8 травня пам'ять апостола і євангеліста Марка. Преподобного Сильвестра Обнорського

Святий апостол і євангеліст Марк
Народився в Єрусалимі, племінник апостола Варнави. В ніч хресних страждань Христа він слідував за Ним (Мк. 14, 51-52). Учень апостола Петра. Заснував Церкву в Єгипті, був першим єпископом в Александрії. Тут поклав початок християнському училищу. З проповіддю Євангелія подорожував у Лівії, Нектополі, відвідав внутрішні області Африки. Відвідав апостола Павла в Римі, де він перебував в кайданах. За переданням, тут апостол Марк написав Євангеліє для язичників, які увірували
Стародавні церковні письменники свідчать, що Євангеліє від Марка є коротким записом проповіді та розповідей апостола Петра. Повернувшись в Александрію, апостол укріплював віруючих, протидіючи язичникам, що порушило їх ненависть. Святий Марк, передбачаючи свої кінець, поспішив залишити після себе наступників - єпископа Ананію і трьох пресвітерів. Незабаром язичники напали на апостола під час богослужіння, побили його, проволокли вулицями міста і кинули до в'язниці. Вночі йому з'явився Спаситель і надихнув його.
На ранок натовп язичників знову варварськи поволік апостола Марка в судилище, але по дорозі святий Євангеліст помер зі словами: «В руки Твої, Господи, віддаю дух мій».

Преподобний Сильвестр Обнорський
Преподобний Сильвестр Обнорський (1379) був учнем і пострижеником преподобного Сергія Радонезького (+ +1392; пам'ять 25 вересня і 5 липня). Після проходження послухів в Троїцькій обителі преподобний Сильвестр отримав благословення на пустельництво.
У глухому лісі на річці Обнорі, що впадає в річку Кострому, він поставив на обраному місці хрест і почав подвигом добрим трудитись. Довго ніхто не знав про святого самітника. Його келію випадково виявив селянин, котрий збився зі шляху. Він розповів зніяковілому самітнику, як потрапив в це місце, над яким раніше бачив то світлі промені, то хмарний стовп. Преподобний розплакався від скорботи, що місце його усамітнення відкрито. Подорожній упросив святого розповісти про себе.
Преподобний Сильвестр сказав, що живе тут вже чималий час, харчується деревною корою і корінням. Спочатку він знесилювався без хліба і падав від знемоги на землю. Але одного разу йому з'явився Ангел у вигляді дивного чоловіка і доторкнувся до нього рукою. З тих пір преподобний Сильвестр не відчував тяжкого стану. Тоді селянин ще раз, вже спеціально, прийшов до преподобного і приніс йому хліба і борошна на запас. Досить було однієї зустрічі, щоб про подвиги відлюдника стало відомо багатьом. Незабаром до нього почали приходити селяни з навколишніх, хоча і неблизьких селищ. Преподобний Сильвестр не забороняв їм будувати келії поруч з ним.
Коли зібралася братія, преподобний сам вирушив до Москви і виклопотав у святителя Олексія (1354 - 1378; пам'ять 12 лютого) благословення на створення храму на честь Воскресіння Христового. Святитель вручив йому антимінс і поставив ігуменом обителі. З побудовою храму число братії швидко виросло, і преподобний часто віддалявся для молитви в дрімучий ліс. Це місце отримало назву "заповідний гай", оскільки преподобний Сильвестр заборонив рубати там дерева. У глибині цього гаю преподобний сам вирив три криниці, а четверту - на схилі гори біля річки Обнори. Коли преподобний повертався з усамітнення, біля монастиря його зазвичай чекало багато народу, кожен хотів отримати його благословення і почути повчання.
Коли святий впав у передсмертну хворобу, браття, сумувати, коли він йшов в самоту, тим більше сумували за майбутнє упокоєння святого. "Не сумуйте про це, брати мої любі, - говорив їм на втіху преподобний, - на все воля Божа. Зберігайте заповіді Господні і не бійтеся в цьому житті потерпіти біди, щоб отримати нагороду на Небесах. Якщо ж я буду мати відвагу в Бога і діло моє буде Йому угодним, то це святе місце не збідніє і після мого відходу. Моліться тільки Господу Богу і Його Пречистій Матері, щоб позбавитися вам від спокус лукавого". Преподобний помер 25 квітня 1479 і був похований праворуч від дерев'яного Воскресенського храму.
Зберігся запис чудес преподобного від 1645 року, в якому описано 23 чуда. Особливо багатьох преподобний зцілив від біснування (12 випадків) та несамовитості розуму, хвороби очей (6 випадків). Повчальне чудо, сталося в 1645 році. Ієромонах обителі Іов наказав селянам рубати заповідний гай на дрова і був за це уражений сліпотою. Через чотири тижні він усвідомив гріх, покаявся і дав обіцянку не чинити по своїй волі, а все робити за порадою братії. Ієромонах відслужив молебень у церкві, приклався до раки преподобного і прозрів.