1 серпня знайдення мощей преподобного Серафима Саровського, чудотворця

seraphim-sarovЗнайдення мощей преподобного Серафима Саровського, чудотворця.

На початку минулого століття на свічнику Святої Православної Церкви розпалилася нова яскрава свічка. Господь благоволив послати землі нашій великого молитовника, подвижника і чудотворця. Який своїм смиренним і лагідним житієм, сповненим нелицемірної любові Христової прославився далеко за межі Росії. Свідченням тому є те, що пам'ять преподобного Серафима по особливому вшановується не лише в Росії, але й за її межами.
У 1903 році відбулося прославлення преподобного Серафима Саровського, через 70 років після його смерті. 19 липня, в день народження святого, з великим торжеством були відкриті його мощі і поміщені в приготовлену раку. Довгоочікувана подія супроводжувалося багатьма чудесними зціленнями хворих, що у великій кількості прибули до Сарова. Шанований дуже широко ще за життя, преподобний Серафим стає одним з найулюбленіших святих православних народів у землях Русі, так само як і Преподобний Сергій Радонезький, Преподобний Іов Почаївський.
Духовний шлях преподобного Серафима відзначений великою скромністю, властивою руським святим. З дитинства обраний Богом, Саровський подвижник без вагань і сумнівів сходить від сили в силу в своєму прагненні до духовної досконалості. Вісім років послушницьких праць і вісім років храмового служіння в сані ієродиякона і ієромонаха, пустелтельництво і стовпництво, затвор і безмовність змінюють один одного і вінчаються старчеством. Подвиги, далеко перевершують природні людські можливості (наприклад, молитва на камені протягом тисячі днів і ночей), гармонійно і просто входять в життя святого.
Таємниця живого молитовного спілкування визначає духовну спадщину преподобного Серафима, але він залишив для Церкви ще одне багатство - короткі, але прекрасні повчання, записані почасти ним самим, а почасти тими, хто чув їх. Незадовго до прославлення святого була знайдена і в 1903 році надрукована "Бесіда преподобного Серафима Саровського про мету християнського життя", що відбулася в кінці листопада 1831 р., за рік з невеликим до його кончини. Бесіда ця стала найціннішим внеском подвижника в скарбницю руського святоотецького вчення. Крім навчання про сутність християнського життя, в ній міститься нове пояснення багатьох найважливіших місць Священного Писання.
"Піст, молитва, бдіння і всякі інші справи християнські, - вчив Преподобний, - скільки не були гарні самі по собі, проте не в діянні лише тільки їх полягає мета нашого життя християнського, хоча вони і служать засобами для досягнення її. Справжня мета життя нашого християнського є стяжання Духа Святого Божого ". Одного разу, перебуваючи в Дусі Божому, преподобний бачив всю Руську землю, і була вона наповнена і ніби покрита фіміамом молитов віруючих, що моляться до Господа.
В описах житія і подвигів святого Серафима наводиться багато свідчень благодатного дару прозріння, яким він користувався для порушення в людях каяття в гріхах і морального виправлння.
"Господь відкрив мені, - сказав він, - що буде час, коли архієреї Землі Руської та інші духовні особи ухиляться від збереження Православ'я в усій його чистоті, і за те гнів Божий вразить їх. Три дні стояв я, просив Господа помилувати їх і просив краще позбавити мене, убогого Серафима, Царства Небесного, ніж покарати їх. Але Господь не схилився на прохання убогого Серафима і сказав, що не помилує їх, бо будуть вчити навчань і заповідей людських, серця ж їх будуть стояти далеко від Мене ".
Являючи благодатні дари і силу Божу людям, преподобний Серафим настановляв, тих, хто приходив до нього, як йти вузьким шляхом спасіння. Він показав своїм духовним дітям послух і сам до кінця життя був вірний йому. Провівши все життя в подвигах, непосильних для звичайних людей, він радив йти святоотцььким "царським (середнім) шляхом" і не брати на себе надмірно важких діянь: "вище міри подвигів приймати не слід; а намагатися, щоб друг - плоть наша - був вірний і здатний до творення чеснот ".
