10 квітня пам'ять Прмч. Євстратія Києво-Печерського. Прп. Іларіона Нового, ігум. Пелікітського.

Преподобномученик Євстратій Печерський народився в XI столітті в Києві в багатій родині. Згодом він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі, роздавши свій маєток убогим. Преподобний Євстратій смиренно проходив послух в обителі, суворо виконуючи молитовне правило і проводячи дні в постництві і стриманості.
Коли в 1096 році на Київ напали половці і розорили Печерський монастир, винищивши багатьох ченців, преподобний Євстратій був узятий в полон і разом з тридцятьма монастирськими робітниками і двадцятьма киянами проданий в рабство одному юдеєві, що сидів у місті Корсуні. Богопротивний єврей став примушувати полонених відректися від Христа, погрожуючи тих, що противляться заморити голодом в кайданах. Але мужній чернець Євстратій молитовно зміцнював і повчав своїх братів-християн духовними повчаннями: "Браття! Хто з вас хрестився і увірував в Христа, нехай той не змінює обітниці, даної при Хрещенні. Христос відродив нас водою і Духом, спас нас від прокляття Закону Своєю Кров'ю і зробив нас спадкоємцями Свого Царства. Якщо живемо - будемо жити для Господа; якщо помремо - помремо в Господі і тимчасовою смертю знайдемо вічне життя". Укріплені словами преподобного, полонені віддали перевагу краще померти від нестачі тимчасової їжі і пиття, але не відректися від Христа, Який є їжею і питтям вічного життя. Виснажені голодом і спрагою, усі п'ятдесят полонених через кілька днів померли. Тільки один преподобний Євстратій залишився живим, тому що з юних років звик до посту. Мучимий голодом, він вже протягом чотирнадцяти днів не доторкався до їжі і воді. Безбожний єврей, бачачи, що через чорноризця пропали його гроші, заплачені за полонених, вирішив помститися святому ченцю.
Наближалося Світле Христове Воскресіння, і єврей-рабовласник під час святкування юдейської пасхи, зібравши своїх друзів, розіп'яв на хресті преподобного Євстратія. Жорстокі мучителі, оточивши розп'ятого святого, паплюжили страстотерпця і пропонували скуштувати їхньої паски. На це преподобномученик відповідав: "Великої благодаті сподобив мене нині Господь. Він дарував мені милість постраждати за Ім'я Його на хресті за образом Його страждань ...".
Почувши це, розгніваний єврей схопив спис і пронизав ним прибитого цвяхами до хреста преподобномученика Євстратія. Святе тіло страждальця, зняте з хреста, було вкинуте в море. Віруючі християни довго шукали святі мощі мученика, але не змогли їх знайти. Промислом Божим нетлінні мощі були знайдені в печері і виділяли безліч чудес. Згодом вони були перенесені до Ближніх печер Києво-Печерського монастиря.
Передбачення святого мученика Євстратія про те, що кров його буде відомщена, виповнилося відразу після його смерті. У той же день прийшло веління грецького імператора вигнати з Корсуні всіх євреїв, позбавивши їх майна, а старійшин побити за муку християн. Єврей, який розпинав преподобномученика Євстратія, був повішений на дереві, отримавши справедливу відплату за беззаконня.

Преподобний Іларіон Новий, ігумен Пелікітський
Преподобний Іларіон Новий, ігумен Пелікітський, з юності присвятив себе служінню Богові й багато років провів у затворі. За непорочність і святість життя він спочатку удостоївся сану пресвітера, а потім був поставлений ігуменом Пелікітського монастиря (поблизу протоки Дарданелли). Преподобний Іларіон сподобився від Господа дару прозорливості і чудотворення. Благодатною силою молитви він зводив дощ під час посухи, подібно до пророка Єлисея поділяв води річки, відганяв від полів шкідливих тварин, наповнював рибою сіті рибалок при невдалому лові і здійснював багато інших чудес. Крім того, він прославився даром зцілення хворих і вигнання бісів. Преподобний постраждав у 754 році, коли у Великий четвер воєначальник Лаханодракон, переслідуючи іконошанувальників, несподівано напав на Пелікітський монастир, зухвало увірвався до церкви під час Божественної літургії, перервав службу і кинув на землю Святі Дари. Сорок два ченці були схоплені, закуті в ланцюзі, відіслані до Ефеської області і вбиті. Насельникам, що залишилися були нанесені тяжкі каліцтва, їх били, обпалювали бороди вогнем, обличчя мазали смолою, деяким сповідникам відрізали носи. Під час цього гоніння мученицьки помер за вшанування ікон преподобний Іларіон.
Преподобний Іларіон залишив духовні твори, в яких містяться глибокоморальні настанови про духовне подвижництво. З працями преподобного Іларіона був добре знайомий преподобний Йосиф Волоцький (пам'ять 9 вересня та 18 жовтня), у богословських творах якого також розкривається значення чернечого подвигу.

Преподобний Стефан Чудотворець, сповідник, ігумен Триглійський
Преподобний Стефан Сповідник, ігумен Триглійскій, постраждав за імператора-іконоборця Льва Вірменина (813-820). З самої юності святий подвижник присвятив своє життя Богу і прийняв чернечий постриг, а потім став настоятелем Триглійского монастиря, поблизу Константинополя. Коли почалося гоніння на святі ікони, святий ігумен був викликаний на допит, де його примушували підписати зречення від іконошанування. Преподобний Стефан рішуче відмовився зрадити Православ'ю і сміливо звинуватив імператора в лукавстві. Святого піддали страшним мукам, після яких, в 815 році, заслали в ув'язнення. Виснажений, хворий і настраждавшись святий сповідник Стефан незабаром помер у в'язниці.