9 серпня пам'ять вмч. і цілителя Пантелеймона

PanteleymonСвятий великомученик і цілитель Пантелеймон

Великомученик і цілитель Пантелеймон народився в місті Нікомидії в сім'ї знатного язичника Євсторгія і названий Пантолеоном. Його мати Еввула була християнкою. Вона хотіла виховати сина в християнській вірі, але померла, коли майбутній великомученик був ще юнаком. Батько віддав Пантолеона в початкову язичницьку школу, закінчивши яку юнак став навчатися мистецтву в знаменитого в Нікомидії лікаря Євфросина і став відомий імператору Максиміану (284-305), який захотів бачити його при своєму дворі.
У той же час в Нікомидії таємно проживали священномученики пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ, вцілілі після спалення 20000 християн в Никомидійській церкві в 303 році. Святий Єрмолай неодноразово бачив Пантолеона, що ходив повз їх притулку. Одного разу пресвітер покликав юнака до свого житла і розповів про християнську віру. Після цього Пантолеон щодня відвідував священномученика Єрмолая.
Якось раз юнак побачив на вулиці мертву дитину, укушеного єхидною, яка ще була поруч. Пантолеон почав молитися Господу Ісусу Христу про воскресіння померлого і умертвінні отруйного гада. Він твердо вирішив, що в разі виконання його молитви стане послідовником Христа і прийме Хрещення. Дитина ожила, а єхидна розлетілася на шматки на очах у Пантолеона.
Після цього чуда Пантолеон був охрещений святим Єрмолаєм з ім'ям Пантелеймон (всемилостивий). Розмовляючи з Євсторгієм, святий Пантелеймон підготував його до прийняття християнства, і коли батько побачив, як син зцілив сліпого призиванням Імені Ісуса Христа, то він увірував у Христа і хрестився разом з прозрілим сліпим.
Після смерті батька святий Пантелеймон присвятив своє життя стражденним, хворим, убогим і жебракам. Він безкорисливо лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх Іменем Ісуса Христа. Він відвідував у темницях в'язнів, особливо християн, якими були переповнені всі тюрми, і лікував їх від ран. Незабаром чутка про милостивого лікаря ширилася по всьому місту. Залишивши інших лікарів, жителі стали звертатися тільки до нього.
Через заздрість лікарі донесли імператору, що святий Пантелеймон лікує християнських в'язнів. Максиміан умовляв святого спростувати донос і принести жертву ідолам, але святий Пантелеймон сповідав себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого іменем Ісуса Христа. Запеклий Максиміан стратив зціленого, який прославляв Христа, а святого Пантелеймона віддав на жорстокі муки.
Господь з'явився святому і зміцнив перед стражданнями. Великомученика Пантелеймона повісили на дереві і рвали залізними кігтями, обпалювали свічками, потім розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, потім у море з каменем на шиї. У всіх катуваннях великомученик залишався неушкодженим і з сміливістю викривав імператора.
У той же час перед судом язичників стали пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ. Всі троє твердо сповідали свою віру в Спасителя і були обезголовлені.
За велінням імператора великомученика Пантелеймона кинули на розтерзання диким звірам у цирку. Але звірі лизали його ноги і відштовхували один одного, намагаючись торкнутися руки святого. Глядачі піднялися з місць і почали кричати: "Великий Бог християнський!" Розлючений Максиміан наказав воїнам рубати мечами всіх, хто прославляв Ісуса Христа, а великомученику Пантелеймона відсікти голову.
Святого привели на місце страти і прив'язали до оливкового дерева. Коли великомученик молився, один з воїнів вдарив його мечем, але меч став м'яким, як віск, і не завдав ніякої рани. Святий закінчив молитву, і почувся голос, який кликав страстотерпця по імені і покликав в Небесне Царство. Почувши Голос з Неба, воїни впали перед святим мучеником на коліна і просили пробачення. Кати відмовилися продовжувати страту, але великомученик Пантелеймон звелів виконати наказ імператора, сказавши, що інакше вони не будуть мати з ним участі в майбутньому житті. Воїни зі слізьми попрощалися з ним, цілуючи його.