Найголовнішим подвигом і засобом до стяжання Святого Духа Преподобний вважав молитву. "Будь-яка чеснота, заради діла Христа, дає блага Духа Святого, але ... молитва найбільше приносить Духа Божого, і її найзручніше всякому вимовляти".
Преподобний Серафим радив під час Богослужіння стояти в храмі то з закритими очима, то звертати свій погляд на образ або палаючу свічку і, висловлюючи цю думку, пропонував прекрасне порівняння життя людського з восковою свічкою.
Якщо святому старцю скаржилися на неможливість виконувати молитовне правило, то він радив молитися постійно: і під час праці, і простуючи куди-небудь, і навіть у ліжку. А якщо хто має час, говорив Преподобний, нехай приєднує і інші душекорисні молитвослів'я та читання канонів, акафістів, псалмів, Євангелія і Апостола. Радив святий вивчати порядок Богослужіння і тримати його в пам'яті.
Преподобний Серафим вважав необов'язковими довгі молитовні правила і своїй Дівєєвській громаді дав правило легке. Божа Матір заборонила о. Серафиму зобов'язувати послушниць читання довгих акафістів, щоб цим не накласти зайвої ваги на немічних. Але при цьому святий строго нагадував, що молитва не повинна бути формальною: "Ті ченці, котрі не з'єднують зовнішню молитву з внутрішньою, не монахи, а чорні головешки!" Знаменитим стало Серафимове правило для тих мирян, які в силу життєвих обставин не можуть читати звичайні ранкові та вечірні молитви: вранці, перед обідом і ввечері тричі читати "Отче наш", тричі - "Богородице Діво, радуйся", одного разу "Вірую"; займаючись необхідними справами, з ранку до обіду творити молитву Ісусову: "Господи, Ісусе Христе Сину Божий, помилуй мене грішного" або просто "Господи, помилуй", а від обіду до вечора - "Пресвята Богородице, спаси мене грішного" або "Господи, Ісусе Христе, Богородицею помилуй мене грішного ".
"В молитвах слухай себе, - радив подвижник, - тобто розум збери і з'єднай з душею. Спочатку день, два і більше твори молитву цю одним розумом, роздільно, слухаючи кожному осібно слову. Потім, коли Господь зігріє серце твоє теплотою благодаті Своєї і з'єднає в тобі її в єдиний дух: тоді потече в тобі молитва ця безперестанку і завжди буде з тобою, насолоджуючись і живлячи тебе ... " Преподобний говорив, що, виконуючи це правило зі смиренням, можна досягти християнської досконалості і в мирському житті.
"Душу живити треба Словом Божим. Всього ж більше має вправлятися в читанні Нового Завіту і Псалтиря. Від цього буває просвітництво в розумі, який змінюється зміною Божественною", - наставляв святий подвижник Саровський, сам постійно прочитували весь Новий Завіт протягом тижня.
Кожну неділю і кожне свято не опускаючи, причащаючись Святих Таїн, преподобний Серафим на питання, як часто слід приступати до Причастя, відповів: "Чим частіше, тим краще". Священикові Дівєєвської громади Василю Садовському він говорив: "Благодать, що дарується нам Причастям, настільки велика, що наскільки не достойна і наскільки не грішна була людина, але аби в смиренному токмо свідомості всегріховності своєї приступав до Господа, спокутувати всіх нас, хоча б від голови до ніг вкритих виразками гріхів, і буде очищатися благодаттю Христовою, все більш і більш світлішати, зовсім проясниться і спасеться ".
"Вірую, що з великої благості Божої ознаменується благодать і на роді того, що причащається ..." Святий, однак, не всім давав однакові настанови щодо частого причащання. Багатьом він радив говіти в усі чотири пости і в усі дванадесяті свята. Необхідно пам'ятати його попередження про можливість причащання в осуд: "Буває іноді так: тут на землі і причащаються; а у Господа залишаються непричащенними!"
