5 травня пам'ять прп. Феодора Сикеота, єп. Анастасіупольського. Прп. Віталія

Преподобний Феодор Сикеот
Преподобний Феодор Сикеот народився в середині VI століття в селі Сикеї, недалеко від міста Анастасіополя (Мала Азія), в благочестивій родині. Коли його мати Марія зачала святого, їй було уві сні видіння, що світла зірка зійшла до неї в утробу. Прозорливий старець, до якого вона звернулася, роз'яснив, що це благодать Божа зійшла на зачате нею немовля.
Коли хлопчик досяг шестирічного віку, мама подарувала йому золотий пояс, оскільки хотіла, щоб син став воїном. Вночі в сонному баченні їй явився великомученик Георгій (пам'ять 23 квітня) і наказав не думати про військову службу сина, тому що немовля було призначене служити Богу. Батько святого, Косма, який служив скороходом в імператора Юстиніана Великого (527 - 565), помер рано. Хлопчик залишився під опікою матері, разом з якою жили його бабуся Епідія, тітка Діспенія і маленька сестра Влата.
У школі святий Феодор виявив великі здібності до навчання, а головне - недитячий розум та мудрість: він був спокійний, тихий, умів завжди заспокоїти товаришів, не допускав сварок і злості серед них. У будинку його матері жив побожний старець Стефан. Наслідуючи його, святий Феодор з 8 років почав у Великий піст з'їдати лише невеликий шматок хліба вечорами. Щоб мати не примушувала його обідати разом з усіма, хлопчик повертався зі школи тільки під вечір, після того як він в церкві причащався Святих Таїн разом зі старцем Стефаном. На прохання матері вчитель став відпускати його на обід під час перерви в заняттях. Але святий Феодор йшов до церкви великомученика Георгія, де покровитель храму являвся йому у вигляді юнака і вводив у храм.
Коли святому Феодору виповнилося 10 років, він смертельно захворів. Його принесли до церкви святого Іоанна Хрестителя і поклали його перед вівтарем. Хлопчика зцілили дві краплі роси, які впали з лику Спасителя, написаного на склепінні храму. У цей час хлопчикові ночами став являтись великомученик Георгій, який водив його молитися у свій храм до ранку. Мати, боячись небезпек нічної дороги в лісі, вмовляла сина не ходити по ночах. Одного разу, коли хлопчик все ж пішов, вона в гніві пішла за ним до церкви, за волосся вивела звідти і прив'язала до ліжка. Але в ту ж ніч їй у сонному видінні явився великомученик Георгій і грізно наказав не забороняти юнакові ходити в храм. Таке ж видіння було Елпідії і Діспенії. Жінки переконалися в особливому покликанні святого Феодора і більше не перешкоджали йому здійснювати свій подвиг, а маленька сестра Влата стала наслідувати його.
У дванадцять років святий удостоївся в тонкому сні побачити на Престолі Царя Слави Христа, Який сказав: "Дерзай, Феодоре, щоб прийняти в Царстві Небеснім досконалу нагороду".
З того часу святий Феодор почав трудитися ще старанніше. Першу і Хрестопоклонну седмиці Великого посту він проводив у цілковитому мовчанні.
Диявол задумав погубити його. Він з'явився святому хлопчику в образі однокласника Геронтія, став умовляти зістрибнути у прірву і навіть сам показав у цьому приклад. Але хлопчика врятував його покровитель, великомученик Георгій.
Одного разу хлопчик вирушив за благословенням до пустельника старця Глікерія. У цей час у країні була страшна посуха, і старець сказав: "Дитино, схилімо коліна і просімо Господа, щоб Він послав дощ. Таким чином ми дізнаємося, чи бажані Господеві наші молитви". Старець і отрок, схиливши коліна, стали молитися - і зараз пішов дощ. Тоді старець сказав святому Феодору, що на ньому покоїться благодать Божа, і благословив його стати ченцем, коли прийде час.
У чотирнадцять років святий Феодор пішов з дому і жив при церкві великомученика Георгія. Мати приносила йому їжу, але святий Феодор все лишав на камінні біля церкви, а сам з'їдав в день лише одну просфору. У такому юному віці преподобний Феодор був удостоєний дару зцілення: за його молитвою видужав біснуватий юнак.
Преподобний Феодор уникав людської слави, і пішов у повне усамітнення. Під великим каменем недалеко від церкви великомученика Георгія він викопав печеру і вмовив одного диякона засипати вхід землею, залишивши лише невеликий отвір для повітря. Диякон приносив йому хліб з водою і нікому не говорив, де зник преподобний.
Два роки провів преподобний Феодор в затворі і повному мовчанні. Рідні оплакували святого і думали, що його з'їли звірі.
Але диякон відкрив таємницю, так як боявся, що преподобний Феодор помре в тісній печері, і шкодував страждаючу неньку. Преподобного Феодора витягли з печери напівживим.
Мати хотіла взяти сина додому, щоб відновити його здоров'я, але святий залишився при церкві великомученика Георгія і через кілька днів зовсім одужав.
Звістка про подвиги юнаки дійшла до місцевого єпископа Феодосія. У церкві великомученика Георгія він присвятив його в сан диякона, а потім - на священика, хоча преподобному було всього 17 років.
Через деякий час преподобний Феодор вирушив на поклоніння святим місцям до Єрусалиму, і там, в Хозевітській Лаврі поблизу Йордану, прийняв чернецтво.