Коли мученику відсікли голову, із рани потекло молоко. Маслина, до якої був прив'язаний святий, в момент його смерті покрилася плодами. Багато присутніх при страті увірували в Христа. Тіло святого, кинуте в багаття, залишилося у вогні неушкодженим і було поховане християнами († 305). Слуги великомученика Пантелеймона Лаврентій, Васса і Павіан бачили його страту і чули голос з неба. Вони написали оповідання про життя, страждання і смерть святого великомученика.
Святі мощі великомученика Пантелеймона частинками розійшлися по всьому християнському світу: чесна глава знаходиться нині в Руському Афонському монастирі в ім'я великомученика Пантелеймона, перст в Свято-Покровському соборі міста Рівне.
Шанування святого мученика в Українській Православній Церкві відоме вже з ХІІ століття. Князь Ізяслав, у хрещенні Пантелеймон, син Мстислава Великого, мав зображення великомученика Пантелеймона на своєму шоломі. Заступанням святого він залишився живим у війну 1151 року.
Великомученик Пантелеймон шанується в Православній Церкві як грізний святий, покровитель воїнів. Ця сторона шанування розкриває його перше ім'я Пантолеон, що означає "лев у всьому". Друге ім'я, дане при хрещенні, - Пантелеймон, тобто "всемилостивий", розкривається з вшанування великомученика як цілителя. У західних християн він вважається покровителем лікарів. Зв'язок цих двох заступництво святого добре видно з того, що воїни, частіше за інших отримують рани, найбільше потребують лікаря-цілителя. Саме тому християни, що ведуть боротьбу духовну, також вдаються до цього святого з проханням зцілити рани душі.
Ім'я святого великомученика і цілителя Пантелеймона закликається при звершенні таїнства Соборування, освячення води і в молитві за немічного.
День пам'яті святого великомученика і цілителя Пантелеймона в Руській обителі на Афоні є храмовим святом. Передсвято починається за 8 днів до свята, в які після вечерні співаються молебні канони на 8 гласів, причому для кожного дня є особливий канон. Другий день свята - ктиторський день. У самий день свята після вечірні соборно відбувається панахида за спочилими будівельниками і благодійниками обителі, освячується і роздається коливо (кутя).

Преподобний Герман Аляскинський
Преподобний Герман Аляскинський народився в місті Серпухові, під Москвою, у 1757 році в купецькій родині. Його мирське ім'я та прізвище невідомі. З шістнадцяти років вступив він на чернечий шлях. Спочатку преподобний ніс послух у Троїце-Сергієвій пустині, розташованій в околицях Петербурга, на березі Фінської затоки (пустинь належала Троїце-Сергієвій Лаврі).
В обителі майбутній місіонер подвизався близько п'яти років. Бажаючи повного усамітнення і безмовності, преподобний Герман переходить на Валаам. Валаамський монастир, розташований на островах Ладозького озера, бував відрізаний від зовнішнього світу до 8 місяців на рік.
Після ретельного випробування різними послухами ігумен Назарій благословив молодого подвижника на постійне проживання в лісі, в пустельній самоті. У свята, приходячи у монастир, преподобний ніс кліросну слухняність (у нього був прекрасний голос). У Валаамській обителі святий Герман прийняв чернечий постриг.
Є думка, що святий Герман прийшов на Валаам у 1778 році. У тому ж році преподобний Серафим Саровський прийшов в обитель. Обставини життя преподобного Германа на Валаамі нагадують про відокремлені подвиги його великого сучасника - Саровського чудотворця. Подібно преподобному Серафиму, Валаамський подвижник відрізнявся винятковим і проникливим знанням духу і букви Священного Писання, творів святих отців і вчителів Церкви.