"Немає гірше гріха і нічого немає жахливіше і згубніше духу зневіри", - говорив святий Серафим. Він сам світився радістю духовною, і цією тихою, мирною радістю він з надлишком наповнював серця оточуючих, вітаючи їх словами: "Радість моя! Христос воскрес!" Будь-який життєвий тягар ставав легким поблизу подвижника, і безліч скорботних і шукаючих Бога людей постійно товпилося біля його келії і пустинькі, бажаючи причаститися благодаті, що виливається від угодника Божого. На очах усіх підтверджувалася істина, висловлена самим святим у великому ангельському заклику: "Стяжи мир і навколо тебе спасуться тисячі". Ця заповідь про стяжання світу зводить до вчення про стяжання Святого Духа, а й сама по собі є найважливішою сходинкою на шляху духовного зростання. Преподобний Серафим, досвідом пройшовши всю давню православну науку аскетичного подвигу, провидів, яким буде духовне ділання прийдешніх поколінь, і вчив шукати мир душевний і нікого не засуджувати: "Хто в мирному улаштуванні ходить, той ніби лжицею черпає духовні дари". "Для збереження миру душевного ... всіляко має уникати засудження інших ... Щоб позбутися від засудження, має слухати себе, ні від кого не приймати сторонніх думок і бути до всього мертвим".
Преподобний Серафим по праву може бути названий учнем Божої Матері. Пресвята Богородиця тричі зцілювала його від смертельних хвороб, багаторазово являлась йому, наставляла і зміцнювала його. Ще на початку свого шляху він почув, як Божа Мати, вказуючи на нього, що лежав на одрі хвороби, сказала апостолу Іоанну Богослову: "Цей від роду нашого".
Після виходу з затвора преподобний багато сил віддав улаштуванню дівочої чернечої общини в Дівєєві і сам говорив, що жодної вказівки не давав від себе, робив все по волі Цариці Небесної.
З великою силою звучить його нагадування: "Господь шукає серця, сповненого любов'ю до Бога і ближнього, оце престол, на якому Він любить сидіти і бути в повноті Своєї пренебесний Слави." Сину, дай Мені серце твоє, - говорить Він, - а все інше Я Сам докладу тобі", - бо в серці людському Царство Боже вміщуватися може".

Преподобний Паїсій Києво-Печерський
До Великого сонму отців Печерських належить також преподобний Паїсій Подвизався преподобний у Києво-Печерському монастирі в XIVст. Про нього відомо те, що він був зв’язаний однодумністю й братньою любов’ю із преподобним Меркурієм (XIV в.; пам’ять 19 липня/1 серпня). Святі були нерозлучні, жили в одній келії, а після смерті були покладені в одному гробі. У наш час їхні мощі спочивають окремо у Дальніх печерах.

Преподобна Макрина
Преподобна Макрина, сестра святителів Василія Великого і Григорія Нисського, народилася в Каппадокії на початку IV століття. Її мати, Емілія, бачила уві сні Ангела, який назвав ще не народжену Феклою, на честь святої первомучениці Фекли. Свята Емілія виконала волю Божу і назвала дочку Феклою. Інші ж родичі іменували дівчинку Макрина, на честь бабусі, яка постраждала під час гоніння на християн при імператорі Максиміані Галерії.
Крім Макрини в сім'ї було ще дев'ятеро дітей. Свята Емілія сама керувала вихованням і освітою своєї старшої дочки, вчила її грамоті по Священних книг і псалмів Давида, вибираючи ті приклади з Святих книг, які навчали в благочесті й богоугодного життя. Свята Емілія привчила свою дочку відвідувати церковні служби і здійснювати домашні молитви. Макрина була навчена також правильному веденню домашнього господарства і різного рукоділля. Вона ніколи не залишалася дозвільної та не брала участь у дитячих іграх і забавах.
Коли Макрина виросла, батьки заручили її з благочестивим юнаком, але наречений невдовзі помер. Багато молодих людей прагнули до шлюбу з нею, але Макрина всім відмовляла, обравши невинне життя і не бажаючи зраджувати пам'яті померлого жениха. Преподобна Макрина жила в будинку своїх батьків, допомагаючи їм виконувати домашні роботи разом зі служницями як старша: вона ретельно стежила за вихованням та освітою молодших братів і сестер. Після смерті батька вона стала головною опорою для родини.