Коли він повернувся на батьківщину, то продовжував жити при церкві великомученика Георгія. Його бабця Елпідія, сестра Влата і мати за порадами преподобного віддалилися в монастир, а тітка померла в доброму сповіданні.
Подвижницьке життя молодого ієромонаха приваблювало до нього людей, які шукали спасіння. Преподобний постриг у чернецтво юнака Єпіфанія, потім благочестива жінка, зцілена святим від хвороби, привела до нього свого сина Філумена. Прийшов і доброчесний юнак Іоанн. Так поступово поруч з преподобним зібралася братія.
Преподобний Феодор продовжував нести важкі подвиги. На його прохання коваль зробив для нього залізну клітку без даху, таку вузьку, що в ній можна було тільки стояти. У цій клітці у важких веригах преподобний стояв від Святої Пасхи до Різдва Христового. Від Хрещення Господнього до Святої Пасхи він замкнувся в печері, звідки виходив тільки для здійснення Богослужіння у суботу та неділю. На всю святу Чотиридесятницю святий споживав лише овочі і ярину по суботах і неділях.
Подвизаючись таким чином, він отримав від Господа владу над дикими звірами. Ведмеді та вовки приходили до нього і брали їжу з рук. За молитвами преподобного зцілювалися прокажені, з цілих областей виганяли біси. Коли в сусідньому селищі Магатії з'явилася сарана, нищила посіви, жителі звернулися з проханням про допомогу до преподобного Феодора. Він відправив їх до церкви. Після Божественної літургії, яку здійснював преподобний Феодор, жителі повернулися до себе і дізналися, що за цей час вся сарана вимерла.
Коли воєвода Маврикій повертався до Константинополя після персидської війни через Галатію, преподобний передбачив йому, що він стане імператором. Пророкування здійснилося, і імператор Маврикій (582 - 602) виконав прохання святого - присилав щороку в монастир хліб для безлічі людей, які годувалися там.
Маленький храм великомученика Георгія не вміщав всіх, хто хотів молитися в ньому. Тоді стараннями святого був побудований новий прекрасний храм. У той час помер Анастасіопольский єпископ. Жителі міста випросили Анкірського митрополита Павла поставити для них єпископом преподобного Феодора.
Як не противився святий, посланці митрополита і жителі Анастасіополя силою вивели його з келії і відвезли в місто.
Ставши єпископом, святитель Феодор багато трудився на благо Церкви. Душа ж його шукала відокремленого спілкування з Богом. Через кілька років він вирушив на поклоніння святим місцям до Єрусалиму. Там, не відкриваючи свого сану, він оселився в Лаврі преподобного Сави, де жив в мовчанні від Різдва Христового до Великодня. Потім великомученик Георгій звелів йому повернутися в Анастасіополь.
Таємні вороги намагалися отруїти святителя, але Божа Матір дала йому три зернятка. Святитель з'їв їх і лишився неушкоджений. Святий Феодор обтяжувався тягарем єпископства і виклопотав у Константинопольського Патріарха Киріака (595 - 606) дозволу піти назад у свій монастир і здійснювати там Богослужіння.
Святість преподобного була настільки явна, що під час вчинення ним Євхаристії благодать Святого Духа у вигляді світлої порфіри покривала Святі Дари. Одного разу, коли преподобний підняв дискос з Божественним Агнцем і проголосив "Святеє святим", - Божественний Агнець піднявся у повітря, а потім знову опустився на дискос.
Вся Православна Церква вшановувала преподобного Феодора святим ще за його життя.
Коли в одному з міст Галатії сталося страшна пригода - під час хресного ходу дерев'яні хрести стали самі собою коливатися і розбиватися, то Константинопольський патріарх святий Фома (607 - 610; пам'ять 21 березня) закликав до себе преподобного Феодора, щоб від нього довідатися таємницю цього страшного дива. Наділений даром прозріння, преподобний Феодор пояснив, що це є передвістям прийдешніх бід для Церкви Божої (так він пророчо вказав на майбутню єресь іконоборства). Засмучений святий Патріарх Фома просив преподобного молитися про свій швидкий спочинок, щоб не бачити йому лиха.
У 610 році святий Патріарх Фома переставився, випросивши благословення у преподобного Феодора. У 613 році відійшов до Господа і преподобний Феодор Сикеот.

Преподобний Віталій
Преподобний Віталій, інок монастиря преподобного Серида, прийшов до Олександрії при святителі Іоанні Милостивому (пам'ять 12 листопада), Патріарху Александрійському (609 - 620). 
Святий, досягнувши старості (йому було 60 років), осмілився взяти на себе надзвичайний подвиг: він записав до себе в Пом'янник всіх блудниць Александрії та почав старанно молитися за них. Преподобний трудився з ранку до вечора, і заробляв кожен день 12 мідних монет. Увечері святий купував собі один біб, який з'їдав не раніше заходу сонця. Решта грошей він віддавав одній з повій, до якої приходив на ніч і говорив: "Благаю тебе, за ці гроші стережи себе в чистоті цю ніч, не гріши ні з ким". Потім преподобний замикався з блудницею в її кімнаті, і поки блудниця спала, старець всю ніч молився, читаючи псалми, а вранці тихо йшов від неї. І так він робив кожен день, відвідуючи по черзі всіх блудниць, причому брав з них клятву, що вони збережуть в таємниці мету його відвідин. Мешканці Олександрії, не знаючи правди, обурювалися поведінкою інока, всіляко ображали його, а він покірно терпів всі насмішки і тільки просив не засуджувати інших.