8 січня Собор Пресвятої Богородиці. Прав. Йосифа Обручника. Давида царя, і Ап. Якова, брата Господнього

Собор Пресвятої Богородиці
На другий день після Різдва Христового Свята Церква прославляє Пресвяту Богородицю, як винуватицю нашого спасіння, як Таку, Яка народила для нас Спасителя.

Святий Йосиф Обручник
Святий Йосиф Обручник походив із роду царя Давида. В першому шлюбі в нього було чотири сина і дві дочки. Овдовівши, святий Йосиф жив у суворому стриманні. Будучи восьмидесятилітнім старцем святий Йосиф був обраний первосвящеником хранителем дівства Пресвятої Богородиці, що дала обітницю безшлюбності. Про втілення від Неї Сина Божого йому сповістив Ангел. Святий Йосиф був присутній при поклонінні пастирів Новонародженому Богомладенцю і при поклонінні Йому волхвів. За вказівкою Ангела він втік з Матір’ю Божою і Богомладенцем Ісусом Христом в Єгипет, спасаючи Їх від гніву царя Ірода. У Єгипті він заробляв на прожиття працею теслі. Упокоївся святий Йосиф у віці ста років. Також його пам’ять звершується в Неділю праотців.

Святий цар і пророк Давид
Святий цар і пророк Давид був предком по плоті Господа нашого Ісуса Христа. Молодший син Єсея, в юності Давид пас отари овець батька. Він вирізнявся глибокою вірою, ревно виконував волю Божу. Тому під час нашестя филистимлян він з Божою поміччю переміг у двобої велетня Голіафа. Перетерпівши багато образ від царя Саула, котрий бачив у ньому улюбленця народу і свого суперника. Давид явив свою лагідність і великодушність. Двічі маючи можливість вбити Саула, він не зробив цього. Після загибелі Саула і його сина Давид був проголошений царем південної частини ізраїльської держави, а після вбивства другого сина Саула – царем всього Ізраїля. Він влаштував нову столицю – Єрусалим ( « Місто миру»), а в ньому – нову скинію; його велике бажання побудувати також храм не збулося. Йому було передбачено, що храм побудує його син. Життя пророка Давида було потьмарене великим падінням: він взяв собі за дружину Версавію – дружину Урії, свого воєнноначальника, а самого Урію послав на смерть. Але разом з тим він дав приклад справжнього покаяння, смиренно з вірою несучи в подальшому скорботи, посланні в покарання за вчинений гріх. Взірець покаяння цар Давид дав в 50- му псалмі. Помер цар Давид в глибокій старості з непохитною вірою в пришестя у світ обіцяного Богом Викупителя – Месії, Господа нашого Ісуса Христа. У Богослужінні та приватній молитві широко використовується його Богодухновенна книга « Псалтир». Докладно про царя Давида сповіщено у святій Біблії.


Святий апостол Яків, брат Господній