 гармати і озброїли 2000 чоловік своєї челяді. У самому центрі міста готувалося страшне кровопролиття, однак відправлені королем посланці зуміли спинит бій, який от, от мав розпочатися і схилити обидві сторони до миру.
Нова мирова угода була укладена на наступних умовах: анульовані всі грошові претензії Радзивілів до Ходкевича, яким були також видані свідоцтва про правильність ведення справ з опіки над маєтком князівни Софії.
Коли княжна досягла віку, що дозволяє вступити в шлюб, Януш Радзивілл звернувся 20-го дня липня 1600 року до папи Римського з проханням про дозвіл йому як католику укласти шлюб з княжною Софією Слуцької, що залишається в Православ'ї і поставивши незаперечно умову, щоб діти від цього шлюбу були неодмінно православними.
Одруження княжни Софії Юріївни з князем Янушем Радзивіллом відбулося 1 жовтня 1600 року по православному обряду в одному з соборів Бреста. За деякими відомостями, обставини цього міжродового і міжконфесійного союзу і, зокрема, зобов'язання виховання майбутніх дітей обох статей у православній вірі, згодом стали об'єктом короткого листування між Константинопольським патріархом і Римським папою.
Не солодким було життя княжни Софії під опікою корисливих Ходкевичів, не стала воно солодшим і в заміжжі. Єдиною втіхою і розрадою була для княгині Слуцької православна віра: у всіх печалях своїх з самого раннього дитинства зверталася вона до Бога. До всіх же негараздам життєвим додалося ще одне горе, що затьмарило собою особисті скорботи княгині: церковна унія з Римом, оголошена в Речі Посполитій з 1596 року.
У період укладання унії Слуцьк належав княгині Софії. Саме вона і стала захисницею православних святинь, охоронницею народу від уніатського насильства. У молодій княгині знайшли православні великий моральний вплив, духовну і матеріальну підтримку, що дали жителям міста можливість згуртуватися під покровом своїх святинь в Слуцькому Преображенському Братствіц з метою захисту Православ'я.
У діяльності Братства праведна Софія брала найбільш діяльну участь як високошановна братчиця. Свого чоловіка в час перебування його католиком наполегливо переконала вона випросити у польського короля грамоту про заборону благочестивих (тобто православних) примушувати до унії. Грамота була видана, і ця найважливіша спроба княгині Софії юридично забезпечити захист інтересів Православ'я увінчалася повним успіхом. Завдяки великим зусиллям благочестивої захисниці Православ'я Слуцьк залишився єдиним містом Північно-Західного краю, який мужньо витримав жорстокий гніт уніатів, будучи твердинею віри, заповідану предками, зберігши цілісність, чистоту і недоторканність вчення, що освятило землі Русі в 988 році.
Вплив праведної княгині було настільки великим, що навіть чоловік її князь Януш Радзивілл згодом видавав грамоти на підтримку православ'я, глибоко шануючи заповідану благочестивою Софією традицію. В одній з них сказано: «... церкви і монастирі релігії православної в маєтках моїх, як і раніше повинні бути додержані, і нащадки мої повинні дотримуватися, щоб не було в тому ніякої зміни».
Через деякий час княгиня Людвіга Радзивілл видала подібну грамоту: «ось розповів всім, кому знати повинно, що церкви релігії старої Греко-Руської, з незапам'ятних часів збудовані та орендовані в місті Слуцьку і Копилові і у всьому князівстві Слуцькому і Копильському, а також у маєтках моїх Койдановському, Копильському, Білицькому, Заблудовському, Невельському, Сєбежському та інших, завжди стояли під благословенням східного Константинопольського патріарха, і блаженної пам'яті князь і княгиня, предки мої, завжди цієї релігії і підданим православним протегували, і що вони досі користувалися і нині користуються свободою свого старогрецького богослужіння і силою церковних правил в дусі Церкви східної, а тому цією привілеєю своєю стверджую, щоб церкви, архімандрити, ігумени, монастирі та братства в князівстві Слуцькому та інших моїх володіннях на вічні часи недоторканно, без всякої зміни були додержані в досконалій волі свого богослужіння під вищезазначеним Константинопольським благословенням і у всіх своїх звичаях і обрядах церковних; на місце вмираючих пресвітерів уніати не повинні бути й поставили і унія в ці церкви не повинна бути введена ніяким насильницьким або вигаданим способом, але нехай буде їм дозволено для посвячення пресвітерів до владик їх їздити за кордон без усякої перешкоди і найменшого утруднення. Все це утримувати, як сама обіцяла духовенству Слуцькому; і наступників своїх зобов'язую цей привілей точно і недоторканно дотримуватися ».
Крім юридичного захисту Православ'я княгиня Софія завжди піклувалася про матеріальне забезпечення монастирів, церков і причтів, щедро жертвувала на храми Божі, власноруч виготовляла дорогі, вишиті золотом і сріблом священицькі облачення, виділяла кошти на будівництво церков. Як паломниця подорожувала високошановна братчиця в найвіддаленіші храми в дні храмових свят.
Завдяки діяльності княгині Софії, Слуцьк ще за життя цієї великої угодниці Божої отримав особливе значення в релігійному відношенні для всього Північно-Західного краю, зберігши в чистоті і недоторканності Православ'я. Місто поступово ставало релігійним і церковно-адміністративним центром, біля якого групувалися патріотичні сили Білої Русі.
Упокоїлась блаженна Софія 19 березня 1612 від перших пологів мертвонародженою дочки у віці 26 років. Нетлінні останки княгині Слуцької Софії почивають нині відкрито в Свято-Духовому кафедральному соборі Мінська.