7 серпня пам'ять успіння прав. Анни, матері Пресвятої Богородиці

Богомудра, Богоблаженна і благословенна Анна була дочкою священика Матфана і дружини його Марії. За переданням, вона померла мирно в Єрусалимі у віці 79 років, до Благовіщення Пресвятої Діви Марії.
За часів правління святого благовірного царя Юстиніана (527-565) в Девтері на честь праведної Анни був збудований храм, а імператор Юстиніан II (685-695; 705-711) відновив цей храм, тому що праведна Анна з'явилася його вагітній дружині. В той же час тіло святої і її мафорій (покривало) були перенесені до Константинополя.

Преподобний Макарій Жовтоводський, Унженський
Преподобний Макарій Жовтоводський, Унженський народився в 1349 році в Нижньому Новгороді в сім'ї благочестивих батьків. У дванадцять років він таємно пішов від батьків і прийняв чернечий постриг в Нижегородській Печерській обителі від святого Діонісія (згодом архієпископа Суздальського; † 1385; пам'ять 26 червня). З усім запалом юнацької душі він віддався справі спасіння: найсуворіший піст і точне виконання чернечих правил відрізняли його перед усіма браттями.
Тільки через три роки батьки преподобного Макарія дізналися, куди він зник. Батько прийшов до нього і слізно благав сина лише про те, щоб він вийшов побачитися з ним. Преподобний Макарій розмовляв з батьком через стіну і сказав, що побачиться з ним у майбутньому житті. "Простягни мені, принаймні, свою руку", - просив батько. Син виконав це мале прохання, а батько, поцілувавши простягнуту руку сина, повернувся додому. Обтяжуючись славою, смиренний Макарій відійшов на берег річки Волги і трудився тут у печері поблизу озера Жовті води. Тут він твердою стриманістю і терпінням долав напади ворога спасіння. До преподобного Макарія зібралися любителі безмовності, і в 1435 році він влаштував для них обитель в Ім'я Пресвятої Тройці. Тут він почав проповідувати християнство навколишнім черемисам і чувашам, і хрестив магометан і язичників в озері, що отримало назву святого. Коли в 1439 році казанські татари розорили обитель, преподобного Макарія взяли в полон. З поваги до його побожністі та благодійної любові хан відпустив святого з полону і разом з ним звільнив до 400 християн. Але з преподобного Макарія взяли слово не селитися при Жовтому озері. Преподобний Макарій з честю поховав вбитих в його обителі і відправився за 240 верст в галицькі краї. Під час цього переселення всі подорожні, за молитвами преподобного, харчувалися чудесним чином. Дійшовши до міста Унжа, преподобний Макарій поставив у 15 верстах від міста на березі озера Унжа хрест і побудував келію. Тут він заснував нову обитель. На п'ятому році свого життя в Унжі преподобний Макарій захворів і помер у віці 95 років.
Ще за життя преподобний Макарій був наділений благодатним даром: він зцілив сліпу і біснувату дівчину. Після кончини преподобного багато отримували зцілення від його мощей. Ченці спорудили над його гробом храм і встановили в обителі гуртожиток. У 1522 році татари напали на Унжу і хотіли обдерти срібну раку в Макарієвій пустелі, але осліпли і, збожеволівши, кинулися бігти. Багато хто з них потонув в Унжі. У 1532 році молитвами преподобного Макарія врятувалося від татар місто Солігаліч, і вдячні жителі влаштували в соборному храмі приділ на честь святого. Понад 50 людей за молитвами преподобного Макарія отримали зцілення від важких недуг, як це встановила комісія, послана Патріархом Філаретом 24 червня 1619.