Духовним керівником і наставником майбутнього місіонера був ігумен Назарій, Саровський старець, який ввів на Валаамі статут Саровської пустелі. Таким чином, благодатний лад Саровського подвижництва, в якому відбувалося духовне зростання преподобного Германа на Валаамі, став невід'ємною частиною його душі і зробив його рідним і близьким виключно за духом преподобному Серафиму, Саровському чудотворцю. Є відомості, що преподобний Серафим користувався, у свою чергу, повчаннями старця Назарія під час його проживання у Сарові.
Через 15 років перебування преподобного Германа на Валаамі Господь покликав смиренного інока на апостольське служіння і послав його проповідувати Євангеліє і хрестити язичників малообжитих і суворого краю Аляски і прилеглих до неї островів Північної Америки. З цією метою в 1793 році була створена духовна Місія, яка отримала назву Кад'якської, з центром на острові Кад'як. Керівником місії був призначений архімандрит Іоасаф (Болотов), інок Валаамського монастиря. У числі інших співробітників Місії було ще п'ять ченців Валаамського монастиря, серед них і преподобний Герман, якому Господь благословив попрацювати у благовісті довше і плідніше, ніж будь-кому іншому з членів Місії.
Після прибуття на острів Кад'як місіонери негайно зайнялися будівництвом храму та наверненням язичників. "1794 року, з вересня з 24 числа живу на острові Кад'як. Слава Богу, більше 700 американців перехрестив, та більше 2000 шлюбів повінчав, збудували церкву, а час дозволить - зробимо іншу, та похідні дві, а то і п'яту потрібно звести" - зауважує в одному з листів архімандрит Іоасаф.
Отець Герман на новому місці спочатку ніс послух у пекарні і займався господарськими турботами Місії.
Під керівництвом архімандрита Іоасафа (пізніше єпископа) Місія перебувала недовго: під час бурі (в 1799 році) Преосвященний Іоасаф зі своїми супутниками загинув у хвилях океану. На допомогу місіонерам, що залишилися серед живих, у 1804 році був відряджений тільки один ієромонах Олександро-Невської Лаври Гедеон. Він на деякий час очолив Місію. Його турботами була влаштована школа для дітей хрещених алеутів. У 1807 році ієромонах Гедеон назавжди покинув стан місіонерів, поклавши всю відповідальність на преподобного Германа, який до самого спочинку свого залишався духовним батьком, пастирем і піклувальником душ людських у довіреній йому Місії. Преподобного хотіли висвятити у сан ієромонаха і возвести в архімандрита, але смиренний інок відмовився від якого б то не було піднесення і до кінця своїх днів перебував простим ченцем.
Преподобний Герман був для місцевих жителів істинним добрим пастирем і захищав їх, як міг, вці) Преосвященний Іоасаф зі своїми супутниками загинув у хвилях океану. На допомогу місіонерам, що залишилися серед живих, у 1804 році був відряджений тільки один ієромонах Олександро-Невської Лаври Гедеон. Він на деякий час очолив Місію. Його турботами була влаштована школа для дітей хрещених алеутів. У 1807 році ієромонах Гедеон назавжди покинув стан місіонерів, поклавши всю відповідальність на преподобного Германа, який до самого спочинку свого залишався духовним батьком, пастирем і піклувальником душ людських у довіреній йому Місії. Преподобного хотіли висвятити у сан ієромонаха і возвести в архімандрита, але смиренний інок відмовився від якого б то не було піднесення і до кінця своїх днів перебував простим ченцем.
Преподобний Герман був для місцевих жителів істинним добрим пастирем і захищав їх, як міг, від злих і хижих людей, які бачили в остров'янах тільки об'єкт для жорстокої експлуатації. Тому не було б нічого дивного, якби новонавернені відкинули віру прибульців, які стали все частіше виступати в ролі експлуататорів і гнобителів (приїжджали з метою наживи промисловці), і повернулися б до своїх забобонів. У тому, що це не відбулося, велика заслуга преподобного Германа. Непохитно і наполегливо, не маючи ніякої підтримки, крім своєї полум'яної віри, старець продовжував своє заступництво за ображених і пригноблених, вбачаючи в цьому свій обов'язок і покликання, сутність якого він висловив дивно простими словами: "Я - найнижчий слуга тутешніх народів і нянька".