Коли всі діти виросли і покинули рідний дім, свята Макрина переконала свою матір, святу Емілію, залишити світ, відпустити рабів на свободу і віддалитися в дівочий монастир. Деякі з служниць-рабинь послідували їх прикладу. Прийнявши чернечий постриг, вони жили разом, однією сім'єю, разом молилися, разом працювали, мали все спільне, нічим не відрізняючись один від одного в способі життя.
Після смерті матері свята Макрина керувала сестрами обителі. Вона користувалася глибокою повагою всіх, хто знав її. Строгість до себе і стриманість у всьому були притаманні святої протягом усього життя. Спала вона на дошках і не мала ніякої власності. Свята Макрина була удостоєна дару чудотворіння. Був випадок (розказаний сестрами обителі святому Григорію Нисському після смерті святої Мокрини), коли вона зцілила дівчинку, у якої на оці було більмо, поцілувавши їй хворе око. За молитвами святої, в її обителі під час голоду не меншало пшениці, необхідної для прожитку сестер.
Померла свята Макрина в 380 році, до останнього подиху підносячи подячні молитви Господу за отримані від Нього протягом всього її життя благодіяння. Похована преподобна в одній могилі з батьками.

Святий благовірний князь Роман Олегович Рязанський
Святий благовірний князь Роман Олегович Рязанський був з роду князів, які під час татарського ярма прославилися як захисники християнської віри й Батьківщини. Обидва його діда померли за Вітчизну в битві з Батиєм. Вихований у любові до святої віри (князь жив у сльозах і молитвах) і своєї Батьківщини, князь усіма силами піклувався про розорених і пригноблених підданих, захищав їх від насильств і грабежів ханських баскаків (збирачів податків). Баскаки зненавиділи святого і оббрехали його перед татарським ханом Менгу-Тимуром. Роман Олегович був викликаний в Орду, де хан Менгу-Тимур оголосив, що він повинен вибрати одне з двох: або мученицьку смерть або татарську віру. Благовірний князь відповідав, що християнин не може змінити істинну віру на помилкову. За свою твердість у сповіданні віри він був підданий жорстоким катуванням: йому відрізали язик, викололи очі, обрізали вуха і губи, відсікли руки і ноги, здерли з голови шкіру і, відрубавши голову, насадили її на спис. Це відбулося в 1270 році.
Шанування князя-мученика почалося відразу ж після його смерті. Літопис говорить про святого: "Купив собі стражданням Царство Небесне і вінець прийняв від руки Господньої з родичем своїм великим князем Чернігівським Михаїлом Всеволодовичем, постраждавши за Христа за Православну християнську віру".
З 1854 року відбувається в Рязані хресний хід і молебень у день пам'яті святого Романа. У 1861 році в Рязані освячений храм на честь благовірного князя Романа.

Блаженний Стефан і матір його свята Милица
Блаженний Стефан був сином Лазаря, князя Сербського (пам'ять 15 червня). У тяжкий час турецького ярма святий Стефан став великим благодійником поневолених земляків. Він будував міста, творив храми і витрачав свою казну на допомогу нужденним. Багатьох володарів перевершив святий Стефан мудрістю, милосердям і вірою. Помер він мирно в 1427 році.
Свята Милица була дружиною святого князя Лазаря, який загинув в 1389 році під час Косовської битви, захищаючи Святу Церкву від мусульман. Милица управляла сербським народом, поки не підріс її син, Стефан. Тоді вона постриглася в чернецтво в заснованому нею монастирі з іменем Євгена. Коли її син, в 1402 році, на час покинув країну, вона, незважаючи на чернечий чин, правила державою. Свята Милица дбала про вдів, приймаючи в монастир багатьох дружин, чиї чоловіки-воїни полягли на полі бою; допомагала будувати і підтримувала багато монастирів і церкви. Наприкінці життя вона прийняла велику схиму з ім'ям Єфросинія. Померла свята Милица Сербська в 1405 році, у нетлінних мироточивих мощей її здійснилося безліч чудес.