1 травня пам'ять прп. Іоанна, учня прп. Григорія Декаполіта. Мчч. Віктора, Зотика, Зинона, Акиндина і Северіана

Преподобний Іоанн, учень преподобного Григорія Декаполіта
Преподобний Іоанн народився в кінці VIII століття. В юнацькому віці він став учнем преподобного Григорія Декаполіта († бл. 820, пам'ять 20 листопада) і прийняв від нього чернечий постриг в Солунському монастирі. Під керівництвом досвідченого вчителя преподобний Іоанн досяг високої духовної досконалості.
Коли імператор Лев Вірменин (813-820) відновив гоніння на православних християн за шанування святих ікон, преподобний Григорій Декаполіт разом з преподобним Йосифом піснеписцем († бл. 820, пам'ять 4 квітня) і своїм учнем преподобним Іоанном вирушив з Солуні до Константинополя, щоб протидіяти іконоборчій єресі. Кілька років, незважаючи на гоніння, святі Григорій та Іоанн безбоязно захищали Православ'я, проповідуючи шанування святих ікон. Після багатьох трудів преподобний Григорій упокоївся (близько 820 року), а незабаром за ним відійшов до Господа і його вірний учень Іоанн. Преподобний Йосиф піснеписець переніс мощі святих Григорія та Іоанна в побудовану ним церкву на честь святителя Миколая Чудотворця.

Святі мученики Віктор, Зотик, Зинон, Акиндин і Северіан
Святі мученики Віктор, Зотик, Акиндин, Зинон, Северіан і Кесарій постраждали при імператорі Діоклитіані (284 - 305). Коли він почав жорстоке гоніння на християн, то одним з перших потерпілих був святий великомученик і Побідоносець Георгій (+ 303, пам'ять 23 квітня). Його непохитна віра і мужність під час страждань привели багатьох язичників до Христа. Святі, вражені тим, що святий Георгій не зазнав шкоди від тортурного колеса, привселюдно оголосили, що вони теж вірують у Христа. За наказом судді святим мученикам відсікли голови в Нікомідії (+ близько 303).