Таємні подвиги і келійні молитви старця залишалися невідомими світу, але видно було що оточували світ його благодатне життя, що проходило в умовах повного самозречення, безкорисності і суворого нехтування усіма зручностями. Одяг його була найубогішим і дуже старим. Всім своїм виглядом, всіма звичками старець Герман жваво нагадував сучасникам древніх пустельників, що прославилися подвигами помірності й Богододжання. Бесіда старця справляла на тих, хто слухав чарівне враження. Особливо вражали співрозмовників ясність його думок, виразність і швидкість суджень. Божественна благодать, наповнювала душу преподобного Германа, перетворювали серця тих, хто спілкувався з ним. Яскраво свідчить про це випадок з С. І. Яновським, правителем адміністрації Російсько-Американської Компанії, що приступив до своїх обов'язків у 1817 році. Семен Іванович Яновський, аристократ за походженням, був людиною всебічно освіченою і начитаною, але його релігійно-філософські погляди зводилися до модного в ті часи деїзму. (Деїзм - релігійно-філософське вчення, поширене в ХVII-ХVIII столітті, що допускало існування Бога лише як першопричини світу і заперечує існування Бога як Особистості.)
Християнства він, по суті, не знав (хоча формально вважався християнином). Православ'я, Церква, Таїнства - були для нього поняттями, що не заслуговують на серйозну увагу. Преподобний Герман багато розмовляв з ним. Згодом С. І. Яновський писав: "Такими постійними бесідами і молитвами святого старця Господь зовсім навернув мене на шлях істинний, і я став справжнім християнином". Він називав старця "святим чоловіком", "великим подвижником"; як велику коштовність він зберігав у себе листи преподобного Германа. Таке ж благоговіння до особистості святого відчували і багато інших його сучасників. Отець Герман жив спочатку біля храму місії, на Кад'яку, а після переселився на прилеглий острів Ялиновий, який назвав "Новим Валаамом". Острів Ялиновий був останнім притулком в великотрудних апостольських мандрах святого старця.
Преподобний Герман передбачив своїм духовним дітям час свого спочинку і пояснив, як поховати його. 13 грудня 1837 року він попросив запалити перед іконами свічки і почитати Діяння святих Апостолів. Під час читання про праці святих благовісників святий старець Герман перейшов від земних турбот до небесного упокоєння на 81-му році життя. Над могилою старця спочатку поставлений простий дерев'яний пам'ятник, потім споруджена скромна дерев'яна церква, освячена в ім'я преподобних Сергія і Германа, Валаамських чудотворців.
У цьому храмі зберігається старовинне зображення преподобного Серафима Саровського, що знаходилося в келії святого старця Германа за його життя: старець любив і шанував свого прославленого сучасника й одностайного з ним великого працівника на Божій ниві. Господу було завгодно одночасно благословити на великий подвиг служіння людям цих двох побожним любителів безмовності і розумного діяння. Преподобний Герман з любов'ю відгукувався на потреби і скорботи людські в дні свого земного життя. Не залишав він у біді тих, хто благає до нього і після свого представлення. Найбільш відомий випадок молитовного заступництва преподобного Германа знаходиться в життєписі першого православного єпископа в Америці - святителя Інокентія (пам'ять 31 березня і 2З вересня). У 1842 році святитель на бригу "Охотськ" прямував на острів Ялиновий. Через буревій корабель довго не міг увійти в гавань, і життя команди і пасажирів була під загрозою. Святитель Інокентій звернувся з молитвою до преподобного Германа: "Якщо ти, отче Германе, догодив Господеві, то нехай зміниться вітер". Не минуло й чверті години, як вітер змінився і став попутним. І незабаром святитель, що врятувався від бурі, служив панахиду на могилі преподобного Германа. З 1860-х років Руська Православна Церква знала про велике місцеве шанування пам'яті старця Германа на Кад'яку.