Свята Олімпіада диякониса
Свята Олімпіада диякониса була дочкою сенатора Анісія Секунда і внучкою по матері знаменитого єпарха Евлалія (згадується в оповіді про чудеса святителя Миколая). До шлюбу з Анисієм Секундом мати Олімпіади була одружена з вірменським царем Арсаком і овдовіла. Коли свята Олімпіада була ще зовсім юною, батьки заручили її з шляхетним юнаком. Шлюб повинен був відбутися після досягнення святої Олімпіадою повноліття. Однак наречений невдовзі помер, а свята Олімпіада не побажала вступати в шлюб і віддала перевагу дівственному життю. Після смерті батьків вона залишилася спадкоємицею великого статку, який стала роздавати щедрою рукою всім нужденним: жебраком, сиротам, вдовам; посилала також великі кошти в церкви, монастирі, лікарні, притулки для убогих та подорожніх.
Святий Патріарх Нектарій (381-397) призначив святу Олімпіаду дияконисою. Своє служіння блаженна проходила чесно і непорочно.
Багато допомагала свята Олімпіада святителям, які приїжджали до Царгорода: Амфілохію, єпископу Іконійськогму, Онисиму Понтийскому, Григорію Богослову, Петру Севастійському, братові Василія Великого, Єпіфанію Кіпрському, служачи всім з великою любов'ю. Майно своє вона не вважала своїм, а Божим, і роздавала його не тільки добрим людям, а й своїм ворогам.
Святитель Іоанн Золотоустий († 407; пам'ять 13 листопада) високо цінував святу Олімпіаду і надавав їй своє розташування і духовну любов. Коли ні в чому не винного Святителя несправедливо вигнали, свята Олімпіада разом з іншими дияконисами глибоко переживала це. Виходячи в останній раз з церкви, святитель Іоанн Золотоустий покликав святу Олімпіаду і дияконис Пентаду, Проклію і Сальвінію і сказав їм, що порушена проти нього справа, мабуть, приходить до кінця, і навряд чи вони ще побачать його. Він просив їх не залишати церкву і коритися єпископу, який буде призначений замість нього, бо Церква не може бути без єпископа. Святі жони, обливаючись сльозами, впали перед Святителем.
Патріарх Александрійський Феофіл (385-412), що раніше неодноразово користувався щедрістю святої Олімпіади, ополчився проти неї за відданість Святителю Іоанну і за те, що вона прийняла і годувала ченців, які прийшли в Царгород, яких Патріарх Феофіл вигнав з єгипетської пустелі. Він зводив на неї несправедливі звинувачення і намагався зганьбити її святе життя.
Після вигнання святителя Іоанна Золотоустого загорілася соборна церква Святої Софії і слідом за нею вигоріла велика частина міста.
Всіх прихильників святителя Іоана Золотоустого стали підозрювати в підпалі і викликали на допит. Тоді ж постраждала і свята Олімпіада. Її викликали в суд, суворо допитували і, хоча не представили доказів, присудили її до сплати великої суми за підпал, в якому вона не була винна. Після цього свята покинула Царгород і відправилася в Кизик (на Мармуровому морі). Однак вороги не припинили свої переслідування: в 405 році її засудили на ув'язнення в Нікомидії, де свята зазнала багато горя і поневірянь. Святитель Іоанн Золотоустий зі свого вигнання писав їй, втішаючи в скорботі. В 409 році свята Олімпіада померла в ув'язненні.
Свята Олімпіада явилася уві сні Никомидійському єпископу і повеліла покласти тіло її в дерев'яний ковчег і кинути його в море: "Куди винесуть хвилі ковчег, там нехай буде поховано тіло моє", - сказала свята. Єпископ виконав веління святої Олімпіади. Ковчег прибило хвилями до місця, званого Врохті, поблизу Царгорода. Мешканці, сповіщені про це від Бога, вийшли на берег, взяли святі мощі блаженної Олімпіади і поклали їх у церкві святого апостола Фоми. Згодом під час набігів варварів церква була спалена, але мощі збереглися і при Патріархові Сергії (610-638) були перенесені до Царгорода і покладені в дівочому монастирі, заснованому святий Олімпіадою. Від мощей її відбувалися чудеса і подавалися зцілення.