У 1867 році один з Аляскинських єпископів склав запис про його життя і чудеса. Перша публічна доповідь про отця Германа була надрукована в Валаамському монастирі у Фінляндії в 1894 році. У 1930-х роках інший руський православний монах - архімандрит Герасим (Шмальц) прибув на острів Ялиновий і довго жив там, як преподобний Герман за сто з гаком років до нього. Перед своїм спочинком у 1969 році архімандрит Герасим відкрив останки свого славного попередника і побудував тут невелику каплицю. Зцілення, пов'язані з молитовним заступництвом старця Германа, записувалися протягом довгого періоду (з часу його життя і до 1970 року). У березні 1969 року Собор єпископів Руської Православної Греко-Кафоличної Церкви в Америці під головуванням архієпископа Нью-Йоркського, Митрополита всієї Америки і Канади Іринея здійснив прославлення преподобного Аляскинского інока. Церква через цю канонізацію формально скріпила своєю печаткою те, що багато корінних аляскинців завжди знали: преподобний Герман виконав своє християнське покликання гідно і продовжує і нині заступатися за вас перед Богом за живих.

Блаженний Миколай Кочанов, Христа ради юродивий, Новгородський
Блаженний Миколай Кочанов, Христа ради юродивий Новгородський († 1392), народився в Новгороді в сім'ї багатих і знатних батьків. З юності полюбивши благочестя, він старанно ходив у храми, любив молитву та піст. Бачачи його добродійне життя, люди почали вихваляти його. Блаженний, злякавшись слави "від людей", почав удавати божевільного заради Господа. В одному лахмітті у люті морози він бігав по місту, терплячи побої, образи, насмішки. Блаженний Миколай та другий новгородський юродивий блаженний Феодор (пам'ять 19 січня) вели себе як непримиренні вороги і тим самим наочно показували новгородцям згубність їх міжусобної чвари. Одного разу, наздоганяючи свого уявного супротивника, блаженний Миколай пішов Волхові, як по суші, і кинув у блаженного Феодора качан капусти, від чого і був названий Кочановим. Блаженного Миколая прославив Господь даром чудес і прозорливості. Так, прогнані слугами з одного званого бенкету, він пішов, але разом з ним зникло вино з бочок, і тільки після повернення юродивого, за його молитвою, воно знайшлося знову. Після спочинку блаженний Миколай був похований в кінці кладовища, розташованого навколо Яковлівського собору.
Мощі блаженного Миколая спочивають під спудом у побудованій над його могилою церкві великомученика Пантелеймона.

Святий рівноапостольний Климент, єпископ Охридський, Наум, Сава, Горазд і Ангеляр
Святі рівноапостольні Климент, єпископ Охридський, Наум, Сава, Горазд і Ангеляр були слов'янами, учні святих Кирила і Мефодія (пам'ять 11 травня). Спочатку вони трудилися на ниві просвіти в Моравії, де після святителя Мефодія єпископом був святий Горазд, що чудово знав слов'янську, грецьку і латинську мови. Святі Климент, Наум, Ангеляр та Сава були пресвітерами.
Просвітителям-слов'янам протистояла сильна латино-німецька група місіонерів, що спиралися на підтримку папи і заступництво моравського князя Святополка. Боротьба розгорнулася навколо питань про необхідність Богослужіння слов'янською мовою, Filioque і суботнього посту. Папа Стефан VI заборонив Богослужіння слов'янською мовою.
Прихильники тримовної єресі, прирікали слов'янський народ на забуття мови предків, за допомогою князівської влади осудили учнів святого Мефодія, в тому числі і святого Климента. Їх піддали жорстоким катуванням: нагими волочили по тернині, довго тримали у в'язниці, як і раніше їх духовного отця святого Мефодія. Згодом (в 886 році) одних з в'язнів - молодих продали работоргівцям - євреям, і вони опинилися на венеціанському ринку. Викуп слов'янських просвітителів і доставку їх до Константинополя здійснив посол візантійського імператора у Венеції Василь Македонянин. Інших слов'янських сповідників, літніх за віком, піддали вигнанню. Невідомо, куди попрямував святої Горазд і де знайшов собі притулок святий Сава. Наум і Ангеляр пішли до Болгарії.
У 907 році під ударами угорців впала Моравія, і моравські біженці потягнулися до Болгарії за тими ж дорогами, якими колись йшли вигнані ними святі просвітителі.
Слов'янських сповідників болгари зустріли з пошаною і просили ввести Богослужіння слов'янською мовою. Болгарський князь Борис "з великою старанністю шукав" таких людей, як учні святого Мефодія, бо докладав великих зусиль до просвіти свого народу. Просвітителі відразу ж приступили до вивчення слов'янських книг, зібраних болгарською знаттю.
Незабаром святий Ангеляр помер, а святий Климент отримав призначення вчителювати в Кутмичивиці - області в південно-західній Македонії. У Східній Церкві на посаду вчителя обиралася людина гідна, відома своїм благочестивим життям, яка володіла даром слова. Святий Климент ще в Моравії був у чині "освіченого вчителя". У Болгарії святий Климент пербував на посаді вчителя до 893 року. Він організував у першу чергу школу при княжому дворі, яка досягла високого рівня за царювання Симеона, а в південно-західній Македонії створив школи окремо для дорослих і дітей. Святий Климент навчав дітей грамоті. Загальна кількість його учнів була величезною: тільки обраних, що належали до кліру, відомо 3500 осіб. У 893 році святий Климент був возведений у сан єпископа Дремвіци або Веліци, а його місце зайняв святий Наум.
Святитель Климент першим з болгарських ієрархів став служити, проповідувати і писати слов'янською мовою. До того ж він систематично готував кліриків зі слов'ян. Трудився Святитель на славу Божу до глибокої старості. Знесилений настільки, що вже не міг займатися справами кафедри, Святитель звернувся до царя Симеона з проханням про звільнення. Цар переконав Святителя не залишати кафедри, і святий Климент вирішив продовжити єпископське служіння. Після цієї розмови він вирушив на відпочинок у Охриду, в створений ним монастир. Там Святитель продовжив перекладацьку діяльність і переклав значну частину Цвітної Тріоді. Незабаром святий єпископ важко захворів і мирно відійшов до Господа в 916 році. Тіло Святителя було покладено в домовину, зроблену його власними руками, і поховано в Охридському Пантелеймонівському монастирі.
Святитель Климент вважається першим слов'янським письменником: він не тільки продовжив перекладацьку справу, почату святими Кирилом, і Мефодієм, але й залишив свої письменницькі праці - перші зразки слов'янської духовної літератури.
Багато слів і повчань рівноапостольного Климента перейшли на Русь, де з любов'ю читалися і переписувалися благочестивими християнами.
Мощі святих Горазда і Ангеляра спочивають поблизу Берату в Албанії, останки святого Наума - в монастирі його імені, близько Охридського озера.

Преподобна Анфіса, ігуменя
Преподобна Анфіса жила в Мантінеї Пафлагонській в Малій Азії в VIII столітті. Рано залишивши світ, свята Анфіса трудилася в горах в повній самоті. Прийнявши чернечий постриг від ієромонаха Сисинія, вона стала ігуменею в обителі, де зібралися 90 сестер. Преподобна Анфіса постраждала в царювання імператора Костянтина Копроніма, який примушував святу відректися від шанування святих ікон. За невиконання наказу імператора преподобна Анфіса була піддана катуванням. На тортурах була присутня дружина імператора, якому свята передбачила народження хлопчика і дівчинки. Коли пророцтво мучениці виповнилося, її відпустили на свободу в свою обитель, де вона померла в глибокій старості. Народжена у дружини імператора дівчинка була названа Анфісою. Проживши богоугодне життя, вона була прийнята Господом до лику святих.